Oddali hołd Powstańcom Styczniowym

Wczoraj, w ramach 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, delegacje z Krynek i Powiatu Sokólskiego spotkały się w Borsukowiźnie, aby uczcić pamięć poległych powstańców styczniowych. W wydarzeniu uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół Samorządowych w Krynkach, służby mundurowe, przedstawiciele Koła Emerytów w Krynkach oraz zespół „Pogodna Jesień”

Obchody, jak co roku, rozpoczęto mszą świętą w Kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Podlipkach. Przewodniczył jej ks. Wojciech Stupak. Uczestnicząca w spotkaniu Lucyna Jurkiewicz, występująca w imieniu Elżbiety Czeremchy, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Krynkach, przybliżyła zebranym, a w szczególności słowa kierowała do obecnej młodzieży, historię Powstania Styczniowego na naszych ziemiach.

Po nabożeństwie wszyscy zgromadzili się przy krzyżu w Borsukowiźnie, upamiętniającym śmierć powstańca Jana Kłusewicza.

– Co roku spotykamy się przy mogile powstańca Jana Kłusewicza. Człowieka, który kochał swoją ojczyznę i zapłacił za to najwyższą cenę. Został zastrzelony przez Kozaków. W 160. rocznicę Powstania Styczniowego zbieramy się tutaj żeby upamiętnić powstańców, oddać hołd, pomodlić się i złożyć wiązanki – mówił Józef Czarniecki, Przewodniczący Rady Miejskiej w Krynkach, występujący z ramienia burmistrz Jolanty Gudalewskiej.

Podziękował wszystkim delegacjom uczestniczącym w uroczystości. Dodał, że ma nadzieję, że tak będzie co roku.

– Ogromnie cieszy mnie obecność młodzieży z Zespołu Szkół Samorządowych w Krynkach. I to właśnie do was kieruję przesłanie, abyście kultywowali pamięć o powstańcach tak, jak my to robimy – zwrócił się do uczniów.

Głos zabrał również występujący w imieniu Powiatu Sokólskiego Zbigniew Dębko, Dyrektor Wydziału Promocji w Starostwie Powiatowym w Sokółce.

– Narody, które tracą pamięć, tracą życie. Jest to bardzo głęboka maksyma, przejmująca, ale jakże prawdziwa. Naszym obowiązkiem jest czcić pamięć tych, którzy za naszą ojczyznę oddali życie – mówił dyrektor.

Podobnie jak poprzednik zwrócił się do młodzieży z prośbą, aby czerpali z tej wiedzy, która teraz jest im przekazywana i rozsławiali ją na kolejnych spotkaniach. Podziękował im za obecność zaznaczając, że skoro są w tym miejscu, to znaczy, że wydarzenia sprzed wielu lat nie są im obce i nie pozostają wobec nich obojętni.

Po przemówieniach przedstawiciele instytucji gminnych i powiatowych a także Nadleśnictwa Krynki i Koła Seniora w Krynkach złożyli przy pomniku kwiatów i zapalili znicze. Zespół “Pogodna Jesień” uświetnił śpiewem uroczystość zarówno w kościele, jak i przy miejscu pamięci w Borsukowiźnie.

W obchodach wzięli udział: Zbigniew Dębko- Dyrektor Wydziału Promocji w Starostwie Powiatowym w Sokółce, Józef Czarniecki – Przewodniczący Rady Miejskiej w Krynkach, Leszek Karolkiewicz – zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej w Krynkach, Barbara Wicher – radna gminna, Lucyna Jurkiewicz – pracownik GOK w Krynkach, Adam Kaźmierczak – Komendant SG w Krynkach, przedstawiciele z Nadleśnictwa Krynki, przedstawiciele Koła Seniora w Krynkach, zespół „Pogodna Jesień”, młodzież z Zespołu Szkół Samorządowych w Krynkach.

Sylwia Matuk

fot. Wydział Promocji