Dziś w Klubie Senior+ odbyło się spotkanie rodzin zastępczych, zorganizowane w ramach obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Wydarzenie to miało na celu podkreślenie znaczenia i roli, jaką pełnią rodziny zastępcze w społeczeństwie, oraz okazanie wdzięczności za ich trud i zaangażowanie w wychowanie dzieci.
Organizatorem spotkania było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce, które zadbało o odpowiednią oprawę wydarzenia oraz atrakcje dla uczestników. W spotkaniu uczestniczył Piotr Rećko, Starosta Sokólski, który wręczał dzieciom upominki ufundowane przez Zarząd Powiatu, co wywołało wiele radości i uśmiechów na twarzach najmłodszych.
– Dziękujemy Państwu za trud wychowawczy, którego się podjęliście. Na co dzień tego nie wyrażamy, ale dziś, kiedy świętujemy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, chcemy powiedzieć, że jesteście dla nas bohaterami. Wiem, że bardzo ciężko się wam o tym mówi, ale kochamy dzieci i są one naszą największą wartością – mówił Piotr Rećko, starosta sokólski.
Podziękował również Alicji Rysiejko, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, i całemu zespołowi za ogromne zaangażowanie. Wyraził wdzięczność wszystkim pracownikom i dyrekcji domów dziecka za poświęcenie i stworzenie najmłodszym i bezbronnym dzieciom miejsca, w którym mogą czuć się bezpiecznie.
Zachęcał tym samym do dzielenia się doświadczeniami i troskami, które towarzyszą rodzinom zastępczym na co dzień.
– Chcę, żebyście mieli poczucie dumy i spełnienia z tego, co robicie – zaznaczył starosta.
Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce dziękowała rodzicom i opiekunom zastępczym za to, że podzielili się nie tylko domem i sercem z podopiecznymi, ale także podjęli się tego, nieraz trudnego, procesu wychowania.
– Życzę dalszej wytrwałości i dziękuję za bardzo dobrą współpracę – mówiła Alicja Rysiejko.
Wspomniała również, że liczba dzieci potrzebujących wsparcia i opieki stale rośnie, ale dzięki tworzeniu domów dziecka w powiecie sokólskim sytuacja najmłodszych znacznie się poprawia. Znalezienie domu zastępczego jest wielkim wyzwaniem, ponieważ zazwyczaj do współpracy zgłaszają się jedynie rodziny spokrewnione.
Zuzia, wychowanka jednej z placówek z terenu powiatu sokólskiego, zdradziła nam, że opiekunki dają im mnóstwo ciepła i miłości, którego nieraz brakowało w ich domach. Starają się również, aby dzieci mogły wrócić do swoich rodzinnych domów.
– Czasami jest ciężko, czasem łatwo, ale najważniejsze w tym wszystkim jest to, że jesteśmy wszyscy razem. Otoczeni troską, z zapewnioną edukacją i atrakcjami dnia codziennego – mówiła szesnastolatka.
Spotkanie było także okazją do integracji i wymiany doświadczeń między rodzicami zastępczymi, co sprzyja budowaniu silniejszej społeczności lokalnej. Było to również zwrócenie uwagi społeczności na potrzebę wsparcia systemu opieki zastępczej i zachęcenia do aktywnego angażowania się w pomoc dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.
– Piecza zastępcza jest bardzo ważna. Z dziećmi, które u nas przebywały nawet krótki czas, jesteśmy w stałym kontakcie. Ostatnio, kiedy dzieci wracały do rodziny zastępczej, reakcją starszej dziewczynki była początkowo radość, ale przy opuszczaniu naszej placówki pojawiły się łzy i smutek. To nam pokazuje, jak dobrze czują się u nas dzieci. Mimo że mogą wrócić do domu, jest im żal nas opuszczać. Mieliśmy również sytuację, gdy dzieci, które wróciły do babci, w wyniku jakiegoś nieporozumienia poprosiły ją, żeby odwiozła je z powrotem do placówki – mówiła Elżbieta Rapiej, dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej „Promyk” w Czuprynowie.
Na uczestników czekało wiele atrakcji zarówno ruchowych, jak i manualnych. Były zabawy z animatorem, malowanie twarzy, bańki i mnóstwo balonów. W zabawach uczestniczyli również rodzice zastępczy.
Uśmiechy nie znikały z twarzy dzieci, co było największą satysfakcją dla organizatorów. Dla wszystkich przybyłych gości zapewniony był słodki poczęstunek.
Sylwia Matuk