Obchody Święta Wojska Polskiego i 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej, określanej mianem „Cudu nad Wisłą” oraz Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, rozpoczęły się w Sokółce Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, celebrowaną w Kościele Kolegiackim pw. św. Antoniego Padewskiego
W tym roku uroczystości miały wyjątkową oprawę. Część uczestników, w tym Daniel Supronik, Dyrektor Wydziału Finansowego i Zbigniew Dębko, Dyrektor Wydziału Promocji w Starostwie Powiatowym w Sokółce oraz sokólska młodzież, przywdziali mundury Legionów Polskich. Natomiast Piotr Rećko, gospodarz Powiatu Sokólskiego, miał na sobie replikę munduru samego Marszałka Piłsudskiego. Wszystko to dlatego, że właśnie dzisiaj został założony Związek Piłsudczyków Powiatu Sokólskiego.
– Nie ma lepszego dnia niż 15 sierpnia, żeby ogłosić, że właśnie dzisiaj powstał Związek Piłsudczyków Powiatu Sokólskiego. Z całego serca chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego ugrupowania. Piotrowi Bujwickiemu, bo dzięki LGD Szlak Tatarski udało nam się zakupić stroje rekonstrukcyjne i Zbigniewowi Dębko, nadzorującemu cały proces doboru i zakupu tych strojów. Jednak przede wszystkim chciałbym podziękować naszemu patronowi, Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, którego idee, wartości, przywiązanie do Polski, patriotyzm i poświęcenie całego swojego życia Ojczyźnie, chcemy kultywować – mówił Starosta Sokólski.
To również święto rolników
Wnętrze świątyni, w której odbyła się msza, zdobiły piękne wieńce dożynkowe wykonane przez sokólskie sołectwa i plastyków z Warsztatów Terapii Zajęciowej. Uroczystości uświetniła także Powiatowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Zespole Szkół w Suchowoli, Powiatowy Zespół Regionalny “Jemioła” oraz poczty sztandarowe.
Na placu pod pomnikiem Marsz. J. Piłsudskiego, gdzie przemaszerował pochód spod Kościoła św. Antoniego Padewskiego, Starosta Piotr Rećko w swoim przemówieniu przypomniał, że 15 sierpnia obchodzimy także święto Matki Boskiej Zielnej. Święto rolników, bez których odezwy nie obronili byśmy Polski w 1920 r. Rolnicy są tak samo ważni także teraz, kiedy za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie, toczy się wojna, a jej skutki zagrażają bezpieczeństwu gospodarczemu i żywnościowemu naszego kraju. Tutaj Starosta wywołał uczestniczącą w uroczystościach Bożenę Jolantę Jelską-Jaroś, Członka Zarządu Powiatu Sokólskiego, a jednocześnie wybitną rolniczkę, która reprezentuje w Radzie Powiatu Sokólskiego wszystkich okolicznych rolników.
Bezpieczeństwo jest najważniejsze
– My tutaj, na terenie powiatu sokólskiego, najmocniej to odczuliśmy. Rok temu zderzyliśmy się z olbrzymim zagrożeniem bezpieczeństwa, bytu naszego kraju i całej Europy, podobnie jak w 1920 r. Z tym, że teraz była to wojna hybrydowa. Jesteśmy wdzięczni Wojsku Polskiemu i wszystkim służbom mundurowym. W tym czasie namacalnie odczuliśmy, jak bardzo jesteście nam potrzebni i jak ważni jesteście do utrzymania niepodległości Polski – podkreślał Starosta.
Bogusława Szczerbińska, Wicewojewoda Podlaski, uczestnicząca w uroczystościach zauważyła, że agresja Rosji przypomniała nam o konieczności ciągłej gotowości do obrony Ojczyzny i wadze pielęgnowania patriotyzmu.
– Polski Rząd czyni wiele starań, aby nasz kraj był bezpieczny i aby każdy w nim czuł się bezpiecznie. Nie byłoby to jednak możliwe bez dobrze wyszkolonego i uzbrojonego Wojska Polskiego. Dzisiaj, w tym uroczystym dniu wyrażajmy radość, bądźmy dumni z naszego wojska i z naszej pięknej Ojczyzny – apelowała.
Również Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, w swoim wystąpieniu nawiązała do krwawej wojny, toczącej się za naszą wschodnią granicą, czytając list Artura Kosińskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego.
– Nasza SG, inne służby mundurowe i Żołnierze Wojska Polskiego stanęli na wysokości zadania. Znakomicie obronili polską granicę. Dzięki znakomitej waszej postawie ani na moment, podczas trwania kryzysu migracyjnego, nie straciliśmy kontroli nad suwerennością naszego państwa – za to wszystko, za pośrednictwem Wiesławy Burnos, Marszałek Kosicki podziękował służbom mundurowym i żołnierzom.
Po przemówieniach okolicznościowych, Apel Pamięci odczytał Tomasz Horsztyński, Ułan Sokólskiego Pododdziału Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich. Następnie liczne delegacje złożyły wieńce i kwiaty u stóp pomnika Marsz. J Piłsudskiego.
Uroczystości zakończono śpiewaniem pieśni patriotycznych wspólnie z Powiatowym Zespołem Regionalnym “Jemioła”.
W Obchodach Święta Wojska Polskiego i 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej udział wzięli politycy, samorządowcy, duchowni, przedstawiciele WP i służb mundurowych, instytucji, stowarzyszeń, uczniowie szkół Powiatu Sokólskiego, harcerze, mieszkańcy Sokółki i okolic.
Patrycja A. Zalewska