Kuźnica i Sulechów oddali hołd Żołnierzom Wyklętym

Musieli uciekać do lasu jak wilki. Byli patriotami, a spędzili najlepsze lata życia w polskich więzieniach, torturowani i poniżani. Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni.

W Kuźnicy i w Sulechowie 6 marca jednocześnie odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod nazwą ,,Tropem wilczym”. Na starcie w garnizonie macierzystym 5 Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie oraz   w Kuźnicy,  w miejscu pełnienia służby na granicy państwowej z Białorusią, stanęli do startu żołnierze i mieszkańcy obu gmin. Zadaniem uczestników było pokonanie dystansu o długości 1963 m, będącego symbolem daty schwytania i śmierci ostatniego spośród żołnierzy wyklętych.

– W Sulechowie już od 9  lat  odbywa się bieg pamięci. Z racji, że część naszego pułku stacjonuje w Kuźnicy narodził się pomysł, aby tradycję biegu przenieść tu, na grunt Polski wschodniej-mówi Zbigniew Płaczkiewicz, major 5 Lpa w Sulechowie, współorganizator wydarzenia, które odbyło się 6 marca w Kuźnicy.

Kuźnica dla żołnierzy jest  nowym, odległym o około 700 km od rodzinnych stron miejscem. Przy organizacji biegu pułk nawiązał współpracę z samorządem lokalnym i tutejszymi służbami mundurowymi.   Ideą jaka przyświecała temu wydarzeniu było oddanie hołdu  żołnierzom wyklętym, którzy od 1944 roku walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę.

Zależy nam na tym, aby przekazać  młodym ludziom  pamięć o Żołnierzach Wyklętych, która przez dziesięciolecia była zakłamywana. Władza ludowa traktowała ich jak bandytów, kłamców a zapłacili za swoje przywiązanie do ojczyzny najwyższą cenę – kontynuuje major Płaczkiewicz.

Pan Zbigniew stwierdził, że gdyby nie takie historyczne wydarzenia, młodzież nie byłaby w stanie wiele powiedzieć o bohaterstwie i działalności Żołnierzy Wyklętych. Na wzgórzu Golgota Wschodu , kuźnickim miejscu pamięci ofiar sowieckiego reżimu odczytany został referat przybliżający ich historię.

– Wziąłem udział w biegu ze względu na pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Dbam o zdrowy styl życia, dlatego nie wahałem się pobiec. Dostałem medal i wylosowałem atrakcyjną nagrodę – mówi Paweł Doroszczyk z Saczkowiec pod Kuźnicą.

Siostra Pawła, Ania przyznała, że pod koniec biegu ciężko jej było biec. Mimo to zapewniła, że za rok znowu  pobiegnie.

Również dla rodziny państwa Szymczukiewiczów z Kuźnicy udział w biegu był niezwykłym przeżyciem. Rodzice mieli obawy czy sobie poradzą, bo już dawno pokonywali dłuższe dystanse. Jak twierdzą, zrobili to przede wszystkim dla dzieci. Z kolei Pola i Oliwia Gilewskie z Kuźnicy należą do 7 Kresowej Drużyny Harcerskiej. Uczestniczenie w imprezach patriotycznych i kultywowanie miejsc pamięci rodzice wpajali im od najmłodszych lat.

Major Płaczkiewicz zachwycony jest życzliwością i gościnnością mieszkańców gminy Kuźnica. Twierdzi, że w lubuskim przeważa mieszanina Polaków z różnych stron Polski. A na Podlasiu ludzie mieszkają tu od zawsze, z dziada pradziada.

– Szczególne podziękowania kieruje do  władz lokalnych, służb mundurowych a  ukłon kieruję w stronę mieszkańców gminy. To otwarci i wychowani w duchu patriotycznym  ludzie – stwierdził Płaczkiewicz.

Bieg pamięci ,,Tropem Wilczym” odbył się dzięki współpracy władz samorządowych Kuźnicy i Sulechowa. W tym samym czasie 5 Lubuski Pułk Artylerii i mieszkańcy obu gmin,  oddali hołd Żołnierzom Wyklętym. Dwie społeczności, z dwóch różnych krańców Polski, mogli się poznać.

– Naszym marzeniem jest, by te wspólne kontakty zachować  i utrzymać- spuentował Major.

1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Opr. Elżbieta Rapiej