W Jacznie 2 sierpnia odbyły się Obchody 75-lecia OSP Jaczno i 50-lecie otrzymania przez jednostkę pierwszego wozu strażackiego. Organizatorami imprezy byli Powiat Sokólski oraz OSP Jaczno wraz z współorganizatorem Powiatowym Domem Kultury w Sokółce.

Podczas wydarzenia Powiat Sokólski reprezentował Wicestarosta Sokólski Jerzy Białomyzy. W imprezie wzięli udział m.in.: Burmistrz Dąbrowy Białostockiej Artur Gajlewicz, wójt gminy Nowy Dwór Andrzej Humienny, Kapelan Krajowej Straży Pożarnej Sergiusz Matwiejczuk, Wojewódzkiej Straży Pożarnej Wojciech Ejsmont, Kapelan Wojewódzkiej Straży Pożarnej Piotr Borowik, Komendant Powiatowego PSP starszy bryg. Sebastian Zdanowicz, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Dariusz Wojtecki, Komendant Gminnego OSP Stanisław Kirejczyk, komendant komisariatu Policji w Dąbrowie Białostockiej nadkom. Paweł Jakubiak, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Antoni Hrynkiewicz, prezes OSP w Jacznie Andrzej Białomyzy, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP Franciszek Budrowski oraz Wiceprezes Oddziału Wojewódzkiego ZOSP Kazimierz Woronowicz.

Program uroczystości obejmował Mszę świętą w Cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie wraz z poświęceniem przez Ojca Sergiusza Matwiejczuka – Krajowego Kapelana Strażaków i ks. Wojciecha Ejsmonta – Wojewódzkiego Kapelana Strażaków tablicy pamiątkowej razem z odsłonięciem przez Wicestarostę Sokólskiego Jerzego Białomyzego, Komendanta Powiatowego PSP starszy bryg. Sebastian Zdanowicz oraz Prezesa OSP w Jacznie Andrzej Białomyzy.

„Drodzy Bracia i Siostry dzisiaj w Jacznie wyjątkowe Święto przede wszystkim dlatego, że tradycja tych terenów, którą wszyscy mieszkańcy Gminy Dąbrowa Białostocka żyją jest Święto ku czci Świętego Eliasza, dzisiaj o godzinie 9 rozpoczęło się nasze modlitewne spotkanie w Cerkwii od małego poświecenia wody i o godzinie 10 rozpoczęła się Święta Liturgia, w której tradycyjnie wznosiliśmy modlitwy za wszystkich ale w sposób szczególny dzisiaj prosiliśmy Boga o to by miał w swojej opiece wszystkich strażaków w szczególności OSP w Jacznie bo to dzisiaj oni właśnie obchodzili swoje 75-lecie istnienia i 50-lecie otrzymania wozu bojowego. Dzisiejsza uroczystość jest radosna bo jak wiemy hasłem przewodnim strażaków jest „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Dziękowaliśmy i prosiliśmy Boga o to aby miał w swojej opiece wszystkich strażaków, byśmy wyjechali dobrym składem i w pewnym zdrowiu, bezpieczeństwie wrócili do remizy.” – mówił ks. Piotr Hańczaruk – kapelan gminny Państwowej Straży Pożarnej

W dalszej części wydarzenia odbył się Koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Dąbrowy Białostockiej oraz występy zespołów: AD REM, SOLATIUM i EXIT. Wieczorem odbyła się dyskoteka pod chmurką z DiDżejem Mietkiem. Impreza niosła ze sobą wiele atrakcji takich jak zaprzęgi konne i ognisko z kiełbaską.

„Liturgia Święta sprawowana przez duchownych, a okazja nie byle jaka bo 75-lecie OSP w Jacznie i 50-lecie otrzymania wozu strażackiego. Powiat Sokólski jest współorganizatorem tej uroczystości w związku z tym w imieniu całego Zarządu Powiatu Sokólskiego, Pana Starosty Sokólskiego Piotra Rećko i swoim własnym chciałbym przekazać życzenia całej społeczności strażackiej, wszystkim druhom tego żeby ich służba i ciężka praca przynosiła im satysfakcje a ludziom, którzy mieszkają na terenie Powiatu Sokólskiego przynosiła poczucie bezpieczeństwa. Cieszymy się bardzo, ze jako Powiat Sokólski możemy wspierać Ochotnicza Straż Pożarna, że możemy uczestniczyć w takich uroczystościach, które pokazują jak ważna jest dla nas wszystkich służba strażaków. Chciałbym też przy okazji nadmienić, że w tym roku planujemy wydawnictwo, które będzie mówiło o straży pożarnej w naszym powiecie i mam nadzieje, że to wydawnictwo ukaże się wkrótce i wtedy wszyscy będziemy mogli przeczytać i przekonać się jak ważna dla nas wszystkich jest służba ludzi, którzy wstawiają się na każdą zmianę „Bogu na chwale, ludziom na ratunek”” – powiedział Wicestarosta Sokólski Jerzy Białomyzy.

JZ, ER