Siostra Anna Orpik zakończyła pracę w Rodzinnym Domu Dziecka w Nierośnie.

Podziękowania za lata pracy złożyli Piotr Rećko, Starosta Sokólski i Alicja Rysiejko, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce.

Dziękujemy siostrze za te dziewięć lat wspaniałej pracy z dziećmi – zwrócił się Piotr Rećko, Starosta Sokólski.

Przypomniał, że Rodzinny Dom Dziecka w Nierośnie był pierwsza placówką tego typu utworzoną w powiecie sokólskim, a doświadczenie i rady s. Anny do dziś są wykorzystywane w pozostałych placówkach – w Czuprynowie i Chorużowcach.

Żegnając Siostrę wymienił najlepsze cechy, którymi odznaczała się dyrektor placówki, czyli umiejętność czytania potrzeb dzieci i traktowania ich z szacunkiem. Z otwartością i zrozumieniem podchodziła do każdego problemu. Dla dzieci była prawdziwym Aniołem Stróżem.

Była to dla mnie misja. Coś co kocham robić. Praca z dziećmi i młodzieżą zawsze mnie absorbowała i dodawała mi sił – powiedziała s. Anna Orpik.

Dodała, że z sentymentem będzie wspominała pobyt w Rodzinnym Domu Dziecka w Nierośnie i głęboko w sercu zachowa dobroć, serdeczność i życzliwość ludzi, z którymi zetknęła się podczas pracy.

– Bardzo mile wspominam też współpracę ze Starostą Sokólskim i całym Zarządem Powiatu Sokólskiego oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. To co zamierzaliśmy zrobić zostało zrealizowane. Lada chwila wyjeżdżam do Łodzi, gdzie otrzymałam misję objęcia funkcji przełożonej sióstr pracujących w dużo większym Domu Dziecka i gdzie będę mogła się dzielić swoim doświadczeniem nabytym w Różanymstoku i Nierośnie – podkreśliła siostra .

Współpracę z s. Orpik z sentymentem wspominają współpracownicy.

– Z siostrą Anna współpracowałam od lipca 2015 roku. Razem ustalałyśmy wspólne cele, którym zawsze było i jest dobro dziecka. Nawet w sytuacjach kryzysowych nie poddawała się stawiając dobro podopiecznych na pierwszym miejscu.. – powiedziała Agnieszka Kopańko-Żdanuk, Starszy Koordynator Rodzinnej Pieczy Zastępczej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Dodała, że zapamięta siostrę Annę jako radosną, bardzo serdeczną i troskliwą osobę.

Od 1 sierpnia stanowisko dyrektora Rodzinnego Domu Dziecka w Nierośnie objęła siostra Katarzyna Czuma, S. Salezjanka ze Zgromadzenia Córek Marii Wspomożycielki, do którego należy tez s. Anna Orpik.

Siostrze Annie życzymy Bożej Opieki i sił w nowym miejscu posługi zakonnej.

Krzysztof Promiński

fot. Maciej Białobłocki