Zadania finansowane lub dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych
Opieka wytchnieniowa – edycja 2021
Program: “Opieka wytchnieniowa” – edycja 2021
Rodzaj dotacji budżetowej: dofinansowano w ramach Państwowego Funduszu Celowego Fundusz Solidarnościowy
Dofinansowanie: 102 000,00 zł
Wartość całkowita: 102 000,00 zł
Opis projektu:
1.Cel Programu – głównym celem projektu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
- a) dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
b) osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi
2.Zadania realizowane w ramach Programu – Realizacja usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osób niepełnosprawnych. Usługa opieki wytchnieniowej w formie pobytu dziennego pozwoli z jednej strony odciążyć chociaż w części opiekuna faktycznego osoby zależnej a z drugiej umożliwi przebywanie osoby niepełnosprawnej w środowisku zamieszkania miejscu, gdzie czuje się pewnie i bezpiecznie. Usługa będzie realizowana w wymiarze nie większym niż 20 godzin w 2021r. na jednego beneficjenta. Zadania realizowane w ramach Programu będą określane indywidualnie dla każdego beneficjenta, zgodnie z potrzebami osoby niepełnosprawnej oraz oczekiwaniami opiekuna sprawującego nad nią bezpośrednią opiekę.
3.Grupa docelowa – grupę docelową stanowi co najmniej 50 członków rodzin, lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, które wymaga usługi opieki wytchnieniowej.
4.Przewidywane efekty Programu – poprzez realizację usługi opieki wytchnieniowej co najmniej 50 członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dzieckiem z orzeczeniem niepełnosprawności, lub osobą legitymującą się znacznym stopniem niepełnosprawności, otrzyma pomoc w postaci wsparcia w codziennych obowiązkach przez osobę posiadającą odpowiednie kompetencje i/lub doświadczenie w opiece nad osobami niepełnosprawnymi.
Dzięki tej pomocy opiekunowie osób zależnych będą mogli dysponować wolnym czasem w sposób dla siebie najkorzystniejszy, odpocząć, zregenerować organizm, zadbać o własne zdrowie psychiczne, fizyczne, być może podjąć aktywności, których wcześniej z powodu obowiązków nie byli w stanie zrealizować. Udział w Programie z pewnością w dłuższej perspektywie czasu wzmocni opiekunów, pozwoli im zadbać o swoje samopoczucie fizyczne i psychiczne. Ponadto opiekun, który będzie miał czas na to, aby udać się na wizytę do lekarza specjalisty, skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych, dłużej pozostanie w dobrej kondycji zdrowotnej, co będzie z korzyścią dla ogólnie rozumianego systemu opieki zdrowotnej.