Tłumy mieszkańców powiatu sokólskiego świętowały dożynki w Różanymstoku.

Wczoraj w Różanymstoku odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne, połączone z Podlaskim Piknikiem Rodzinnym. Dożynki to szczególny moment w roku – święto plonów, które symbolizuje zakończenie żniw. To czas, gdy pola cichną, a wszyscy wspólnie mogą celebrować efekty ciężkiej pracy osób pracujących na roli. To chwila radości, satysfakcji i dumy z osiągniętych plonów, a także okazja by wiejska społeczność mogła na chwilę zwolnić i odpocząć.

Uroczystości rozpoczęły się świętą liturgią w cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie.

Jesteśmy tutaj, by oddać hołd ludziom ciężko pracującym. Dzięki waszemu trudowi, każdy z nas codziennie może spokojnie spożywać chleb, owoc waszej pracy. To wy pracujecie, aby zapewnić nam spokój i dobrobyt. Składamy wam serdeczne podziękowania – powiedział Jerzy Białomyzy, członek Zarządu Powiatu Sokólskiego.

Podczas ofiarowania daru ołtarza, poprosił o modlitwę za wszystkich mieszkańców powiatu.

Następnie odprawiono mszę świętą w bazylice pw. Ofiarowania NMP w Różanymstoku. Po wspólnej modlitwie, w korowodzie dożynkowym, uczestnicy udali się na plac obok kościoła, gdzie kontynuowano uroczystości. Rozpoczęły się one od odśpiewania hymnu państwowego oraz Roty. Następnie głos zabrali gospodarze i zaproszeni goście.

Cieszę się, że dziś możemy świętować jeden z najpiękniejszych dni dla każdego rolnika – dożynki. To czas odpoczynku po ciężkiej pracy ale i czas kiedy możemy podziękować wam za wysiłek i zaangażowanie jakie wnosicie w produkcję żywności. Z waszego trudu korzystamy wszyscy. To dzięki wam nie brakuje chleba na naszych stołach. Jesteśmy wam za to winni wdzięczność i szacunek – mówił Łukasz Owsiejko, wicestarosta sokólski.

Życzył również, aby przyszłość przyniosła lepsze czasy dla rolnictwa, a rolnicy mogli czerpać korzyści z nowoczesnych technologii, które ułatwią im codzienną pracę.

Życzę wam również, aby wasze dzieci z radością i dumą przejmowały gospodarstwa, mając możliwość godnego życia i utrzymania swoich rodzin dzięki pracy na roli – zakończył wicestarosta.

Artur Gajlewicz, burmistrz Dąbrowy Białostockiej, podkreślił, że musimy dbać o dalszy rozwój rolnictwa, aby stawało się ono coraz silniejsze i bardziej dynamiczne.

Dzisiejsze święto dożynkowe jest doskonałym przykładem wspólnoty, jedności i miłości do rolnictwa. Spotkaliśmy się tutaj tak licznie, zarówno mieszkańcy powiatu sokólskiego, jak i gminy Dąbrowa Białostocka, która zawsze gościnnie przyjmuje swoich rolników oraz wszystkich tych, którzy chcą z nami świętować. Dziś nasze myśli i serca kierujemy w stronę rolników, tych, którzy ciężko pracują na roli – powiedział burmistrz.

Dariusz Piontkowski, poseł na Sejm RP, obecny na uroczystościach, wyraził swoją wdzięczność za zaproszenie i możliwość uczestnictwa w tak ważnym święcie.

To święto, podczas którego chcemy podziękować rolnikom za ich trud. Dzięki nim, my – mieszkańcy miast, bo choć sam pochodzę ze wsi, to obecnie mieszkam w mieście – nie odczuwamy braku chleba i pożywienia. Polska żywność, w tym ta z powiatu sokólskiego, jest znana ze swojej wysokiej jakości. Choć pogoda w tym roku nie była idealna, udało się zebrać plony, a nas ominęły kataklizmy, które dotknęły chociażby południe kraju. Życzę, aby w kolejnych latach pogoda sprzyjała rolnikom, a władze publiczne, zarówno samorządowe, jak i państwowe wspierały ich wysiłki – tak jak robią to władze powiatu i gminy, pomagając rolnikom i mieszkańcom – dodał poseł Piontkowski.

Paweł Wnukowski, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, podziękował rolnikom za ich wkład w to, że polskie rolnictwo nadal pozostaje dominującą gałęzią gospodarki naszego kraju.

Możemy być dumni z polskiego rolnictwa, które nie tylko nie budzi wstydu, ale wręcz zasługuje na naszą dumę. Polskie wsie i produkty, które tam powstają, w ostatnich latach udowodniły, że są w stanie konkurować z najlepszymi na świecie. Życzę, aby ta produkcja nadal się rozwijała – powiedział radny.

Marek Siniło, wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej wyraził radość, że przy organizacji dożynek pamiętano o zaproszeniu przedstawicieli rolników, samorządu rolniczego oraz izby rolniczej.

Marek Kułak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Dąbrowie Białostockiej, życzył wszystkim, aby za rok mogli ponownie spotkać się na dożynkach z równie pięknymi wieńcami.

Abyśmy mogli powiedzieć, że zbiory się udały, że było warto, i że nadchodzący rok będzie równie dobry jak ten – dodał wiceprzewodniczący.

Kolejnym ważnym punktem programu była ceremonia dożynkowa, którą poprowadził powiatowy zespół regionalny “Jemioła”. W tym roku zaszczytną funkcję starostów dożynkowych pełnili Galina i Paweł Łazuk z Harasimowicz oraz Marta i Tomasz Jodczyk ze Stocka. Ceremonia rozpoczęła się tradycyjnym dzieleniem się chlebem, co symbolizowało wspólnotę i wdzięczność za zbiory.

Po zakończeniu uroczystej części, nadszedł czas na Turniej Wsi, który dostarczył zgromadzonym mnóstwo radości i śmiechu. W turnieju wzięło udział aż 13 sołectw, które rywalizowały w pięciu zabawnych konkurencjach, pokazując zręczność, siłę i współpracę. Zawody te były nie tylko okazją do rywalizacji, ale także do integracji społeczności wiejskiej.

W tym czasie jury oceniało prace zgłoszone do konkursu na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy Powiatu Sokólskiego”. Trzy najlepsze wieńce zostały nagrodzone nagrodami pieniężnymi, a pozostałe zespoły otrzymały dyplomy oraz drobne upominki. Pierwszą nagrodę zdobyło Sołectwo Sokolany, drugą Sołectwo Nowodziel, a na trzecim miejscu uplasowało się sołectwo Brzozowo Wieś i Kolonia. 

Na uczestników dożynek czekało także mnóstwo atrakcji i stoisk, które oferowały produkty dla każdego. Można było podziwiać rękodzieło wykonane przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z Dąbrowy Białostockiej i Sokółki. Dla najmłodszych przygotowano strefę animacji, w której nie zabrakło baniek mydlanych i dmuchanych zjeżdżalni. Ogromną popularnością cieszyła się także degustacja regionalnych dań, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, które serwowały tradycyjne specjały kuchni podlaskiej.

Po południu na scenie rozpoczęły się występy artystyczne. Publiczność miała okazję podziwiać lokalne zespoły, takie jak Sokólskie Wrzosy, Dąbrowiacy, Pięciu Tenorów, Studio Poezja, a także solistów, w tym Jana Starostę, Kubę Zieziulę oraz wykonawców z gmin powiatu sokólskiego. Wieczór zakończył się występem gwiazdy – zespołu Nowator, który zgromadził licznych fanów pod sceną i stworzył niezapomnianą atmosferę.

Organizatorami wydarzenia byli Powiat Sokólski, Gmina Dąbrowa Białostocka, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Białostockiej, PEDEK Sokółka, a partnerem strategicznym Województwo Podlaskie. 

Dziękujemy, że byliście z nami! 

Sylwia Matuk, fot. Jarosław Stasiulewicz

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top