Budowa instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii i pomp ciepła to odpowiedź Powiatu Sokólskiego na potrzebę rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze, które będzie można wydać gdzie indziej, np. na drogi bądź edukację.
– Jako Powiat Sokólski stale poszukujemy nowoczesnych rozwiązań i możliwości w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. Stawiamy na budowę instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii i pomp ciepła na potrzeby własne jednostek samorządu terytorialnego oraz mieszkańców – poinformował Piotr Rećko, Starosta Sokólski.
Przedstawiciele jednostek samorządów wchodzących w skład dwóch Klastrów Energii po raz kolejny spotkali się w Starostwie. Tym razem omówili możliwości rozwoju energetyki rozproszonej, skupiającej się na wytwarzaniu energii elektrycznej, ciepła, paliw stałych, ciekłych i gazowych dostosowanej do lokalnych potrzeb.
Chodzi o potrzeby członków Klastrów, w których Powiat Sokólski pełni funkcję Lidera. Pierwszy to Sokólsko-Białostocki Klaster Energii. W jego skład wchodzą gminy: Supraśl, Krynki i Szudziałowo. Do drugiego z nich, Klastra Energii Gmin Powiatu Sokólskiego, należą gminy: Dąbrowa Białostocka, Janów, Kuźnica, Nowy Dwór, Suchowola i Sidra. Koordynatorem jest firma DOEKO Group Sp. z o.o.
– Skupiliśmy się na obiektywnej i rzeczowej ocenie naszego potencjału pod względem energetycznym na podstawie przygotowanych wcześniej danych z poszczególnych samorządów. Poza tym omówiliśmy realne możliwości produkcji oraz magazynowania energii elektrycznej na terenie Powiatu Sokólskiego – wyjaśnił Tomasz Tolko, Dyrektor Wydziału Organizacyjnego w Starostwie Powiatowym w Sokółce.
Zaznaczył, że jest to niezbędny element kompleksowego przygotowania się do działań przedinwestycyjnych.
Uczestnicy spotkania omówili też plan zadań w ramach Klastrów Energii na rok 2023.
Celem podejmowanych przedsięwzięć jest samowystarczalność energetyczna. To z kolei wiąże się z wymiernym efektem ekonomicznym. Takie działania są istotne zwłaszcza w obliczu rosnących kosztów energii i problemów z dostępnością surowców energetycznych.
Jak podkreślił Tomasz Tolko, pozwoli to na zaoszczędzenie pieniędzy i umożliwi przeznaczenie ich na inne ważne dla mieszkańców cele, na przykład drogi czy edukację.
W spotkaniu uczestniczyli: Piotr Rećko – Starosta Sokólski, Jerzy Białomyzy – Wicestarosta, Mariusz Gromko – senator Rzeczypospolitej Polskiej, Tomasz Tolko – Dyrektor Wydziału Organizacyjnego w Starostwie Powiatowym w Sokółce, Daniel Supronik – Dyrektor Wydziału Finansowego w Starostwie Powiatowym w Sokółce, oraz przedstawiciele gmin należących do obu Klastrów Energii i firmy DOEKO Group.
Kamila Białomyzy
Fot. Mateusz Matyszczyk