Koń, towarzysz człowieka

– Całe moje dzieciństwo było w symbiozie z koniem. Wypasałam je na pastwisku, poiłam, czesałam. Konia prowadziłam za uzdę, gdy ojciec oborywał ziemniaki. Koń nawet nas woził do szkoły – wspomina Bożena Jelska – Jaroś, członek zarządu Powiatu Sokólskiego.

W Szepietowie, 4 – 5 października, odbywała się ,,65 wystawa – sprzedaż ogierów zimnokrwistych”. To najważniejsze wydarzenie Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni na terenie województwa podlaskiego. Nie zabrakło na niej wystawców z naszego powiatu. Był Łukasz Białous ze Szczuk, Piotr Szomko ze Starej Kamionki, Jerzy Giedrojć z  Czerwonki, Anna i Leszek Turelowie z Laudańszczyzny. Pierwszego dnia wystawy odbył się komisyjny pomiar zwierząt, kolejnego dnia, komisja oceniała konie.

Zwierzęta podczas oceny otrzymują punktacje, co pozwala na wyłonienie najpiękniejszego konia na wystawie. W tegorocznej, jesiennej aukcji przyznano dwa tytuły: czempiona i wiceczempiona w kategoriach: Ogier rasy Polski Koń Zimnokrwisty, Ogier rasy Polski Koń Zimnokrwisty w typie sokólskim. Przy wyborze czempiona wśród ogierów analizowano:  typ rasowy, wygląd głowy i szyi, kłoda, kończyny przednie i tylne, ruch w stępie i kłusie, wrażenie. Idealny koń powinien otrzymać 100 pkt.

– Ja takiego jeszcze nie spotkałem – stwierdził emerytowany kierownik WZHK w Białymstoku. Dodał, że konie, których oceny  przekraczają 83 punktów, są to już ogiery wybitne. Zdobycie 73 punktów podczas klasyfikacji,  upoważnia już do wpisu do specjalnej księgi.

– Pochodzenie genetyczne zwierząt jest ważne, ale istotny jest też wkład hodowcy w rozwój konia. Praca ze zwierzęciem  to proces wieloletniej pracy, niełatwo o tytuł czempiona – podkreślał Marek Niewiński, prezes WZHK w Białymstoku.

Co ważne, ogier gotowy do udział w aukcji musi mieć ukończone dokładnie 27 miesięcy. W ciągu ostatniej dekady, w naszym regionie, średnio rocznie wyłania się  około 40 ogierów.

Hodowcy obecni na wystawie, podkreślali, że w naszym społeczeństwie, koń jest przyjacielem i towarzyszem człowieka w pracy i w podróży. To część polskiego krajobrazu.

– Kocham konie za ich wdzięczność. Ta miłość trwa od najmłodszych lat,  już  jako 14–latek, po śmierci taty, przejąłem jego gospodarstwo i hodowlę ogierów. Koń w stajni musi być w gospodarstwie, inaczej życie będzie smutne – powiedział Waldemar Gieniusz, hodowca koni z 60 letnim stażem, z Gieniusz pod Sokółką. Hodowca ze Szczuk, dodał, że koń, jako jedyne zwierzę, był zawsze obecny w życiu człowieka.

– I chyba dlatego mamy do niego sentyment. To piękne zwierzę, z którym każdy hodowca jest emocjonalnie związany,  od źrebięcia aż po ogiera –  podkreślił Łukasz Białous ze Szczuk.

Za ciężką pracę, hodowców z Powiatu Sokólskiego, w imieniu  Zarządu, uhonorowała Bożena Jelska – Jaroś .

Nagroda za tytuł czempiona w kategorii “Ogier rasy: Polski Koń Zimnokrwisty”, trafiła do Pana Stanisława Wójcickiego z Grajewa, za konia o imieniu Majdan, nagrodę za wiceczempiona odebrał Krzysztof Leszek Góralczyk z Małego Płocka, za konia , który nazywa się Eron.

W kategorii “Ogier rasy: Polski Koń Zimnokrwisty w typie sokólskim”, tytuł czempiona otrzymał ogier o nazwie Benito, z hodowli Bogumiła Sawczuka z Czeremchy.  Tytuł wiceczempiona zdobył koń Borys Mieczysława Waraksa z Suwałk.

– Koń to najbardziej sympatyczne zwierzę, jakie znam. Kto raz się z nimi zetknie, nie odstąpi ich już do końca życia. To tak, jakby koń rzucił urok –  spuentował Leszek Turek, hodowca z Laudańszczyzny pod Suchowolą.

Opr. Elżbieta Rapiej

 

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top