Na LXIX sesji Rady Powiatu Sokólskiego rozpatrywano projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia „Powiatowego Programu Profilaktycznego w Zakresie Promowania i Wdrażania Prawidłowych Metod Wychowawczych w stosunku do dzieci w rodzinach zagrożonych przemocą w rodzinie w Powiecie Sokólskim na lata 2021-2027”
Przemoc w rodzinie jest problemem społecznym. Konieczne jest zatem podjęcie szerokich, dobrze zorganizowanych i zaplanowanych działań na rzecz profilaktyki i wdrożenia prawidłowych metod wychowawczych w stosunku do dzieci w rodzinach zagrożonych przemocą.
– 21 maja 2021 r. przyjęliśmy „Powiatowy Program Profilaktyczny w Zakresie Promowania i Wdrażania Prawidłowych Metod Wychowawczych”. Wciąż go realizujemy i dopisujemy do niego cele szczegółowe – referowała Alicja Rysiejko, dyrektor PCPR w Sokółce.
Zaznaczyła, że program ma na celu przede wszystkim podniesienie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy w rodzinie a tym samym ograniczenie skali przemocy i skutków jej stosowania w Powiecie Sokólskim. Ma temu służyć szerokie spectrum działań profilaktycznych mających na celu udzielanie specjalistycznej pomocy, zwłaszcza w zakresie promowania i wdrożenia prawidłowych metod wychowawczych w stosunku do dzieci w rodzinach zagrożonych przemocą.
Celami szczegółowymi są:
– prowadzenie działań o charakterze profilaktyczno-wychowawczo-edukacyjnym skierowanych do rodzin – metodami i narzędziami będą ankiety, pogadanki, wykłady, konsultacje telefoniczne i mailowe,
– propagowanie prawidłowych metod wychowawczych i postaw rodzicielskich chociażby poprzez zwiększenie świadomości na temat negatywnych skutków wynikających ze stosowania przemocy wobec dzieci – metodami i narzędziami są wykłady, broszury informacyjne, publikacje, udostępnianie materiałów informacyjnych na stronach internetowych, pogadanki, spotkania ze specjalistami,
– zwiększanie świadomości na temat dostępnych form wsparcia oraz informacji o instytucjach pomocowych – metody działania to wykłady, broszury, informacje, publikacje, udostępnianie materiałów informacyjnych na stronach internetowych i pogadanki,
– zapewnienie specjalistycznej pomocy dzieciom w rodzinach zagrożonych przemocą w rodzinie – przewidziano tu spotkania indywidualne ze specjalistami.
Uchwała została przyjęta.
Sylwia Matuk
Fot. Mateusz Zalewski