Nie znam europosłów z innego państwa, którzy tak atakowaliby własne państwo.

Za nami spotkanie mieszkańców z polskim politykiem i europosłem – Karolem Karskim. 

– Mamy zaszczyt gościć w Starostwie Powiatowym w Sokółce, na gościnnej ziemi sokólskiej, pana profesora Karola Karskiego – Jerzy Białomyzy, Wicestarosta Powiatu Sokólskiego, witał europosła na konferencji w Sokółce. 

Spotkanie odbyło się 22 lipca w Sali Konferencyjnej sokólskiego Starostwa. Zebrali się na nim mieszkańcy powiatu i przedstawiciele władz samorządowych, w tym  Bogusława Szczerbińska, drugi Wicewojewoda Podlaski, Paweł Wnukowski, Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego oraz  Łukasz Owsiejko, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego Ares w Suwałkach.

– Dla mnie, jako posła Parlamentu Europejskiego, niezwykle ważnym jest  gościć w Powiecie Sokólskim. To  wyjątkowo szczególne miejsce. Ilekroć któryś z programów jest realizowany, czy to Polski Ład, czy wsparcie dla gmin, powiatów, gdzie istniały kiedyś Państwowe Gospodarstwa Rolne, powiat ten otrzymuje stosunkowo duże pieniądze. Są to ogromne kwoty. Budowane i remontowane są drogi. Powstał Zakład Aktywizacji Zawodowej w Suchowoli. Również w ramach programu PGR każda z gmin Powiatu Sokólskiego otrzymała około 2 miliona złotych na autobusy. To są środki unijne, rządowe, samorządowe – mówił profesor Karski.

Europoseł przypominał także o współpracy z Powiatem Sokólskim w swojej pierwszej kadencji w Parlamencie Europejskim.  Uważa, że przebiegała wzorowo. Wspomniał o wizycie w Brukselii w 2019 roku Piotra Rećki, Starosty Sokólskiego z samorządowcami, podczas której rozmawiano o nowych programach i projektach dla Powiatu. 

– Lubię spotykać się z ludźmi i uważam, że jest to najważniejsze w pracy posła. Choć mieszkańcy wysłali mnie do Brukselii, żebym tam reprezentował ich interesy, to tutaj czuję się najlepiej – twierdził europoseł.

Wizyta miała na celu konfrontację profesora z mieszkańcami Powiatu Sokólskiego  oraz rozmowę z nimi. Przybyłe osoby zadawały mu pytania. Jedno z pierwszych dotyczyło współpracy polskiego rządu z Komisją Europejską, Radą Europejską. Zapytano o Krajowy Plan Odbudowy.
– Członkowstwo Polski w Unii Europejskiej jest czymś pozytywnym, stabilizującym nasze bezpieczeństwo i współpracę. Środki z Krajowego Planu Odbudowy wpłyną do Polski, tak stanowi prawo unijne. Jednak jest to niewielki program w skali budżetu państwa polskiego. (…) Nie znam europosłów z innego państwa, którzy tak atakowaliby własne państwo. Zdażają się drobne, werbalne wyskoki, ale są bardzo rzadkie. Gdyby eurodeputowany z jakiegoś państwa zagłosował przeciwko przyznaniu środków finansowych dla własnego państwa, byłby skończony. U nas duch targowicy ciągle się utrzymuje. (…) Polska jest jednym z największych państw w Unii Europejskiej, dynamicznie rozwijającym się pod każdym względem. W tej chwili mamy poważny wzrost PKB, w obecnej tak trudnej sytuacji- mówił Karski. 

Kolejna kwestia dotyczyła polityki zagranicznej Niemiec.

– Stałym elementem polityki niemieckiej jest dążenie rozszerzenia wpływów na wschód, w niewielkim stopniu na zachód. Można powiedzieć, że Niemcy i Francja ustaliły między sobą strefy wpływów. W Unii Europejskiej jesteśmy akurat w ich wyimaginowanej strefie. Zdarzało się , że nawet niemieckie delegacje gospodarcze jeżdżąc do innych państw, żądały uzyskiwania ich zgody na inwestycje w Polsce pod hasłem ,, Przecież Polska jest w naszej strefie wpływów”. To co u nas się dzieje, jest częścią niemieckiej gospodarki. Należy szanować niemieckie interesy i pytać ich o zdanie, co można a co nie można robić. Są pewne udokumentowane sytuacje w tym zakresie. (…) To są dążenia imperialne. One są realizowane w pewnej części przez instytucje unijne, jednak w dużej części przez jednostronne działania Niemieckie w polityce zagranicznej- odpowiadał gość. 

Następne pytanie dotyczyło szansy dla Powiatu Sokólskiego, o nowe miejsce pracy i inwestorów.

– Poprzez rozbudowę infrastruktury drogowej, czynimy ten teren bardziej dostępny dla inwestorów. Drogi wojewódzkie są remontowane, powstanie Via Carpatia. To już się dzieje. Do tej pory ten teren miał problem w braku dobrej infrastruktury drogowej i kolejowej. Dziś przydałoby się lotnisko w Białymstoku. Inwestor nie zapyta o drogę z Warszawy do Białegostoku, lecz o lotnisko. Byłoby one symboliczne dla biznesu- zauważył. 

 Zapytano o solidaryzm niemiecki w formie podzielenia się Polski z Niemcami gazem.

– Jak będziemy mieli nadwyżki, to na zasadach komercyjnych podzielimy się z Niemcami. A może jeszcze parę kamieni milowych do tego dopiszemy, dotyczących reorganizacji niemieckiego wymiaru sprawiedliwości- mówił profesor. 
Padła propozycja wsparcia młodzieży i zachęcenia do aktywności społecznej. Poruszono też temat kampanii wyborczej europosła.

– Dziękuję za proponowane pomysły. Różne formy wsparcia i współpracy z młodzieżą są realizowane. Jako poseł Parlamentu Europejskiego, wybrany w dwóch województwach  staram się być z Państwem i nie postrzegam tego jako kampanii wyborczej. Traktuje to jako przyjemną możliwość spotkania się z Państwem. Chciałbym aby Prawo i Sprawiedliwość mogło jeszcze lepiej realizować swój program. Działamy zespołowo z Panem Starostą, z Panem Radnym Sejmiku.  Jest mi bardzo miło jak otrzymuję dobre wyniki wyborcze. W 2014 roku otrzymałem w swoim okręgu wyborczym 64 tys. głosów, sądziłem że jest to wielka liczba. A gdy w 2019 roku dostałem 184 tys. głosów. Byłem bardzo mile zaskoczony. Jest to dla mnie jeszcze większym zobowiązaniem, żeby Państwa nie zawieść i działać na rzecz obu regionów- obiecywał. 

 Jerzy Białomyzy podziękował europosłowi za przyznanie dużych środków z programów rządowych,  które wpływają do naszego powiatu. 

– Dziękuję rządowi  Prawa i Sprawiedliwości za to, że nasz region, dotychczas zaniedbywany, wreszcie może odetchnąć pełną piersią. Dziękujemy za dotychczasową współpracę i za to spotkanie- podsumował  wicestarosta.

Elżbieta Rapiej

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top