Dlaczego to takie ważne? 18 tysięcy zachorowań notuje się co roku w Polsce. A nowotwór może się rozwinąć u 1 na 10 kobiet. Ryzyko rośnie z wiekiem, zwłaszcza od 50. do 69. r.ż. Jeśli jednak wcześniej wykryjemy problem, mamy bardzo duże szanse na pełne wyleczenie. Dlatego ważne jest regularnie, raz w miesiącu wykonywanie samobadania piersi, które trwa kilka minut a może uratować zdrowie i życie.
24 czerwca w siedzibie Klubu Senior+ odbyło się spotkanie warsztatowe poświęcone profilaktyce nowotworowej. Praktyczną wiedzą z zakresu profilaktyki raka piersi, szyjki macicy i skóry podzieliła się z przybyłymi paniami Dorota Dąbrowska-Łukasik, oddziałowa onkologii ginekologicznej BCO, zaś o dostępnych, bezpłatnych programach profilaktyki opowiedziała Agata Borowik z BCO.
Zaproszenie na spotkanie przyjęły dyrektor ZS w Sokółce Anetta Zubrzycka, wicedyrektor Sylwia Multan-Kilczewska oraz panie nauczycielki z sokólskiego ZS i ZSR.
Scenerię dla prelegentek stanowiła niesamowita wystawa artystycznych fotografii Amazonek z całej Polski, stworzonych w ramach kampanii #PomacajSię, wśród nich sokółczanki Barbary Wnukowskiej. Za organizacją zarówno warsztatów jaki i wystawy stoi Powiat Sokólski.
Drugą część spotkania poprowadziła wspomniana Barbara Wnukowska, która była też kołem zamachowym kampanii lokalnie. Barbara opowiedziała o swoich zmaganiach z chorobą i ważności profilaktyki, ale przede wszystkim namawiała do regularnego badania się. Gościem samej bohaterki był jej wykładowca Krzysztof Cis, edukator i tłumacz języka migowego, który opowiadał o swojej znajomości z Basią, ale także o wartości migania.
Pani Barbara obecnie jest w trakcie rehabilitacji w białostockim BCO, ale udało jej się wygospodarować odrobinę czasu żeby spotkać się z gronem pedagogicznym sokólskich szkół średnich. Po wakacjach planowane są kolejne działania na tym polu, także spotkania dotyczące profilaktyki nowotworów, tym razem z młodzieżą.
ER/AT, fot. E. Rapiej