Grono uczniów Zespołu Szkół w Suchowoli zasili aż 62 pierwszoklasistów

Będą się uczyć w trzech oddziałach. Dziś cała społeczność tej placówki rozpoczęła nowy rok szkolny

– Mam nadzieję, drodzy uczniowie, że dobrze wykorzystaliście czas wakacji, odpoczęliście i macie siłę, by się zmierzyć z nowymi wyzwaniami, których w nowym roku szkolnym nie zabraknie. Wierzę, że tak jak co roku z chęcią będziecie brać udział w różnych projektach, wyjazdach i konkursach – zwróciła się do młodzieży Małgorzata Karczewska, dyrektor Zespołu Szkół w Suchowoli.

Dziś młodzież, rodzice, nauczyciele i pozostali pracownicy tej placówki spotkali się na uroczystej inauguracji roku szkolnego 2023/2024. Przez najbliższych 10 miesięcy naukę będzie tu pobierać aż 188 uczniów. 62 z nich to pierwszoklasiści, dla których utworzono trzy oddziały: dwie klasy liceum i jedną technikum o specjalności technik-rolnik i technik-handlowiec.

Małgorzata Karczewska podkreśliła, że tak wielkie zainteresowanie młodzieży podjęciem nauki w suchowolskiej szkole to olbrzymi sukces. Zauważyła, że pierwsze klasy, z których każda liczy około 20 osób, nie są liczne w porównaniu z oddziałami w wielu innych placówkach. Ale właśnie dzięki temu suchowolska młodzież będzie miała lepsze warunki do nauki, a kształcący ją nauczyciele większy komfort pracy.

Dyrektor zaznaczyła też, że utworzenie nowych oddziałów nie byłoby możliwe bez wsparcia, jakiego nieustannie udziela placówce Powiat Sokólski. W obecności całej społeczności szkolnej serdecznie podziękowała za to Piotrowi Rećko, Staroście Sokólskiemu, a także Zarządowi, na którego czele stoi Starosta. A podziękowania przekazała dodatkowo na ręce obecnej jak co roku na inauguracji Bożenie Jolancie Jelskiej-Jaroś.

– W szczególny sposób witam dzisiaj pierwszoklasistów. Mam nadzieję, że po kilku latach tu spędzonych będziecie dumni, że byliście uczniami Zespołu Szkół im. ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli i szczęśliwi, że podjęliście właściwą decyzję – zwróciła się do nowych uczniów Bożena Jelska-Jaroś, członek Zarządu Powiatu Sokólskiego.

Zauważyła też, że choć w poprzednich latach nabór do szkoły był znacznie mniejszy, to w tym roku jej społeczność skutecznie przekonała ósmoklasistów i ich rodziców, by jej szeregi zasilili kolejni uczniowie.

– W szczególny sposób dziękuję za zaangażowanie dyrektor Małgorzacie Karczewskiej, Damianowi Zozuli – Przewodniczącemu Rady Rodziców, gronu pedagogicznemu, a także rodzicom. To dzięki waszemu zaangażowaniu mamy w tym roku aż 62 nowe osoby – powiedziała.

Przypomniała też, że na początku września 1939 roku wybuchła II wojna światowa, a ówczesna polska młodzież nie miała tyle szczęścia, co dzisiejsi uczniowie.

– Teraz żyjemy w wolnym kraju, ale pamiętajcie, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze. Jest zadana. Przez następne pokolenia powinniśmy ją pielęgnować – dodała.

I zaproponowała uczczenie minutą ciszy pamięci tych, którzy oddali życie, byśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju.

A potem odczytała list od Piotra Rećko. Starosta w pięknych słowach podkreślił w nim, jak ważne jest zaangażowanie młodzieży w zdobywanie wiedzy. Wszystkim uczniom życzył też siły i motywacji do nauki, a nauczycielom jeszcze większej satysfakcji zawodowej.

KB, fot. Maciej Białobłocki