NIEWIDOMI NIE CHCĄ BYĆ NIEWIDZIALNI

Dzień Białej Laski to święto, które ma przypominać o tym, że na całym świecie miliony dotkniętych jest dysfunkcją wzroku, są to osoby niewidome lub niedowidzące. W naszym powiecie wydarzenie to celebrowane jest od lat

– Jesteśmy po to, by pomagać ludziom. Ludziom, którzy dotknięci są dysfunkcją wzroku. Utrata wzroku to katastrofa. Dotknięci nią, nie mogą się z tym pogodzić, bo wcześniej widzieli barwy, kształty a nagle następuje moment, że jest już  tylko czerń, szarość i nic więcej. Jako organizacja staramy się takich ludzi oswoić z nową rzeczywistością. Przeprowadzamy liczne zajęcia, rozmowy, oferujemy pomoc psychologiczną. Działalność jest bardzo szeroka. Między innymi zapraszamy właśnie na takie święto, jakie jest dziś – mówiła Barbara Sawicka, Prezes Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Sokółce.

Dzień Białej Laski, czyli święto osób niewidomych, zostało ustanowione na 15 października. Uczestniczy w nim corocznie mnóstwo ludzi z różnego rodzaju dysfunkcjami wzroku, rodziny tych osób, ich przyjaciele. 

W naszym powiecie obchody odbyły się w sokólskiej kawiarni „Lira”. Na spotkaniu pojawiło się mnóstwo gości, w tym osoby wchodzące w skład Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Sokółce. W uroczystości brała udział delegacja z ramienia Powiatu Sokólskiego: Katarzyna Nowak, Sekretarz, Angelina Aluszyk, pracownik PCPR. Obecnością licznie zaszczycili przedstawiciele instytucji publicznych, służb mundurowych i sponsorzy. Zebranych powitała Barbara Sawicka, Prezes Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Sokółce.

– Przeprowadzamy mnóstwo spotkań informacyjnych z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi. Pokazujemy na nich jak zwracać się do osób niewidomych czy słabo widzących. Znaczna część społeczeństwa stroni od kontaktu z takimi ludźmi, często się ich boją, a wynika to z braku wiedzy, jak z takimi osobami można się komunikować. Nasze spotkania uświadamiają i przełamują bariery – podkreślała prezes.

Katarzyna Nowak, Sekretarz Powiatu Sokólskiego, w imieniu Starosty Sokólskiego Piotra Rećko, zarządu Powiatu Sokólskiego, Rady Powiatu oraz własnym podziękowała pani Basi za wkład pracy, za to że zawsze jest uśmiechnięta i pełna energii.

–  Z tej radości i uśmiechu możemy czerpać i powinniśmy brać przykład. Deklarujemy dalszą współpracę i pomoc w jakiejkolwiek dziedzinie, która będzie konieczna. Życzymy dalszych pomyślnych działań na rzecz związku i wszystkiego dobrego – winszowała Katarzyna Nowak. 

Angelina Aluszyk w imieniu PCPR dołączyła się do życzeń i deklaracji o dalszej pomocy i współpracy. Gratulowała jednocześnie wytrwałości w dążeniu do dalszego rozwoju związku. 

– To nie tylko święto osób niewidomych i słabowidzących. To święto całego naszego społeczeństwa. W tym dniu przypominamy sobie bardziej o osobach z dysfunkcjami wzroku. Jest to również czas podziękowań dla wszystkich ludzi dobrej woli, dla samorządów i instytucji wspierających działanie związku – stwierdził Rafał Gawkowski, prezes Zarządu Polskiego Związku Niewidomych, okręgu w Białymstoku.

W sobotę dzień Białej Laski obchodzono w Białymstoku. Uczestniczył w nim Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski. Na uroczystości wręczył państwowe odznaki osobom zasłużonym dla społeczeństwa, osobom, które walczą z wykluczeniem społecznym. Jedną z tych osób była Barbara Sawicka, odznaczona srebrnym krzyżem zasługi, nadanym przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Sylwia Matuk

Fot. Mateusz Matyszczyk

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top