To już 17. Powiatowa Pielgrzymka Strażaków do Sanktuarium Maryjnego w Różanymstoku.

W 17. Powiatowej Pielgrzymce Strażaków do Sanktuarium Maryjnego w Różanymstoku, uczestniczyli funkcjonariusze i druhowie zarówno PSP jak i OSP z dziesięciu gmin powiatu sokólskiego. Między innymi z jednostek w Janowie, Dąbrowie Białostockiej, Reszkowcach, Jacznie, Nowym Dworze, Sidrze, Przystawce. Pokonali około 12 km. Towarzyszyły im rodziny i sympatycy tych formacji, a także lokalni samorządowcy, wśród których był Łukasz Owsiejko, Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego. 

Trasa pielgrzymki rozpoczęła się pod kościołem św. Anny w Kamiennej Starej i wiodła przez Osmołowszczyznę, Dąbrowę Białostocką, gdzie pątnicy mieli w parku czas na odpoczynek przed dalszą drogą do Różanegostoku. 

Na miejscu zbiórki, pielgrzymów powitał m.in. Łukasz Owsiejko – Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego.

W imieniu Piotra Rećko, Starosty Powiatu Sokólskiego, dziękuję wszystkim za tak liczne uczestnictwo w pielgrzymce. Ja wprawdzie nie jestem strażakiem, ale jako samorządowiec powiatu sokólskiego chcę z wami uczestniczyć w drodze do Matki Boskiej Różanostockiej – mówił Łukasz Owsiejko.

Dodał, że w ten sposób, w imieniu samorządu i swoim, chcę podziękować strażakom ochotnikom i strażakom PSP, za ich trud, za to, że stoją na straży naszego bezpieczeństwa i zawsze możemy na nich liczyć w trudnych sytuacjach naszego życia.

Poprzez uczestnictwo w pielgrzymowaniu chcemy pokazać, że jako samorządowcy, zawsze będziemy ich wspierać i wspólnie dążyć do tego, żeby ich praca była bezpieczna. Podczas tej drogi modlimy się o ich sukcesy na służbie i szczęśliwe powroty do domu z każdej akcji – dodał.

W pielgrzymce ze strażakami szli także Artur Gajlewicz – Burmistrz Dąbrowy Białostockiej i Mateusz Adaszczyk – radny powiatowy. 

Mam nadzieję, że w tym roku również będziemy mogli się ubogacić duchowo. Bo potrzeba nam takiej refleksji wewnętrznej nad codziennym życiem, zastanowienia się, co jest w nim ważne i poukładać sobie te wartości – zwrócił się do towarzyszy drogi burmistrz Dąbrowy.

Pątników po raz trzeci prowadził Łukasz Bobik – kleryk trzeciego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. 

W poprzednich latach pokonywaliśmy różne trasy, ale zawsze mają one około 10 km długości. Wychodziliśmy z Jałówki dąbrowskiej, Nowego Dworu, Reszkowiec czy Sidry. Zawsze idziemy w lipcu lub sierpniu. Jest to jednodniowa, kilkugodzinna pielgrzymka. W tym roku idzie w niej około 250 osób – mówił Tomasz Krasowski, Wiceprezes Zarządu Powiatowego OSP w Sokółce, który szedł na czele orszaku pątników.

Dodał, że w Różanymstoku dołączą do nich osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogły uczestniczyć w marszu, ale chcą razem z druhami uczestniczyć we mszy i wspólnie modlić się o zdrowie i wstawiennictwo Matki Boskiej Różanostockiej.  

W pielgrzymce szły całe rodziny strażaków. Jak powiedział nam wiceprezes Tomasz Krasowski, druhowie angażują swoje dzieci do uczestnictwa w takich wydarzeniach i bycia razem, bo często one przejmują po rodzicach obowiązki i służbę w jednostkach OSP lub stają się zawodowymi strażakami. 

W drodze do Matki Boskiej Różanostockiej uczestniczył także siedemnastoletni syn druha Krasowskiego, który także planuje zostać strażakiem.

Pomoc innym ludziom, współpraca, zaangażowanie społeczne – to imponuje mi w służbie strażaka – odpowiada mody człowiek.

Druh Paweł Borowski z OSP Olsza uczestniczył w pielgrzymce strażaków pierwszy raz. Ochotnikiem jest od 4 lat. Robi to, żeby pomodlić się wspólnie z kolegami w intencji strażaków, o ich powodzenie na akcjach i żeby zawsze wracał bezpieczne do domu.  A także ze względu na syna, który bardzo chciał uczestniczyć w tym wydarzeniu. 

Kacper z OSP Reszkowce jest w jednostce dopiero 3 miesiące. Zdecydowały o tym tradycje rodzinne. Zarówno tata, jak i mama są strażakami. Od dziecka chciał jeździć na akcje i pomagać ludziom. Nie jest to też jego pierwszy marsz do Sanktuarium w Różanymstoku. W pielgrzymkach strażackich towarzyszył już wcześniej rodzicom.

Jakub Gilewski – Naczelnik OSP Kuźnica, druh z 30-letnim stażem, od osiemnastu lat także związany zawodowo z PPSP w Sokółce, zamiłowanie do walki z ogniem i innymi zagrożeniami odziedziczył po tacie i dziadku, którzy też byli strażakami. Uczestniczył w niemal wszystkich pielgrzymkach. 

– Czasami się zdarza, że jestem w terminie pielgrzymki na służbie, i wówczas nie mogę w niej uczestniczyć, ale staram się zawsze na niej być – odpowiada Gilewski, któremu towarzyszyła żona.

Wyjątkowo tylko ona, bo zawsze są z nimi także dzieci. Druhom towarzyszą także inni członkowie rodziny, siostry, bracia, rodzice, a także znajomi.

Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w pielgrzymkach tego typu, także osoby niezwiązane ze strażą, sympatyków tej formacji, wierzących. Będzie nam bardzo miło jak to wydarzenie rozrośnie się i będzie nas szło coraz więcej – dodał naczelnik.

W Różanymstoku do pielgrzymów dołączyli wójtowie poszczególnych gmin, m.in. Paweł Mikłasz – Wójt Gminy Kuźnica. 

W Sanktuarium Różanostockim pątników powitał ks. Wojciech Witkowski – proboszcz Parafii pw. Ofiarowania NMP w Różanymstoku, ks. Wojciech Ejsmont – Proboszcz Parafii pw. Opatrzności Bożej w Siderce i jednocześnie Kapelan Państwowej Straży Pożarnej Województwa Podlaskiego, ks. Piotr Hanczaruk – kapelan straży pożarnej gminy Dąbrowa Białostocka i jednocześnie Proboszcz Parafii Prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego w Jacznie oraz ks. Jan Trochim – kapelan gminny OSP Nowy Dwór.

Patrycja A. Zalewska

fot. Jarosław Stasiulewicz

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top