Młodzi kolarze ścigali się dziś w Bohonikach.

Dziś w Bohonikach rozpoczęły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Kolarstwie Szosowym Strefa „F” pod honorowym patronatem Starosty Sokólskiego, Piotra Rećko.

Dziś po pięknych drogach powiatu sokólskiego szosują młodzi adepci kolarstwa. To dla nas zaszczyt gościć najlepszych kolarzy w kategorii młodzików z województw podlaskiego i lubelskiego – powiedział Piotr Rećko, Starosta Sokólski.

Przypomniał, że Powiat Sokólski od wielu lat współpracuje z Podlaskim Okręgowym Związkiem Kolarskim i jest współorganizatorem wydarzenia oraz sponsorem nagród dla najlepszych zawodników.

–  W pierwszym dniu zawodów w Bohonikach wystartowało około 40 zawodników i zawodniczek. Były to jazdy indywidualne na czas i jazdy parami na czas – mówił Waldemar Leszczyński, prezes Podlaskiego Okręgowego Związku Kolarskiego w Białymstoku.

Impreza ma na celu na popularyzację kolarstwa wśród dzieci i młodzieży na terenie województwa podlaskiego, podnoszenie poziomu sportowego zawodników oraz promocję kolarstwa szosowego. Jej celem jest wyłonienie mistrzów strefy F dla województw lubelskiego i podlaskiego w jeździe indywidualnej na czas, w dwójkach i w wyścigu ze startu wspólnego.

W dzisiejszych zawodach wystartowali zawodnicy i zawodniczki w kategorii wiekowej młodzik i młodziczka urodzeni w latach 2010-2011.

Punktualnie o 10:00 na starcie pojawiła się pierwsza zawodniczka, która do pokonania miała dystans 5 kilometrów. 5 minut po starcie ostatniej zawodniczki do rywalizacji w jeździe indywidualnej na czas przystąpili chłopcy.

O 15:00 rozpoczęła się rywalizacja w jeździe indywidualnej na czas dwójkami. Tym razem do pokonania był dystans 10 kilometrów. Dodatkowo rozegrano Mistrzostwa Województwa w jeździe indywidualnej na czas dwójkami w kategorii Żak, w której wystartowali tylko zawodnicy z województwa podlaskiego. Najmłodsi musieli się zmierzyć z dystansem 5 kilometrów.

Kolarstwo w powiecie sokólskim cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród bardzo młodych ludzi. Nasz klub SKS „Sokół” ma wielu utalentowanych młodych zawodników w kategorii Żak i jest duża nadzieja, że już niedługo odnosić będą sukcesy w kategorii młodzików – poinformował Piotr Kirpsza, Trener Koordynator  Kadry Wojewódzkiej Młodzików.

Dodał, że te zawody są bardzo ważne, gdyż są punktowane w systemie sportu młodzieżowego przez Ministerstwo Sportu, a każde zdobyte punkty liczą się przy składaniu wniosków o dofinansowanie klubów.

Powiat Sokólski reprezentowali zawodnicy @SKK „Sokół” i @Feniks Krynki. Oprócz wspomnianych klubów z województwa podlaskiego, wystartowali kolarze z UKS Wygoda Białystok, Szkółka Kolarska Ogrodniczki i UKS Juvenia Swim Białystok.

Z województwa lubelskiego udział wzięli młodzi wielbiciele dwóch kółek zrzeszeni w klubach: KS Agros Zamość, Mayday Team Lublin, KS Pogoń Mostostal Puławy i BSK Miód Kozacki z Biłgoraja.

Zawody rozegrano w malowniczo położonych Bohonikach, które od wieków zamieszkują polscy Tatarzy. Zawodnicy mieli możliwość zwiedzenia meczetu i zapoznania się z kulturą tatarską.

Tradycyjnie jak na wszystkich Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików zawodnicy za trzy pierwsze miejsca otrzymali medale i dyplomy. Starostwo Powiatowe w Sokółce ponadto ufundowało zwycięzcom nagrody rzeczowe. Starosta Sokólski, Piotr Rećko ufundował też nagrody dla najlepszych zawodników w kategorii Żak.

Andrzej Tomaszczyk, dyrektor Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Sokółce wręczając medale i nagrody pogratulował sukcesu młodym kolarzom i życzył dalszych sukcesów. Podziękował również  wszystkim osobom oraz służbom porządkowym zaangażowanym w zabezpieczenie zawodów.

Organizatorami wydarzenia są: Podlaska Federacja Sportu w Białymstoku, Podlaski Okręgowy Związek Kolarski w Białymstoku oraz Starostwo Powiatowe w Sokółce, a partnerem:: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Sokólski Klub Kolarski „Sokół” i APG Białystok.

Jutro kolejne wyścigi. Tym razem zawodnicy będą rywalizowali w wyścigu młodziczek i młodzików ze startu wspólnego w Rozedrance Starej. Tego dnia odbędzie się też podsumowanie zawodów.

Krzysztof Promiński/ fot. Kacper Butwiłowski