Katyń był początkiem niszczenia polskich elit. A Smoleńsk kontynuacją tych zbrodniczych działań

– Spuścizna tych ludzi, którzy zginęli, jest bardzo żywa. Oni nadawali ton naszemu środowisku, społeczeństwu. Pamiętamy o nich, bo to nasz testament, który był zapisany w ich działalności – mówił Piotr Rećko, Starosta Sokólski, na uroczystościach upamiętniających Katastrofę Smoleńską, które odbyły się dziś w Sokółce.

Po mszy świętej, która została odprawiona w sokólskiej świątyni, uroczystości kontynuowano pod pomnikiem, poświęconym 96. ofiarom Katastrofy Smoleńskiej.

Brali w nich udział: Piotr Rećko, Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Krzysztof Krasiński, Przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego, Jarosław Hołownia, radny Powiatu Sokólskiego, Tomasz Tolko, Dyrektor Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Sokółce, Daniel Supronik, Dyrektor Wydziału Finansowego Starostwa Powiatowego w Sokółce, Zbigniew Dębko Dyrektor Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Sokółce, a także Krzysztof Pawłowski. radny Powiatu Sokólskiego i ks. Stanisław Gniedziejko.

Równo dwanaście lat temu, czekaliśmy na mszę święta, która miała być transmitowana z Katynia. Na transmisje, która nie nadeszła. Tego dnia oczy całego kraju i świata zwrócone były na Smoleńsk. Od wczesnych godzin porannych docierały do nas stamtąd coraz straszliwsze wiadomości, w które nie sposób było uwierzyć.

– Jak dziś pamiętam ministra Sasina, który informował, że prezydent nie będzie uczestniczył w tej mszy, ponieważ doszło do katastrofy rządowego samolotu. I że wszyscy jego pasażerowie zginęli – mówił Hołownia. Wszyscy goście w swoich przemówieniach, nawiązywali do wydarzeń na Ukrainie. Wiesława Burnos przypomniała zebranym o tym, że dramat Ukrainy jest skutkiem złego rozeznania rzeczywistości.

– To wszystko, co się teraz dzieje, diagnozował ś.p. prezydent Kaczyński – podkreśliła. Głos zabrał też ksiądz dziekan, który akcentował to, że w Katyniu zaczęło się niszczenie polskiej elity i inteligencji. A Smoleńsk był kontynuacją tych zbrodniczych działań. – Jakie będą owoce tych wszystkich zbrodni? Wciąż musimy wyciągać wnioski i modlić się, by ofiary życia za wolność, nie poszły na marne – apelował.

W poniedziałek zostanie opublikowany raport komisji Antoniego Macierewicza. Jarosław Hołownia nie ma wątpliwości, jaki będzie wynik prac. – Od początku było to dla mnie jasne. To nie była katastrofa pod Smoleńskiem. Oni zginęli nad Smoleńskiem- spuentował radny.

Opracowanie i zdjęcia: #EB#ER

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top