Powiat Sokólski ma swoich Szachowych Mistrzów

Pasjonaci królewskiej gry rywalizowali dziś w VII Szachowych Mistrzostwach Powiatu o Puchar Starosty Sokólskiego, które odbyły się w hali sportowej przy Zespole Szkół w Sokółce. Zawody rozegrały się w dwóch grupach z podziałem na grupy wiekowe i płeć. Z powiatu sokólskiego wzięło w nim udział 36 zawodników.
Organizatorem VII Szachowych Mistrzostw był Ludowy Uczniowski Klub Szachowy ,, Orient Sokółka”oraz Starostwo Powiatowe w Sokółce. Tegoroczne mistrzostwa odbyły się pod honorowym patronatem Starosty Sokólskiego Piotra Rećko.
Rozgrywki nadzorował Karol Busiński jako sędzia główny, kierownikiem turnieju był Wojciech Zajkowski.
Inicjatorem Szachowych Mistrzostw Powiatu Sokólskiego jest Wojciech Zajkowski. Twierdzi on, że brakowało do tej pory takiego turnieju, który skupiałby wokół siebie uczestników w różnym wieku, oraz z terenów dalszych, nie tylko z Sokółki, ale z całego powiatu sokólskiego. Na pytanie jakie są plany i marzenia klubowiczów odpowiedział, że potrzebne są szkolenia, misja, żeby rozpowszechniać grę w szachy na całym terenie powiatu sokólskiego, tak aby zaszczepić bakcyla szachowego. Dzięki temu jest szansa, że pojawi się kiedyś mistrz Polski.
,, Dzisiaj odbywają się VII Szachowe Mistrzostwa Powiatu Sokólskiego o Puchar Starosty Sokólskiego Piotra Rećko, pod jego honorowym patronatem. Impreza została dofinansowana przez Starostwo Powiatowe w Sokółce. Głównym celem tego turnieju jest wyłonienie najlepszych szachistów naszego powiatu w różnych grupach wiekowych. Najlepsi otrzymują puchary, medale, nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Sokółce. Bierze tutaj udział 36 zawodników w dwóch grupach A i B, z podziałem na grupy wiekowe i płeć”- mówił podczas turnieju trener i prezes LUKS ,, Orient Sokółka” Wojciech Zajkowski
Szachy to dyscyplina łącząca elementy sportu, nauki i sztuki – stwarza nieograniczone możliwości wykazywania inicjatywy i fantazji. Rozwijając wyobraźnię, pamięć, zdolność abstrakcyjnego, logicznego myślenia kształtuje cechy charakteru nieodzowne do osiągania zwycięstwa na szachownicy , jak i w życiu.
Rozgrywki VII Mistrzostw rozegrały się w systemie szwajcarskim, w którym z góry określa się liczbę rund, które należy rozegrać. Dobór par przeciwników w kolejnych rundach zależy od wyników uzyskanych w poprzednich. Pary dobiera się w miarę możliwości spośród tych uczestników, którzy dotychczas zdobyli jednakową liczbę punktów.
Każdy uczestnik otrzymał dyplom i upominek a najlepsi zawodnicy puchary, medale, nagrody pieniężne i rzeczowe.
Wyniki VII Szachowych Mistrzostw Powiatu Sokólskiego o puchar Starosty Sokólskiego:
Grupa A:
I miejsce -Kostańczuk Jarosław