Dyskutowali o utworzeniu parku w Krynkach

W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sokółce odbyło się posiedzenie Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Sokółce.

Głównym tematem spotkania była sytuacja związana z sytuacją na polskiej granicy i szkodami jakie ponoszą samorządy i rolnicy, prowadzący działalności na terenach przygranicznych.

– Wnioski sporządzone przez gminy z oszacowanymi stratami oraz problemami, z jakimi się borykają, zostały złożone do Urzędu Marszałkowskiego i wszystkie trafiły do Warszawy – zapewniła zebranych Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Na posiedzeniu poruszono również kwestie utworzenia Parku Krajobrazowego na terenie trzech gmin, Krynek, Gródka i Michałowa. – Projekt uchwały o utworzenie parku został przygotowany, opracowany i poddany konsultacjom fakultatywnym. Wszystko po to, by zorientować się jak do tego podchodzą mieszkańcy tych gmin, władze samorządowe i rolnicy. Konsultacje te zostały jednak zawieszone z uwagi na panującą sytuację epidemiczną oraz tą na granicy – tłumaczyła Burnos.

Dodała, że do Urzędu Marszałkowskiego wpływa bardzo dużo wniosków z prośbami, by nie kontynuować teraz planu tworzenia parku, ponieważ wszystkie zainteresowane strony chciałyby brać w tym czynny udział, a w obecnej sytuacji nie mogą nawet zorganizować spotkań, żeby o tym porozmawiać.

– Kiedy już powrócimy do tematu, zostanie opracowana solidna i szczegółowa analiza ekonomiczna, zakładająca wszystkie wady i zalety tego planu, a przede wszystkim uwzględniająca potrzeby rolników i prowadzących działalności na terenach trzech gmin – zaznaczyła Burnos.

Park krajobrazowy tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Ten ponadto miałby chronić dodatkowo dziedzictwo tatarskiej wsi Kruszyniany.

– To bardzo dobry pomysł z utworzeniem Parku Krajobrazowego, przede wszystkim ze względu na walory środowiskowe, ale i kulturowe. Izba Rolnicza będzie się tym bardzo dogłębnie zajmowała, przeanalizujemy wszystkie aspekty utworzenia parku i co najważniejsze, jak odnajdą się w tym rolnicy – mówił Marek Siniło, Przewodniczący Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej w powiecie sokólskim.

Opr. Sylwia Matuk

Fot. Agnieszka Sarosiek

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top