Znają zwierzęta leśne, wiedzą już wszystko o drzewach i grzybach. Sami podają pomysły na wykorzystanie drewna. Lasy nie mają tajemnic przed dziećmi z SOSW.
– Wykorzystując nowoczesne technologie, uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego poznawali różne rodzaje drzew, a także zwierzęta żyjące w lasach i dary natury w postaci grzybów czy owoców runa leśnego – przyznali nauczyciele z SOSW.
Od połowy października placówka realizuje projekt edukacyjny „Drewno jest z lasu”. Szkoła jest beneficjentem konkursu zorganizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Dzieci mają już za sobą liczne lekcje tematyczne, które miały na celu zwrócenie ich uwagi na różnorodność i bogactwo lasów w Polsce. Forma tych zajęć jest zróżnicowana.
– Uczniowie pracowali metodą burzy mózgów i podawali liczne pomysły na to, w jaki sposób można wykorzystać drewno. Dzięki ciekawym materiałom udostępnianym na stronie Lasów Państwowych poznali historię Państwowego Gospodarstwa Leśnego oraz sposób prowadzenia trwale zrównoważonej gospodarki leśnej – zauważyli opiekunowie.
Podopieczni SOSW poznali też funkcje lasów i korzyści, jakie czerpią z nich i ludzie, i zwierzęta. Dzięki udziałowi w kolejnych przedsięwzięciach będą poszerzać zdobytą wiedzę, a potem stosować ją w życiu codziennym.
Celem projektu jest przede wszystkim promocja gospodarczej funkcji lasu. Ma on też zwracać uwagę na drewno jako surowiec odnawialny i naturalny.
Koordynatorami projektu i autorkami wniosku są Urszula Drewniak i Zuzanna Szarkowska-Czeczko.
Opr. Kamila Białomyzy
Fot. SOSW