Dziś w Sokółce odbyły się uroczyste obchody 104. rocznicy Bitwy Niemeńskiej.
– Dziś po raz kolejny przywołujemy w pamięci wydarzenia sprzed 104 lat. Bitwa Niemeńska przez wiele lat była w cieniu Bitwy Warszawskiej, ale mieszkańcy powiatu sokólskiego o tej zwycięskiej batalii nigdy nie zapomnieli. To właśnie z naszych terenów ruszyło decydujące natarcie II Armii gen. Rydza – Śmigłego, które zadecydowało o ostatecznym zwycięstwie Polski nad Rosją Bolszewicką – powiedział Krzysztof Krasiński, przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego
Przypomniał, że w powiecie sokólskim na cmentarzach w Sokółce, Kuźnicy, Klimówce, Sidrze i Nowym Dworze oraz w Mieleszkowcach Pawłowickich spoczęli ci, którzy przybyli tu, by bronić nie tylko Ojczyzny przez sowiecką nawałą ale też walczyć o niepodległość tak ciężko wywalczoną po 123 latach niewoli.
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobach żołnierzy z 1920 roku spoczywających na sokólskiej nekropolii. Sekretarz powiatu sokólskiego złożyła kwiaty na mogile kpr. Wandy Hermanówny, sanitariuszki z 4. Pułku Strzelców Podhalańskich, która zmarła w Sokółce od odniesionych ran w boju pod Zaśpiczami.
Krzysztof Krasiński, przewodniczący rady powiatu i Krzysztof Promiński, z wydziału promocji i mediów Starostwa Powiatowego w Sokółce zapalili znicze na grobach tych, którzy zginęli na Ziemi Sokólskiej w lipcu i wrześniu 1920 roku. Wspólnie odmówiono modlitwę za dusze poległych, którą poprowadził ksiądz Jarosław Ciuchna, proboszcz Parafii św. Antoniego Padewskiego.
O godzinie 11:00 rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce. Uczestniczyły w niej liczne poczty sztandarowe, a liturgii przewodniczył ksiądz Stanisław Gniedziejko, kanonik Kolegiaty Najświętszego Sakramentu w Sokółce. Homilię wygłosił ksiądz Jarosław Ciuchna, który podkreślił znaczenie Bitwy Niemeńskiej w kontekście walki o suwerenność Polski i niegasnącego ducha patriotyzmu.
– Dzięki zwycięstwu polskich żołnierzy w Bitwie Niemeńskiej możemy dziś mówić o naszej tożsamości. Dziś modlimy się za tych, którzy przeżyli i za poległych, których groby znajdują się na całej ścianie wschodniej – powiedział podczas homilii ks. Jarosław Ciuchna.
Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy, prowadzeni przez Miejską Orkiestrę Dętą z Sokółki oraz mażoretki, przeszli w uroczystym pochodzie na plac przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. To miejsce stało się centralnym punktem obchodów, które rozpoczęły się od przemówień okolicznościowych. Przemawiający podkreślali bohaterstwo polskich żołnierzy, którzy w dramatycznych chwilach historii zdołali odeprzeć nawałę bolszewicką, ratując w ten sposób Europę przed komunizmem.
Następnie odczytano Apel Pamięci, aby uczcić wszystkich bohaterów tamtych wydarzeń a przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono wieńce i kwiaty. Uroczystości zakończył występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Sokółki.
Organizatorami wydarzenia był Powiat Sokólski i Gmina Sokółka.
Krzysztof Promiński/fot. Damian Szarkowski