Członkowie Grupy Nieformalnej z Patronem (Stowarzyszeniem na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce) otrzymali dotację na realizację projektu pn. „Terapia Neuroflow wsparciem podopiecznych z zaburzeniami przetwarzania słuchowego”. Grupa nieformalna na podstawie opinii rodziców osób uczestniczących w terapii i własnej obserwacji dostrzegła potrzebę kontynuowania zajęć terapii Neuroflow z
podopiecznymi, którzy korzystali w poprzednim roku szkolnym z zajęć organizowanych przez Stowarzyszenie „Pod Skrzydłami”. Kontynuacja zajęć będzie skutkować wzrostem umiejętności podopiecznych w zakresie komunikacji i rozumienia komunikatów do nich kierowanych. Zaburzenia przetwarzania słuchowego (APD) występują m.in. u osób ze spektrum autyzmu, osób z niepełnosprawnością intelektualną. Celem projektu jest poprawa odbioru i analizy informacji, jakie docierają z otoczenia. Odbywać się to będzie poprzez treningi słuchowe prowadzone z terapeutą, na podstawie programów opracowanych w Ośrodku Neuroflow w Warszawie. Z terapii skorzysta 6 podopiecznych. Jeden etap ćwiczeń słuchowych będzie trwać około 2 miesięcy. W ramach projektu jeden z terapeutów uczestniczył w szkoleniu przygotowującym do prowadzenia treningów Neuroflow.
Współczesny świat jest pełen szumu i hałasu, z mnóstwem różnorakich bodźców wizualnych i słuchowych. Mózgowi rozwijającego się dziecka, często rozwijającego się nieprawidłowo trudno jest przystosować się do takich warunków. Eksplozja różnorodnych dźwięków zakłóca przyswajanie przekazywanych przez nauczyciela treści, utrudnia komunikację rówieśników w szkole oraz rozmowy rodziców z dziećmi w domu.
Aktywny Trening Słuchowy metodą Neuroflow usprawnia: różnicowanie dźwięków mowy, naukę czytania i pisania, utrzymanie uwagi na głosie nauczyciela w szumie i hałasie, podzielność uwagi, gdy jednocześnie mówi kilka osób, wydłuża pamięć słuchową, rozwija mowę, prawidłową artykulację i melodię języka. W efekcie skutkuje poprawą wyników w nauce, wzrostem samooceny i pewności siebie, obniżeniem poziomu stresu przy wykonywaniu trudnych zadań, poprawą komunikacji i polepszeniem relacji społecznych. Ze względu na zauważone przez rodziców i nauczycieli efekty, kontynuujemy prowadzenie treningów metodą Neuroflow.
Inicjatywa lokalna jest kontynuacją realizowanego z podopiecznymi projektu i trwa od IX do 15.XI.2021r. Inicjatywa jest realizowana w ramach projektu „Podlaskie Lokalnie” dofinansowanego ze środków Programu NOWEFIO. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja Instytut Suwerennej oraz Spółdzielnia Socjalna „Active Go” w Białymstoku. Projekt dofinansowany jest także ze środków Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami”.
Beata Tur