Uczcili pamięć patrona, otworzyli internat

 ,,Niech przykład ambitnego i niezwykle utalentowanego naukowca stanie się drogowskazem dla codziennych, życiowych oraz moralnych postaw. Dziękuję za tę ważną inwestycję i życzę radości z korzystania z nowo otwartego internatu” – to fragment list nadesłanego przez Dariusza Piontkowskiego , Sekretarza Stanu w MEiN, który został odczytany w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie 25 marca, podczas obchodów święta patrona szkoły, profesora matematyki, Józefa Marcinkiewicza. Tego dnia również uroczyście oddano do użytku internat.

W uroczystości wziął udział Rafał Romanowski, Sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kazimierz Gwiazdowski, Poseł na Sejm RP, Kazimierz Baszko, Poseł na Sejm RP, Mariusz Gromko, Senator RP, Krzysztof Jurgiel, Poseł do Parlamentu Eurpejskiego, Bogusława Szczerbińska, Wicewojewoda Podlaski, Piotr Rećko, Starosta Sokólski, Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego oraz Bożena Jelska-Jaroś Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego .


– Historia waszego patrona jest przykładem dla was, droga młodzieży, że można podejmować wyzwania już w najmłodszych latach. A my jesteśmy od tego, żeby stworzyć wam warunki do ich realizacji – mówił Romanowski.
Jednym z przykładów działań, o jakich mówił Sekretarz Stanu, było  wybudowanie internatu. Historia inwestycji sięga 2008 roku. Wtedy przy szkole powstał budynek socjalno – dydaktyczny. Takie wówczas było na niego zapotrzebowanie. Obecnie mieści się w nim internat, który stanowi funkcję opiekuńczo – wychowawczą dla 35 uczniów. W internacie są pokoje dwuosobowe, aula konferencyjna, pokój wychowawcy, gabinet pielęgniarski oraz sala ćwiczeń grupowych. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi sfinansowało całą inwestycję kwotą ponad 5 mln złotych.
Piotr Rećko, Starosta Sokólski,  gratulował organizatorom zrealizowanej inwestycji. Zwrócił też uwagę na wysoki patriotyzm patrona szkoły, profesora Marcinkiewicza.

– Gdy wybuchła wojna, prof. Marcinkiewicz mógł zostać w Paryżu. Jednak podjął decyzję, że wraca, by bronić Polski, swojej ojczyzny. Niech on będzie dla was wzorem i przykładem do naśladowania – zwrócił się do uczniów Starosta.

Głos zabrała również Bożena Jelska-Jaroś. Dziękowała Czesławowi Kiejko, byłemu dyrektorowi placówki, wyboru patrona szkoły. Jego postać gościom przybliżyli uczniowie. 
Józef Marcinkiewicz był najwybitniejszym polskim matematykiem XX wieku. Urodził się 30 marca 1910 roku, we wsi Cimoszka, niedaleko Janowa. Jego kariera była błyskotliwa. Interesował się szczególnie matematyką. Sześć lat zajęło mu pokonanie dystansu między otrzymaniem tytułu magistra do profesora. W 1939 otrzymał propozycję pracy na Uniwersytecie Poznańskim, ale nie podjął jej. Wybuchła bowiem wojna, a on, jako patriota, wcielił się do armii, został żołnierzem. Zginął w roku 1940 w Charkowie, zastrzelony kulą w tył głowy.
– Taka postać będąca patronem szkoły, to najlepszy wybór.  Do tego świetni nauczyciele i dyrekcja, stawiający wysokie cele, które są realizowane, gwarantują sukcesy uczniów. Obserwowanie tego szalenie cieszy – podsumował Mariusz Gromko, Senator RP.

Opr. Elżbieta Rapiej

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top