Pod Kuźnicą tworzy się prawdziwa pyszna magia

Krystyna, Joanna, Celina, Elżbieta i jej mąż Andrzej, tworzą wspólnie organizację, która skupia się na łączeniu kulinarnych pasji i pokazywaniu magicznej krainy, za jaką uważają wieś, w której wszyscy znaleźli swoje miejsce na ziemi

– Aby poczuć magię naszych Cimań, trzeba jej dotknąć, być tu. Tego uczucia nie da się opisać słowami – mówi Krystyna Fiedorowicz, współinicjatorka utworzenia Koła Gospodyń Wiejskich, skupiającego mieszkańców wsi pod Kuźnicą. 

Pani Krystyna, właścicielka jednej z sokólskich cukierni i kawiarenki, w pewnym momencie swego życia uznała, że chce wrócić na wieś, do swoich rodzinnych stron, skąd pochodzi. Niewiele się zastanawiając, sprzedała mieszkanie w mieście i zbudowała dom w Cimaniach. Aby bliżej poznać miejscowych i być aktywną, wspólnie z sąsiadkami założyły Koło Gospodyń Wiejskich pod nazwą “Magiczne Cimanie”.

Organizację tworzą wyjątkowi ludzie, różni z zawodu i wykształcenia, których łączy pasja dno gotowania. Krystyna Fiedorowicz to cukierniczka z Sokółki, aktualnie gospodyni i żona sołtysa Cimań. Joanna Stelmaszek jest byłym pracownikiem lokalu gastronomicznego w Kuźnicy. Celina Gryszko z kolei jest kucharką w kuźnickim zajeździe. Elżbieta Meller pochodzi z Kazachstanu, przez kilka lat mieszkała z mężem Andrzejem w Afryce, obecnie mieszkają w Cimaniach. Organizuje wyjazdy  turystyczne po Polsce. Maluje obrazy, prowadzi terapeutyczne koncerty przy chińskim instrumencie gong. To także ilustratorka i współautorka z mężem książki “Kamperem do Kabulu”. Jej mąż jest  reporterem,  autorem książek, korespondentem wojennym, pochodzi z Warszawy. Wszyscy wymienieni tworzą niesamowitą w działaniu mieszankę, coraz szerzej docenianą.

Ważnym wyróżnieniem ich współpracy było podium w “Bitwie Regionów”, w którym koło wzięło udział. W konkursie tym trzeba było przygotować dania regionalnego. Nasi bohaterzy przyrządzili kartacze z okrasą, kiszkę ziemniaczana, pierogi, mrowisko, sękacz, babeczki, blok oraz lemoniadę truskawkowo – rabarbarową z miętą. Na dziewięć Kół Gospodyń Wiejskich biorących udział w rywalizacji, “Magiczne Cimanie” zajęło II miejsce, otrzymując nagrodę w wysokości 800 zł. 
Ten laur nie był przypadkowy, w końcu wszyscy członkowie KGW mają “nosa” do gotowania, 

– Po niecałym roku od wspólnego działania, mamy już swój pierwszy sukces, bardzo się z tego cieszymy-  z entuzjazmem podkreśla Celina. 

Sukces osiągnięty w Bitwie Regionów był dla członków koła miłym zaskoczeniem. Nie spodziewali się takiego wyróżnienia. Jest dla nich zastrzykiem energii i motywacją do dalszego działania. Jakiego? Koło w najbliższym czasie planuje rozszerzyć swój asortyment kuchenny i pozyskać kolejnych członków. Chcą też jeszcze więcej gotować i dzielić się tego efektami z innymi.

Skąd nazwa “Magiczne Cimanie”, skoro członkowie skupiają się na gotowaniu? 

Na krańcu wsi Cimanie, gdzie niemal obok siebie mieszkają, rozciąga się w dolinie widok złotych pół i łąk. Wszyscy zgodnie zaznaczają, że szczególnie magiczny jest rankiem, gdy parujące od wilgoci łąki pokrywa biała, rozległa mgła. W oddali spotkać można sarny  i łosie.  

– Mieszkając tutaj, ogarnia mnie sielskie uczucie. Takie, jakiego doznałem w dzieciństwie, gdy bywałem na wsi z rodzicami. Tutaj ludzie są wyjątkowo  życzliwi i uśmiechnięci. Tacy magiczni– mówi Andrzej Meller z Cimań.

Zauważa, że w Cimaniach wyjątkowe są również wieczory. Wszystko przez przepiękne zachody słońca.

– A o 4 nad ranem,  przy domu chodzą łosie – dodaje Elżbieta.

Elżbieta Rapiej

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top