Dotacja dla OSP Słojniki.

Dziś w Starostwie Powiatowym w Sokółce podpisano umowę na przyznanie dotacji dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Słojnikach na realizację projektu „Podniesienie gotowości bojowej OSP Słojniki poprzez zakup sprzętu ratowniczego”.

– Bezpieczeństwo lokalnej społeczności jest naszym priorytetem. Gdy tylko mamy możliwość poprawy tego stanu, działamy natychmiast. Regularnie wspieramy finansowo jednostki straży pożarnej, ponieważ zdajemy sobie sprawę, jak wiele zależy od ich profesjonalnego sprzętu oraz umiejętności druhów. Wyposażenie i wyszkolenie strażaków ma kluczowe znaczenie – podkreślił Piotr Rećko, starosta sokólski.

Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 91,5 tys. zł, z czego 31 tys. zł to dotacja z budżetu Powiatu Sokólskiego. Dzięki tym środkom OSP Słojniki zakupi nowoczesny zestaw sprzętu hydraulicznego marki Lucas, przeznaczony do ratownictwa technicznego, w tym agregat hydrauliczny, nożyce hydrauliczne, rozpieracz ramieniowy, cylinder rozpierający, wąż hydrauliczny, piła ręczna do szyb klejonych, nóż do pasów bezpieczeństwa, wybijak do szyb hartowanych, mata narzędziowa. Sprzęt ten znacząco zwiększy gotowość operacyjną jednostki oraz poprawi bezpieczeństwo strażaków ochotników czynnie biorących udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Robert Mazur, prezes OSP Słojniki, podkreślił, jak ważny jest ten sprzęt, dziękując jednocześnie Piotrowi Rećko, staroście sokólskiemu oraz zarządowi Powiatu Sokólskiego za przekazane dofinansowanie oraz wspieranie pracy OSP Słojniki.

– Nowy sprzęt pozwoli naszej jednostce działać jeszcze skuteczniej w sytuacjach kryzysowych. Dzięki temu wzrasta nasze wyposażenie, a tym samym rośnie bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu – mówił Mazur.

Oprócz zakupu zestawu hydraulicznego, w ramach projektu planowane jest również bezpłatne szkolenie dla 16 strażaków ochotników z OSP Słojniki. Będą oni przeszkoleni w zakresie obsługi i zastosowania nowego sprzętu ratowniczego. Projekt obejmuje także dalsze doposażenie jednostki w specjalistyczne urządzenia, co umożliwi OSP skuteczniejszą reakcję na różnego rodzaju zagrożenia, w tym wypadki drogowe czy inne sytuacje wymagające natychmiastowej interwencji.

OSP Słojniki nieustannie się rozwija. Na początku października Powiat Sokólski wydał pozwolenie na budowę nowej remizy,  co dodatkowo podniesie poziom zdolności operacyjnych OSP, a także poprawi warunki pracy strażaków.

Obecnie OSP Słojniki liczy 37 członków. W tym roku uczestniczyła w 30 akcjach ratowniczo-gaśniczych: pożarach budynków mieszkalnych, łąk i lasów oraz w zdarzeniach komunikacyjnych.

Sylwia Matuk, fot. Maciej Białobłocki