Czuwali całą noc

Cerkiew prawosławna 9 października obchodzi uroczystość Zaśnięcia św. Apostoła Jana Teologa. Z tego powodu w dąbrowskiej świątyni zebrały się wczoraj tłumy wiernych.

– Jako Zarząd Powiatu Sokólskiego staramy się być na wszystkich uroczystościach, szanując wielokulturowość naszego powiatu. Dziękuję ks. Wiktorowi Tietiurce oraz wszystkim duchownym, którzy odprawili tę wyjątkową mszę – w imieniu Piotra Rećko, Starosty Sokólskiego, mówił Jerzy Białomyzy, Wicestarosta.

Pierwsze celebracje zaczęły się już w przeddzień uroczystości, w sobotę, o godzinie 17. Było to tak zwane Wsienocznoje Bdienije, czyli nabożeństwo całonocnego czuwania. Niedzielne modlitwy otworzył molebien ze święceniem wody. Po nim była Boska Liturgia, której przewodniczył ks. mitrat Włodzimierz Misiejuk. Uroczystości zakończył Krestnyj Chod, czyli procesja wokół cerkwi, połączona z czytaniem czterech Ewangelii.

W uroczystościach w dąbrowskiej świątyni uczestniczył Jerzy Białomyzy, wicestarosta sokólski. Zjawili się też prawie wszyscy księża prawosławni posługujący w dekanacie sokólskim, w tym ks. prot. Wiktor Tietiurka, proboszcz parafii w Dąbrowie Białostockiej, ks. mitrat Eugeniusz Michalczuk z Krynek, ks. mitrat Aleksander Klimuk z Ostrowia Północnego, ks. prot. Jarosław Grygiewicz z Kuźnicy i ks. Piotr Hanczaruk z Jaczna.

– Mówi się, że święto parafialne to druga Pascha, czyli druga uroczystość po Zmartwychwstaniu. To bardzo ważne wydarzenie zarówno dla parafian, jak i dla duchownych, również dla mnie jako proboszcza tej parafii – powiedział ks. prot. Wiktor Tietiurka posługujący w cerkwi w Dąbrowie Białostockiej.

Parafie prawosławne obchodzą święta swoich patronów raz w roku. Ta dąbrowska wyjątkowo dwa razy: 21 maja i właśnie 9 października.

Kamila Białomyzy

Fot. Adam Matyszczyk