Powiat stawia na pomaganie i wspieranie

Za chwilę mieszkania chronione w Krynkach się zapełnią. Dzięki nim osoby tam przebywające, pod opieką specjalistów, przygotowywane będą do prowadzenia samodzielnego życia. Powiat Sokólski idzie za ciosem i już niedługo ruszy modernizacja kolejnego obiektu, tym razem w Sieruciowcach, również przeznaczonego na lokale tego typu. Wczoraj uroczyście przypieczętowano tę inwestycję, a także podpisano umowę dotyczącą domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży.

– Nie byłoby tych sukcesów, gdyby nie wsparcie pana Wojewody i wrażliwość rządu Prawa i Sprawiedliwości. Takich środków i programów skierowanych do osób najbardziej potrzebujących w historii nigdy nie było. Chcę zaakcentować, że dziś mówimy tylko o jednym z wielu działań, jakie są na naszym terenie podejmowane, by wspierać niepełnosprawnych i ich bliskich – mówił Piotr Rećko, Starosta Sokólski, na wczorajszej konferencji prasowej w Krynkach.

W jej trakcie zawarto ważne społecznie umowy, na mocy których działania skierowane zostaną do tych mieszkańców naszego powiatu, którym pomoc jest niezbędna. Pierwsza z nich to „Utworzenie mieszkania chronionego treningowego w Sieruciowcach”.

– Wiele zmienia się w naszym województwie, staramy się zaspokajać każde potrzeby Polaków, nie tylko te drogowe, w czym Powiat Sokólski jest bardzo aktywny. Rząd PiS chce zapewniać zrównoważony rozwój we wszystkich obszarach, również w tych społecznych. Dostrzegamy osoby z różnymi potrzebami i je wspieramy, czego wyrazem są między innymi mieszkania chronione takie, w jakich dziś się znajdujemy – mówił Bogdan Paszkowski, Wojewoda Podlaski.

I to właśnie w ramach rządowego programu „Za życiem” mógł powstać w Krynkach obiekt służący niepełnosprawnym, w którym odbyła się wczorajsza konferencja. Został on przystosowany dla 11 osób. Siedem mieszkań będzie miało charakter treningowy, cztery wspierający.

Pomaganie przez wspieranie

Osoby zamieszkujące takie lokale będą nabywały umiejętności funkcjonowania w swoim środowisku, korzystając w przyszłości z aktywności na wielu polach, również zawodowych. To jest główny cel tego typu wsparć. Na terenie województwa podlaskiego obecnie funkcjonuje 25 placówek zapewniających 75 miejsc beneficjentom pomocy, ale to ciągle za mało. Tym bardziej cieszy, jak wczoraj podkreślano, że samorządy sięgają po środki umożliwiające poszerzenie wsparcia w tym zakresie.

– Za chwilę w Powiecie Sokólskim powstaną kolejne mieszkania chronione. Ten powiat bardzo mocno angażuje się w programy wspierające niepełnosprawnych, wyróżniając się w ten sposób – zaznaczył Wojewoda.

Zdradził też, że jest już decyzja ministerialna, na mocy której niedługo zostanie sformalizowana kolejna umowa, dotycząca powstania centrum opiekuńczo-mieszkalnego na naszym terenie.

Stoi za tym sztab ludzi

Starosta zaś podkreślał rolę w kryńskiej inwestycji Aleksego Olekszy, radnego powiatowego. Od lat bowiem zabiegał on o remont budynku, w którym teraz umieszczono mieszkania chronione. I to właśnie po to, by pokazać, że umowy nie są tylko pustymi papierami, porozumienia na kolejne społeczne zadania podpisywano w Krynkach, w gotowym do użytkowania lokalu. Następne takie powstaną w Sieruciowcach, w gminie Nowy Dwór. Również będą w nich gościć osoby z niepełnosprawnościami.

– To wszystko jest bardzo potrzebne. W powiecie sokólskim na przestrzeni ostatnich lat dzieje się bardzo dużo. To dzięki zaangażowaniu pana starosty, jego pracowników, pani Alicji Rysiejko, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – mówiła Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Obiekt w Krynkach jest wyremontowany, okazały, ekologiczny i ekonomiczny. Wcześniej budynek ten był zapleczem kryńskiego szpitala, porodówką, potem siedzibą Caritasu, gabinetem stomatologicznym. W ostatnich latach stał bezużyteczny. Nic się w nim nie działo, stan obiektu był bardzo zły.

– Nareszcie ten budynek jest piękny, ze szlachetnym przeznaczeniem. Rozpiera nas duma, że to pierwszy taki obiekt na terenie powiatu. Za co dziękuję panu Staroście i panu Wojewodzie, i wszystkim, którzy przyczynili się do sfinalizowania inwestycji. Oby takich było jak najwięcej – podsumowała Jolanta Gudalewska, burmistrz Krynek.

Wczoraj podpisano także jeszcze jedną umowę: „Utworzenie domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży w Powiecie Sokólskim – Suchowola”.

W konferencji wziął udział również Krzysztof Krasiński – przewodniczący Rady Powiatu, Jerzy Białomyzy – Wicestarosta, Katarzyna Nowak – Sekretarz Powiatu, dyrektorzy Starostwa Powiatowego w Sokółce: Tomasz Tolko, Daniel Supronik, Anna Maria Aniśkiewicz, Alicja Rysiejsko, Karol Puszko.

Ewa Bochenko

Fot. Jarosław Stasiulewicz

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top