Bałkańskie rytmy w Sokółce

Na scenie  przed Starostwem Powiatowym w  Sokółce odbył się dziś koncert zespołu Tekstilac z Czarnogóry, zorganizowany przez Podlaski Instytut Kultury oraz Powiat Sokólski w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur.

Występ ten kończy czterodniowy cykl koncertów w Województwie Podlaskim. W tym roku zaproszonych zostało  17 zespołów, między innymi z Litwy, Słowacji, Estonii, Czarnogóry, Chin, Ukrainy, dalekiej Korei Południowej oraz kilka grup z Polski. Organizatorom zależało na tym, aby było to święto wielu kultur, tych które znamy i tych, których na co dzień nie mamy okazji oglądać. Motywem Podlaskiej Oktawy Kultury 2022 był akcent ukraiński.

Zespół Tekstilac  wywodzi się z miasta Bijelo Polje w Czarnogórze. Grupa prezentuje pełen pasji bałkański folklor. Istnieją od 58 lat. Przez ten czas w zespole tańczyło i śpiewało ponad 4 tys. osób. Tekstilac ma na koncie liczne koncerty na festiwalach, udział w istotnych wydarzeniach kulturalnych i gościnne występy w całej Europie. Obecnie zespół tworzy ponad trzystu członków podzielonych na sześć grup.

– Ideą zespołu jest prezentacja na scenie bogatego programu artystycznego zainspirowanego lokalnymi tradycjami muzycznymi i tanecznymi oraz ocalenie ich od zapomnienia – przekazuje Tomo Timotijević – kierownik zespołu.

Repertuar grupy to udane połączenie tańców, pieśni i zwyczajów ludowych w spójną całość. Czarnogórskie rytmy i melodie, ludowe pieśni i bogactwo oryginalnych strojów tworzą niezapomniany spektakl

Podlaska Oktawa Kultur to festiwal, na którym króluje muzyka inspirowana tradycją i tradycja wyrażana muzyką. Organizowana z rozmachem co roku w lipcu, z misją rozkochania widzów w folklorze. Oprócz Sokółki koncerty odbyły się również w Białymstoku, Siemiatyczach, Suwałkach, Rajgrodzie, Piątnicy, Filipowie, Bielsku Podlaskim i Suchowoli.

Elżbieta Rapiej