Szukasz fajnej szkoły? „Rolnik” może być dla Ciebie!

Pora wybrać szkołę. Po co szukać daleko, poza granicami naszego malowniczego powiatu, skoro można kształcić się blisko domu. Dla wielu z uczniów dobrym rozwiązaniem może być Zespół Szkół Rolniczych im. mjr H. Dobrzańskiego-Hubala w Sokółce. O mocnych stronach „Rolnika” opowiada Wicedyrektor ds. CKZ Barbara Czechowicz, a więc…

Dlaczego akurat “Rolnik”?
Jest to szkoła, która ma ponad 50-letnią tradycję. Została założona w 1968 roku i od tego czasu stale, bardzo dynamicznie się rozwija, wprowadzając nowe kierunki kształcenia. Na chwilę obecną kształcimy w 5 kierunkach, w tym jest jedna nowość…
Kształcimy w zawodach technik ekonomista, technik rolnik, technik żywienia usług gastronomicznych, technik hotelarstwa oraz na nowy rok szkolny – wprowadzamy nowy kierunek kształcenia – technik przemysłu mody.
Nasza szkoła ma wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogicznej, świetnie przygotowanych nauczycieli nie tylko merytorycznie, ale również bardzo otwartych, skupiających się na problemach młodzieży.

Taka ilość zawodów wymaga chyba dużej ilości różnorodnego sprzętu?
Mamy bardzo dobrze wyposażoną bazę techniczną w ramach projektu „Rozwój infrastruktury edukacyjno-szkoleniowej w Powiecie Sokólskim” szkoła została doposażona w nowoczesne sprzęty takie jak: kombajn zbożowy, maszyny do uprawy bezpłużnej, nowoczesne pracownie hotelarskie. Mamy też dwie nowe pracownie komputerowe, zakupione w ramach tego projektu. Oprócz zajęć edukacyjnych, prowadzone są różne zajęcia pozalekcyjne takie jak warsztaty, wyjazdy – na targi, na szkolenia. Zapraszamy też ciekawych ludzi, którzy są z branż w których kształci szkoła.

Młodzież siedzi w szkole, czy ma możliwość wyjazdów?
Uczniowie mogą się doskonalić podczas praktyk zawodowych za granicą. W ramach projektu „Erasmus+” wyjeżdżamy – najczęściej do Grecji –na praktyki zagraniczne, oprócz tego realizujemy projekt, w którym młodzież z zawodu technik żywienia i usług gastronomicznych wyjeżdża na Litwę, do Wilna – by odbywać praktyki w renomowanych hotelach. Złożyliśmy również projekt na wymianę kulturową młodzieży z Węgier. Umożliwi to poznanie tradycji i kultury węgierskiej.

Ja wygląda zdawalność egzaminów?
Zdawalność jest na wysokim poziomie, młodzież jest bardzo dobrze przygotowana, a dostajemy także informacją zwrotną od pracodawców, że nasza młodzież jest dobrze przygotowana do wejścia na rynek pracy, orientuje się w zawodach, które ma wykonywać, że są świetnie zorganizowani… Nasza młodzież chętnie jest przyjmowana na praktyki w ramach kształcenia zawodowego. Młodzież w ramach praktyk wyjeżdża również do renomowanych hoteli nad morzem, w górach, na Mazurach, także do ośrodków stricte turystycznych. Uczniowie wracają z nich bardzo zadowoleni, ale też dostajemy właśnie listy z podziękowaniami od pracodawców, za to jak są przygotowani merytorycznie pod kątem zawodowym, ale również takim mentalnym jak chęci do pracy.

Uczniowie uczestniczą w jakichś konkursach?
Teraz, ze względu na pandemię są pewne ograniczenia jeśli chodzi o olimpiady i konkursy, ale rzeczywiście mamy osiągnięcia – 3. miejsce w finale ogólnopolskim uczennicy w konkursie organizowanym przez PIP „Poznaj swoje prawa w pracy”. Również byliśmy dwukrotnie finalistami olimpiady organizowanej przez ZUS. Dwa razy reprezentowaliśmy województwo na szczeblu ogólnopolskim. Mieliśmy osiągnięcia na szczeblu ogólnopolskim w konkursach pn. „Gotuj z klasą”, w którym nasze uczennice później odbywały staż u Karola Okrasy. Jeszcze konkurs „Młody hotelarz” z sukcesem na szczeblu ogólnopolskim oraz „Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym”, na którym uczniowie oprócz tego że zdobywali wiedzę merytoryczną to uczyli się również bezpieczeństwa prac polowych w gospodarstwach rolnych.

„Po godzinach”. Czy uczniowie realizują się jakoś w klubach, kółkach?
Mamy drużynę futsalu chłopców, futsalu dziewcząt, mamy drużynę piłki siatkowej dziewcząt. Również młodzież chętnie bierze udział w zawodach lekkoatletycznych. Tu rzeczywiście mamy duże sukcesy w ubiegłym roku szkolnym w Licealiadzie Województwa Podlaskiego nasza szkoła uplasowała się na 11. miejscu – bardzo wysoko, jeśli bierzemy pod uwagę wszystkie szkoły ponadpodstawowe, ponadgimnazjalne w województwie. Drużyny futsalu grają w ligach międzyszkolnych.
Mamy szkolne koło PCK, które organizuje akcje związane z oddawaniem krwi, oddawaniem szpiku kostnego. W szkole prężnie działa koło wolontariatu, corocznie współpracujemy ze Stowarzyszeniem Osób Niewidomych i uczestniczymy w święcie Białej Laski. Również wolontariat uczestniczy w zbiórkach na rzecz potrzebujących. W szkole działa koło recytatorsko-teatralne, w którym młodzież, może realizować się artystycznie. Zajęć pozalekcyjnych jest sporo, przygotowujących do matury i egzaminu zawodowego – dla jest to ważne, ponieważ wypuszczamy w dorosłe życie dobrze przygotowanych ludzi.

Opowie pani więcej o nowym kierunku?
Technik przemysłu mody to nie jest tylko krawiectwo w takim znaczeniu, że “wykształcimy krawcowe”. Oczywiście, jednym z elementów jest nauka krawiectwa, szycia ale to jest również nauka projektowania, to są stylizacje, to są również programy komputerowe do obsługi. Również to są działania związane z organizacją sprzedaży w branży odzieżowej. To jest szeroko rozumiana branża odzieżowa. Czyli od projektu do uszycia, dobrania materiału i dodatków różnego rodzaju, aż po sprzedaż.

PB

Wydział Promocji

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top