82 lata temu, 1 września 1939 r., wybuchła II wojna światowa. Była to największa i najkrwawsza wojna w historii ludzkości. Dla uczczenia pamięci o walczących za wolność i niepodległość Ojczyzny 1 września 2021 roku Starosta Sokólski Piotr Rećko, Dyrektor Powiatowego Domu Kultury w Sokółce Zbigniew Dębko oraz ułan Sokólskiego Pododdziału Kawalerii im. Bahaterów Ziemi Sokólskiej Krzysztof Promiński złożyli wiązankę na zbiorowej mogile poległych żołnierzy we wrześniu 1939 roku.
,,Dziś mija 82. rocznica zaatakowania Polski przez Niemcy. Pragniemy złożyć hołd żołnierzom, którzy spoczywają na naszej sokólskiej nekropolii. Brali oni udział w wojnie obronnej, we wrześniu 1939 roku. Znajduje się tutaj kwatera żołnierzy z 1939 roku, którzy polegli w Sokółce 7 września podczas niemieckiego nalotu. Zginęło wówczas 4 żołnierzy. Widzieliśmy też pozostałe groby tych, którzy pochodzili z Sokółki i walczyli w obronie Polski w czasie wojny obronnej 1939 roku – powiedział Krzysztof Promiński.
Starosta Sokólski Piotr Rećko : ,, 82. rocznica wybuchu II wojny światowej w czasie trudnym dla powiatu sokólskiego i dla Polski jest bardzo wymowna i symboliczna. Pokazuje jak ważna jest sentencja ,, historia nauczycielką życia” i jak ważne jest wyciąganie wniosków z września 1939 roku i z okresu przedwojennej Polski. Mówię to w kontekście niespokojnego okresu na granicy polsko – białoruskiej, gdzie państwo białoruskie wspiera niestety tych emigrantów, którzy przychodzą do powiatu sokólskiego, którzy niepokoją naszych mieszkańców. Mówię to w kontekście wprowadzonego lada dzień stanu wyjątkowego. Te wszystkie okoliczności tym bardziej skłaniają nas do refleksji, do wspominania tej trudnej rocznicy, rocznicy, która każe nam pamiętać, że hitlerowskie Niemcy i stalinowska Rosja zniszczyła dużą część naszego społeczeństwa, naszego narodu. Niestety poległo bardzo, bardzo wiele naszych rodaków w trakcie tej wojny.
Dziękuję Panu Krzysztofowi Promińskiemu, Stowarzyszeniu i ludziom, którzy działają na rzecz pamięci historycznej, przypominają o tym co się wydarzyło w 1939 r i o innych wydarzeniach historycznych. Bardzo serdecznie im za to dziękuję, że pamiętają, że pamiętają o poległych sokólszczanach” – powiedział Starosta Sokólski Piotr Rećko.
,,Śpij żołnierzu w ciemnym grobie
Niech się Polska przyśni Tobie”
Opr. Elżbieta Rapiej