Oficjalne otwarcie Dożynek Gminnych w Kwasówce

Po Dziękczynnej Mszy Świętej w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika i św. Faustyny Kowalskiej w Łubiance, korowód dożynkowy prowadzony przez mażoretki i Powiatową Młodzieżową Orkiestrę Dętą przy Zespole Szkół w Suchowoli ruszył do Kwasówki. Tu, na scenie, oficjalnego otwarcia Święta Plonów dokonali Starostowie Dożynek wraz z Wójtem Gminy Janów Jerzym Pogorzelskim. Katarzyna Szewczul – gospodyni dożynek: “… Dziś, w tych świątecznych okolicznościach przekazujemy bochen chleba w imieniu gminy Janów, jej gospodarzowi panu wójtowi. Niech ten chleb wypieczony z tegorocznych, polskich zbóż, jako owoc pracowitości i gospodarności rolników naszej gminy, będzie symbolem urodzaju, dostatku i szacunku dla ludzkiej pracy. Niech będzie też wyrazem naszej gościnności oraz wdzięczności Bogu i ludziom. Szczęść Boże wszystkim uczestnikom dzisiejszego święta.”
Wójt Jerzy Pogorzelski powitał gości i uczestników dożynek w imieniu władz samorządowych Gminy Janów, Koła Gospodyń Wiejskich w Kwasówce “Warkocze i Falbanki”, mieszkańców gminy, a także władz samorządowych Powiatu Sokólskiego na czele ze Starostą Sokólskim Piotrem Rećko – współorganizatora tegorocznych Dożynek Gminnych w Kwasówce. W swoim przemówieniu Jerzy Pogorzelski dziękował rolnikom za ich pracę, trud i godną postawę mimo wielu trudności i problemów. “Dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na stoły w naszych domach trafia polski chleb. Ziemia, która jest warsztatem pracy rolnika rodzi i karmi, ziemia pozbawiona opieki nie daje plonów, pielęgnowana zaś jest naszą żywicielka. Z wdzięcznością i szacunkiem należy pochylić głowę przed tymi, którzy tę ziemię uprawiają…” Wójt wspomniał także o inwestycjach: “Samorząd gminy Janów pamięta także o inwestycjach na terenach wiejskich. W ostatnich latach wydaliśmy bardzo dużo pieniędzy na remonty dróg zarówno asfaltowych jak i gruntowych… Czekamy również na rozstrzygnięcie kolejnych naborów na inwestycje drogowe, gminne, oraz rozpoczęcie w bieżącym roku realizowanych wspólnie z Powiatem Sokólskim 4 dużych inwestycji drogowych…” Na koniec Jerzy Pogorzelski złożył życzenia rolnikom i podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznego Święta Plonów, w szczególności Kołu Gospodyń Wiejskich w Kwasówce “Warkocze i Falbanki” na czele z panią Justyną Solnik i Staroście Sokólskiemu Piotrowi Rećko za współorganizowanie tej imprezy: “Dzięki niemu mamy do dyspozycji piękną scenę, namioty, sprzęt, nagłośnienie, oświetlenie – wszystko czego potrzeba do takiej uroczystości.
Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos wspominała: “Pamiętam z dzieciństwa, że dożynki to był okres radosny i pełen wdzięczności. Niech dzisiejszy dzień będzie taki sam. W okresie pandemii zauważyliśmy, że potrzebujemy jeden drugiego, człowiek człowieka. Niech dzisiejszy dzień będzie dniem, kiedy nacieszymy się sobą wzajemnie. W imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego pana Artura Kosickiego i całego Zarządu przyjmijcie serdeczne pozdrowienia, życzenia i wszelkiej pomyślności naszej gminie i każdemu z was z osobna.”
Starosta Sokólski Piotr Rećko zwrócił się do rolników: “…Kochamy rolników z Janowa, kochamy rolników z całego powiatu sokólskiego. Są w waszej gminie znakomici rolnicy z olbrzymim doświadczeniem i mają do dyspozycji wspaniałe, żyzne gleby. Między innymi dzięki temu, że istnieje na terenie gminy Janów szkoła rolnicza, która kształci wybitnych rolników. Mamy tutaj przodowników jak Jerzy Wilczewski, Bożena Jelska-Jaroś i wielu innych, którzy dają przykład nie tylko rolnikom z powiatu sokólskiego, ale z całej Polski.” Starosta podziękował rolnikom za ciężką pracę, zaangażowanie, ale też za przywiązanie do polskości, tradycji i kościoła. Przytoczył rozpoczynające się na terenie gminy inwestycje drogowe, których temat rozwinęła Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego Bożena Jolanta Jelska-Jaroś: “Bedą realizowane drogi Budno – Cieśnisk, Nowowola – Poganica. Składamy wniosek na odcinek Trzcianka – Bogusze, Szczuki – Gabrelewszyzna. Dajemy rolnikom drogi, drogi są najważniejsze, bo niejednokrotnie samochody z mlekiem, ciężarówki z paszą grzęzną w błocie. Ja 32 lata czekałam na drogę do Frankowej Budy. Teraz mam asfalt, nie toniemy w błocie, tak że uwierzcie Staroście Piotrowi Rećko, bo jeżeli on coś obiecuje to zawsze to spełnia. Naszym celem jest wyasfaltowanie wszystkich dróg powiatowych w całym powiecie sokólskim, a w gminie Janów przede wszystkim.”
Po przemówieniach Wójt Gminy Janów Jerzy Pogorzelski poczęstował wszystkich uczestników święta, wcześniej pokrojonym bochnem chleba dożynkowego…
P.A.Z.