Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Kombatanta.
Dzień ten upamiętnia wszystkich żołnierzy i osoby cywilne, które walczyły o wolność i niepodległość swoich państw, a także tych, którzy – broniąc ojczyzny – stracili życie.
Kombatant to słowo z języka francuskiego i oznacza dosłownie towarzysza broni. Za kombatanta w naszym kraju uważani są wszyscy, którzy walczyli w II wojnie światowej, a także osoby, które udzielały schronienia Żydom czy prowadziły tajne nauczanie podczas okupacji. Za działalnością kombatancką w Polsce uznaje się również walkę w podziemnych organizacjach niepodległościowych w latach powojennych oraz uczestnictwo w poznańskim czerwcu w 1956 roku i w wydarzeniach grudniowych w 1970 roku na Wybrzeżu.
Kombatantom składa się szacunek za poświęcenie i odwagę jaką oddali w imię sprawy o wolność własnego kraju. Na początku XX wieku i przed II wojną światową, byli to powstańcy styczniowi (1863), listopadowi (1831) oraz uczestnicy Wiosny Ludów (1848). W okresie powojennym, weteranami zwykło nazywać się powstańców śląskich i wielkopolskich. Kombatanci to również żołnierze walczący o Polskę poza granicami kraju, to również harcerze i inwigilowanej i nieakceptowanej przez władze ówczesnej PRL, Armii Krajowej, która brała udział w Powstaniu Warszawskim 1944 rok
Pielęgnowanie pamięci o kombatantach jest ważne, aby podtrzymywać świadomość narodową i historyczną młodszych pokoleń. Upływ czasu powoduje niestety, że tych ludzi jest w Polsce coraz mniej. Tym bardziej należy dać im świadectwo, że ich męstwo i poświęcenie w walce o wolną i demokratyczną Polski nie poszły na marne, a ryzyko, które podjęli było tego warte i miało sens.
Źródło:
Wikipedia
portal informacyjny miasta J.G