– Dziękujemy, że mamy wokół siebie takich przyjaciół, ludzi o dobrych i wrażliwych sercach, którzy postanowili nam pomóc– przemówił Piotr Rećko, Starosta Sokólski na konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Sokółce.
Wzięła w niej udział Wiesława Burnos, członek zarządu Województwa Podlaskiego, Paweł Wnukowski, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego i Piotr Rećko, Starosta Sokólski. Konferencja poświęcona była przekazaniu budynku mieszkalnego, przy ul. Kryńskiej 15 Starostwu Powiatowemu w Sokółce.
– Kiedy województwo podlaskie realizowało własną inwestycję, a mianowicie budowę wiaduktu w Sokółce, udało nam się pozyskać ten budynek. Jego mieszkańcy stwierdzili, że będzie im ciężko tu mieszkać, więc Województwo Podlaskie wykupiło ten dom. Teraz nadarzyła się okazja na przekazanie go Starostwu Powiatowemu na rodzinny dom dziecka. Jest to przedsięwzięcie, które wspieramy jako zarząd – rozpoczęła konferencję, Wiesława Burnos.
Na terenie powiatu sokólskiego powstaną cztery rodzinne domy dziecka. Zarząd województwa podlaskiego oprócz budynku w Sokółce, przekazał na te inwestycje ponad 6 mln zł. Lokalizacja rozplanowana jest obecnie na Sokółkę, Czuprynowo i Dąbrowę Białostocką. Czwarte miejsce jest jeszcze rozważane pomiędzy Krynkami, Nowym Dworem i jeszcze jednym obiektem w Sokółce.
– Cieszę się, że zarząd Województwa Podlaskiego nie pozwala żadnej rzeczy się marnować. Właśnie widzimy tego przykład – podkreślił Paweł Wnukowski.
– Kiedy niedługo po objęciu funkcji Starosty w 2014 r. stworzyliśmy pierwszy dom dziecka w Nierośnie we współpracy z Salezjankami, widzieliśmy że niestety niejednokrotnie dzieci z powiatu sokólskiego z braku miejsc trafiały do innych placówek poza granicami naszego województwa. Już wtedy wiedzieliśmy, że musimy budować kolejne takie placówki – zwrócił się do mediów Piotr Rećko.
Dodał, że wnioski o dofinansowanie tych zadań nie znajdowały bardzo długo zrozumienia i dopiero obecny zarząd Województwa Podlaskiego postanowił pomóc w tym szczytnym celu.
Ok. 70 dzieci z powiatu sokólskiego jest rozsianych poza powiatem i województwem podlaskim. Przez ich wywożenie, kontakt dzieci z rodzicami jest bardzo ograniczony, utrudniona jest również współpraca z samorządem. Kolejną kwestią przemawiającą za pozostaniem dzieci w powiecie sokólskim jest aspekt ekonomiczny.
– Za każdym dzieckiem, przekazywanym w dowolne miejsce, idzie za tym koszt 5, 10 tys. zł miesięcznie na jego utrzymanie, w zależności czy jest to wsparcie specjalistyczne czy standardowe. To nie jest tylko przedsięwzięcie prospołeczne, ale też uwzględniające dbałość o budżet powiatu sokólskiego – podkreślił Starosta.
Każdy z budynków przeznaczonych na rodzinne domy dziecka przejdzie gruntowny remont i przebudowę. Będą one wyposażone w fotowoltaikę i pompy ciepła. Zarówno dzieci, jak i ich opiekunowie będą mieli oddzielne pokoje, miejsca przystosowane do nauki czy zabawy. Będą mieściły od 8 do 12 dzieci.
Piotr Rećko zaznaczył, że cel ten ma służyć nie tylko dzieciom, ale także tworzeniu nowych miejsc pracy. Każdy z tych domów zatrudniać będzie około 6 osób. Zdradził, że ambitnym planem jest otwarcie sokólskiego domu dziecka 31 grudnia 2022 r., czego wszyscy bardzo by chcieli, ale liczą się z tym, że ten termin może się przesunąć w czasie.
Opr. Sylwia Matuk
fot. Marcin Pogorzelski