– Powiatowy Zespół Regionalny „Jemioła” zawsze przyłącza się do wszelkich narodowych akcji i dba o ich rozwój w powiecie sokólskim. Braliśmy udział również w narodowym czytaniu Pisma Świętego, więc teraz przyszła kolej na „Ballady i romanse” – mówiła Ewa Dębko, dyrygent i kierownik muzyczny Powiatowego Zespołu Regionalnego „Jemioła”.
Jedenasta edycja „Narodowego Czytania” odbyła się w całym kraju na początku września. Jednak to nie koniec tego wydarzenia, ponieważ tak naprawdę trwa ono przez cały czas, a wszyscy chętni do wzięcia w nim udziału, mogą to uczynić w każdej chwili.
W miniony piątek członkowie zespołu Jemioła i inni zainteresowani włączyli się w akcję Narodowego Czytania w Klubie Senior + w Sokółce. Wybrali to miejsce nieprzypadkowo. Otóż tam właśnie znajduje się Powiateka, bookcrossing powiatu sokólskiego, gdzie odwiedzający mogą „częstować się” książkami, nie tylko autorstwa Adama Mickiewicza.
Narodowy charakter spotkania podkreśliły piękne, regionalne stroje Jemioły, a wszystko odbyło się przy muzyce polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Na uczestników czekała pyszna kawa i domowe wypieki, przygotowane specjalnie na tą okoliczność przez panie z zespołu Jemioła.
Odczytano takie utwory jak:
– „Rybka” w wykonaniu Ewy Dębko – dyrygenta i kierownika muzycznego Powiatowego Zespołu regionalnego „Jemioła”, Zbigniewa Dębko, dyrektora Powiatowego Domu Kultury w Sokółce i Mateusza Zalewskiego,
– „Pierwiosnek” – Katarzyna Połusewicz,
– „Świtezianka” – Iwona Pacuk, Krzysztof Pacuk i 11-letni Sebastian Pacuk,
– „Powrót taty” – Iwona Bagińska, Mateusz Zajczyk,
– Jerzy Żukowski zaśpiewał i zagrał na gitarze utwór „Niepewność”, M. Grechuty z tekstem A. Mickiewicza.
Organizatorami wydarzenia był Powiat Sokólski, Powiatowy Zespół Regionalny „Jemioła”, Powiatowy Dom Kultury w Sokółce oraz Powiateka.
Sylwia Matuk
Fot. Mateusz Zajczyk
__________________________
“Ballady i romanse” zostały po raz pierwszy opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu “Poezyj” Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.