158. Rocznica Powstania Styczniowego

W dniu wczorajszym uczczono pamięć uczestnika Powstania Styczniowego, Jana Kłusewicza, który poniósł śmierć 25 kwietnia 1863 roku niedaleko miejscowości Borsukowizna. Od wielu lat na terenie naszego powiatu, w gminie Krynki obchodzimy rocznicę potyczki powstańców z oddziałami carskimi, która miała miejsce pod Waliłami. W uroczystości wzięli udział min. Burmistrz Krynek Jolanta Gudalewska, radni Rady Miejskiej w Krynkach, dyrektor Wydziału Promocji w Starostwie Powiatowym w Sokółce, reprezentujący Starostę Sokólskiego Piotra Rećko, przedstawiciele służb mundurowych ze Straży Granicznej w Krynkach, przedstawiciele z ZSS. Obchody rozpoczęły się od mszy Świętej w Kościele w Podlipkach, następnie złożono kwiaty przy Krzyżu Powstańców.
Zadaniem Jana Kłusewicza była obserwacja terenu, gdyż w pobliskim uroczysku „Starzynka”, odbywała się koncentracja oddziałów powstańczych. Ktoś z miejscowych doniósł na niego władzom wojskowym w Krynkach. Kozacy ujęli go na posterunku obserwacyjnym i tam go rozstrzelali, ciało pozostawiając na miejscu, ku przestrodze dla innych. Mieszkańcy Borsukowizny wraz z powstańcami w nocy wykonali dębowy krzyż i potajemnie go wkopali w miejscu egzekucji, obok pochowali straceńca. Miało to miejsce 25 kwietnia 1863 roku.
Dziś to miejsce jest zadbane i odnowione.
Nazwiska innych powstańców z naszych terenów, którzy brali udział w Powstaniu Styczniowym: Konstanty Radziewicz z Podlipek, Bazyli Kłusewicz z Lipowego Mostu, Władysław Bułatewicz z Lipowego Mostu, Platon Korybut-Daszkiewicz – dziedzic majątku Górka, Konrad Korybut-Daszkiewicz z Górki, Jan Tadeusz de Virion – właściciel majątku w Krynkach oraz jego syn Stanisław, Józef Radel z Borsukowizny, Jan Kurcewicz z Krynek.
źródło: Jan S. Bach „Krynki 500 lat”
A.S