Sabantuj 2021

Tatarskie święto „Sabantuj” 2021 podobnie jak w latach ubiegłych odbyło się w Kruszynianach. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Tatarska Jurta, Powiat Sokólski Fundacja Asman oraz Fundacja Tatarskie Towarzystwo Kulturalne.
 
To święto w tatarskiej tradycji odbywa się po zasianiu pól, inaczej zwane jest też świętem pługa. Sabantuj w Kruszynianach odbywa się od 2007 roku. Impreza rokrocznie przyciąga mnóstwo gości nie tylko z Polski ale również zza granicy. Tego dnia wieś Kruszyniany przyciągnęła setki turystów chcących poznać kuchnię i kulturę tatarską. Otwarcie imprezy poprzedziła modlitwa w meczecie o pokój i sprawiedliwość na świecie.
 
Podczas uroczystości Powiat Sokólski reprezentował Wicestarosta Jerzy Białomyzy oraz Dyrektor Wydziału Finansowego w Starostwie Powiatowym w Sokółce Daniel Supronik.
 
Wicestarosta Powiatu Sokólskiego Jerzy Białomyzy: „ W imieniu Starosty Sokólskiego Piotra Rećko oraz swoim własnym pozdrawiamy ze święta Sabantuj w Kruszynianach. Piękna impreza której jesteśmy współorganizatorem. Chcielibyśmy uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach ważnych dla ludności Powiatu Sokólskiego. Zapraszamy do Kruszynian, czeka nas tu mnóstwo atrakcji.”
 
Oficjalnie rozpoczęcie świętowania rozpoczęło się symbolicznym nadaniem ziem przez Jana III Sobieskiego i wręczeniem Orła Białego.
 
Goście mogli również obejrzeć wiele stoisk. Powiat Sokólski również zaprezentował swoje stoisko z produktami lokalnymi, znajdowały się tam m.in. lawenda, miód lokalny Wojciecha Zajkowskiego z Gospodarstwa pasiecznego Bartnik Sokólski, borówka przekazana przez Jerzego Wilczewskiego z Gospodarstwa Ogrodniczego Wilczewscy, ceramika, tkanina dwuosnowowa z Janowa oraz gadżety Powiatu Sokólskiego.
 
Dżenneta Bogdanowicz opowiedziała nam o święcie: „ Spotkaliśmy się dzisiaj, już po raz czternasty na Tatarskim Święcie Sabantuj. Słowo to, z języka tatarskiego oznacza święto pługa. Jest to dzień świąteczny, rodzinny. Tegoroczny Sabantuj odbywa się pod hasłem „ Tatarzy i przyjaciele”. Święto, które dziś się odbywa jest świętem radosnym, podczas którego spotykają się przyjaciele którzy pomagają sobie i chcą być razem. W tym momencie chciałabym podziękować Staroście Sokólskiemu Piotrowi Rećko za pomoc w organizacji przedsięwzięcia oraz udostępnienie przepięknej sceny.”
Podczas wydarzenia został rozstrzygnięty również konkurs kulinarny. Zwycięzcom wręczono nagrody ufundowane przez Powiat Sokólski.
 
Na scenie zaprezentowali się m.in. Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk, Zespół Jesienny Liść, Tatarski Zespół z Litwy ЭФСАНЕ- Legenda, Zespołu Jesienny Liść, Zespół Kalinka, Zespół mongolski Dunjingarav Altain Magtaal Marii Szehidewicz, Muzyka klezmerska Kurpi Zielonych, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół w Suchowoli, Zespół Powiatowy Studio Poezja.
 
Dyrektor Wydziału Finansowego w Starostwie Powiatowym w Sokółce Daniel Supronik: „Powiat Sokólski jest współorganizatorem tatarskiego święta Sabantuj. Powiat Sokólski na tę imprezę zabezpieczył scenę wraz z nagłośnieniem i oświetleniem oraz ufundował nagrody w konkursie na serniczki.”
 
Świętowaniu towarzyszyło mnóstwo atrakcji takich jak gry i zabawy tatarskie, warsztaty plastyczne Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku, gry i zabawy szlacheckie Podlaskiej Braci Szlacheckiej Wspólnoty Św. Floriana, tatarska kawiarenka, stoiska kulturowe, warsztaty rękodzieła, obozowisko tatarskie i słowiańskie z kuchnią stepową, zajęcia oszczepowo-bumerangowo-łucznicze Przemka i Wiesławy Nawrockich, łuk orientalny dla początkujących Przemka i Wiesławy Nawrockich, sportowe spotkania z Radkiem Laskowskim, zapasy tatarskie Kyrysz, obozowisko tatarskie i łucznictwo konne Amm Archery, gra strategiczna koczowników, tatarski zakątek smaków ( konkursy kulinarne dla dzieci i dorosłych), pokazy kulinarne kuchni tatarskiej przez znanych kucharzy: Jerzy Nogal, Leszek Kawa i Kuba Korczak, Lenura Sołtan.
 
Na prawdziwych smakoszy czekało pieczenie woła i pokaz parzenia kawy po tatarsku.
 
Gwoździem programu była historyczna rekonstrukcja bitwy pod Parkanami stoczona jesienią 1683 r. podczas której Samuel Krzeczowski miał uratować życie króla Jana III Sobieskiego pierwszego dnia starcia z armią turecką.
 
O godz. 20:00 uczestników czeka jeszcze Tatarska dyskoteka.
 
KG

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top