Modernizacja budynku administracyjno – biurowego przy ul. Lelewela 1C w Sokółce na potrzeby powstania CAL

Powiat Sokólski reprezentowany przez Starostę Sokólskiego Piotra Rećko oraz  Wicestarostę Jerzego Białomyzego w dniu 14 maja 2021 r. zawarł umowę z Województwem Podlaskim reprezentowanym przez Marszałka Artura Kosickiego i Członka Zarządu Wiesławę Burnos.

Przedmiotem umowy jest dofinansowanie projektu pt.:„ Modernizacja budynku administracyjno-biurowego na potrzeby infrastruktury społecznej ’’ w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 Osi Priorytetowej VIII. Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej Działania 8/6 Inwestycje na rzecz rozwoju lokalnego. Wnioskowana kwota dofinansowania wynosi : 191 452,36 zł natomiast wkład własny  to 33 785,73 zł.

Projekt dotyczy modernizacji budynku administracyjno-biurowego zlokalizowanego przy ul. Lelewela 1C w Sokółce na potrzeby powstania Centrum Aktywności Lokalnej (CAL) skierowanego na opisane w projekcie grupy defaworyzowanej ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży ze środowisk najuboższych zagrożonych dziedziczeniem ubóstwa. Projekt jest odpowiedzią na niewystarczającą ofertę skierowaną do grup defaworyzowanych zamieszkałych obszar LGD ,,Szlak Tatarski” oraz szerzej – cały Powiat Sokólski.

W ofercie CAL przewidziano m.in. zajęcia pozalekcyjne dla dzieci tzw. zajęcia świetlicowe, warsztaty dla osób z niepełnosprawnościami, doradztwo zawodowe, warsztaty integracyjne dla osób starszych po 60 roku życia i inne, w zależności od zainteresowań uczestników.

Planuje się również nadanie funkcjonalności dla otwartej zielonej przestrzeni wokół obiektu, która zostanie przeznaczona na cele edukacyjno-terapeutyczno-szkoleniowe oraz kulturalne i integracyjne.

Prace zaplanowane do realizacji w ramach przedmiotowego projektu:

• zakup wyposażenia (m.in. meble biurowe, sprzęt komputerowy, oprogramowanie terapeutyczne, wyposażenie kuchni, wyposażenie zewnętrzne),
  • zagospodarowanie terenu (zieleń, wiata, ogrodzenie)

W budynku, w którym będzie funkcjonować CAL zostały wykonane prace budowlane mające na celu jego głęboką modernizację energetyczną (w tym docieplanie ścian, wymiana stolarki zewnętrznej, modernizacja instalacji CO, instalacji elektrycznej, montaż paneli fotowoltaicznych). Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Realizację projektu przewidziano na II kwartał 2021r.- II kwartał 2022r.

Projekt realizowany we współpracy z PUP w Sokółce, PPP w Sokółce, Klubem Senior + i Stowarzyszeniem na rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami”.

oprac. IC

Wydział Promocji