📚 Dziesiąta, jubileuszowa odsłona Narodowego Czytania w Zespole Szkół Rolniczych w Sokółce. 📚
Akcja Narodowego czytania organizowana jest nieprzerwanie od 2011 r., a do uczestnictwa w niej zachęca Para Prezydencka.
Tegoroczna lektura to tragifarsa „Moralność pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej.
„Utwór powstał dokładnie w 1906 r., a jego prapremiera odbyła się już 15 grudnia tego samego roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później sztukę wystawiono już w Warszawie, następnie we Lwowie, gdzie Gabriela Zapolska osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie inscenizacje spotkały się z ogromnym aplauzem. Już wtedy „Moralność pani Dulskiej” weszła na stałe do żelaznego kanonu repertuaru większości polskich teatrów. Niejednokrotnie sztuka odnosiła sukcesy również za granicą. Utwór Zapolskiej do dziś jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczości pisarki” – przedstawiła Agnieszka Kuklik – nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Rolniczych.
“Dramat Zapolskiej uznaje się za najważniejsze osiągnięcie twórczości autorki dlatego, gdyż nazwisko tytułowej bohaterki na stałe zagościło w polszczyźnie. Dulszczyzna to określenie kołtuństwa, mieszczańskiej hipokryzji, ciasnoty poglądów, połączonej z wysokim mniemaniem o sobie i o własnych walorach moralnych. Pojęcie dulszczyzna trwale wpisało się do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane stając się przedmiotem żywych dyskusji” – dodała Jolanta Czyżewska – nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Rolniczych.
„Cały utwór jest w związku z tym ponadczasowy. Gabriela Zapolska z wrodzonym satyrycznym zmysłem obnaża rzekomo ludzką moralność. Podczas Narodowego Czytania 2021 w Ogrodzie Saskim w Warszawie Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, powiedzieli: „To opowieść bez polityki i z uniwersalnym przesłaniem moralnym”. Zatem można stwierdzić, iż jest to zwyczajna opowieść o ludziach, która w bardzo celny sposób opisuje różne typy charakterów i osobowości. Utwór przedstawia historię rozgrywającą się w mieszczańskim domu początku XX w. Autorka w przejaskrawiony sposób ukazuje dwulicowość i zakłamanie Dulskiej i jej rodziny. Wiele rzeczy, które robi apodyktyczna tytułowa bohaterka wykonywanych jest pod publikę, a momentami przeradza się nawet w okrucieństwo” – podsumowała Agnieszka Kuklik – „Warto zatem przeczytać „Moralność Pani Dulskiej”, chociażby po to , aby zrobić własny szczery rachunek sumienia.”
Po tym krótkim wprowadzeniu do historii i treści utworu, wszystkich zgromadzonych zaproszono do obejrzenia kilkunastominutowego spektaklu teatru telewizji reżyserii Marcina Wrony, z doskonałą obsadą aktorską, a następnie do wspólnej próby wcielenia się w rolę bohaterów „Moralności pani Dulskiej” i odczytania dramatu.
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
Wisława Szymborska
Sylwia M.
Agnieszka S.