Specjałów przygotowanych przez 7 Kół Gospodyń Wiejskich (KGW) z terenu powiatu sokólskiego, mogli spróbować uczestnicy dożynek. KGW “Magiczne Cimanie” z Cimani (gmina Kuźnica), KGW “Warkocze i Falbanki” z Kwasówki (gmina Janów), KGW “Kamyczki” z Kamiennej Starej i KGW “Brzozowy Zakątek” z Brzozowa, (gmina Dąbrowa Białostocka), KGW “Krukowianki” z Krukowszczyzny (gmina Korycin), “Kamioneczki” ze Starej Kamionki (gmina Sokółka) oraz KGW “Lilie i Tulipany” z Dąbrowy Białostockiej, przygotowały pięknie przyozdobione kramy, na których prezentowały wykonane przez członków Kół rękodzieła oraz częstowały uczestników przepysznymi przekąskami.
– Wieś jest ostoją polskości. Działające na niej Koła Gospodyń Wiejskich kultywują nasze bogate tradycje, pełnią rolę nośnika dziedzictwa kulturowego. Przy okazji tak dużych imprez jak dożynki powiatowo-gminne, członkowie Kół mają szansę zaprezentować swoje umiejętności zarówno kulinarne, jak i rękodzielnicze – komentowała Bożena Jolanta Jelska-Jaroś, członek zarządu powiatu.
Dodała, że jej zdaniem, gospodynie i gospodarze, którzy zaangażowali się w powiatowe Święto Plonów, byli bardzo zadowoleni. Wokół ich stoisk gromadziły się tłumy gości. Każdy chciał spróbować swojskiego jadła i zobaczyć, co ciekawego oferują na swoich stoiskach. Była to też okazja do spotkań po latach, rozmów, wymiany doświadczeń i informacji. “Ci, którzy nie skorzystali z okazji, powinni żałować“ – podsumowała Jelska-Jaroś.
Podobnego zdania byli przedstawiciele KGW “Brzozowy Zakątek” z Brzozowa, którym bardzo podobała się organizacja i atmosfera tegorocznych dożynek powiatowo-gminnych. Na tę okazję przygotowali mnóstwo jadła. Były gołąbki w sosie, świeżynka, szaszłyki, chłopski garnek, kiełbaski, frytki i rozmaite słodkości.
– Tego typu imprezy dają nam możliwość promowania się, zaprezentowania swojej działalności szerokiej publiczności. Dzięki stoiskom, występom artystycznym czy konkursom, Koła mogą pokazać swoje umiejętności, tradycje i pasje – mówiła Marta Radziszewska z Brzozowa.
Wspólna praca nad przygotowaniami do dożynek wzmacnia więzi między członkiniami KGW, co sprzyja lepszej współpracy i tworzeniu silniejszej, bardziej zintegrowanej grupy. Natomiast udział w tak ważnych uroczystościach, podnosi prestiż i autorytet Kół w lokalnej społeczności, co z kolei może przyciągnąć nowych członków.
Patrycja A. Zalewska-Poskrobko
Fot. Jarosław Stasiulewicz