Zakończyła się właśnie tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Polska armia wzbogaciła się o ponad 200 potencjalnych kandydatów do służby
– Jestem bardzo wdzięczny, bo tak naprawdę dzięki państwa pracy został zrealizowany istotny cel, ważny dla każdego z nas. A jest nim silna potrzeba bezpieczeństwa zarówno ludzi zamieszkujących naszą gminę, nasz powiat i tak naprawdę cały nasz piękny kraj. Dziękuję wam za to serdecznie i mam nadzieję, że tegoroczne kwalifikacje wojskowe w Sokółce przyniosą samych dobrych żołnierzy – mówił na podsumowaniu kwalifikacji wojskowej w Starostwie Powiatowym w Sokółce, Jerzy Białomyzy, Wicestarosta Powiatu Sokólskiego.
Ppłk Dariusz Szorc, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku podziękował wszystkim za ponad dwutygodniową, intensywną pracę, wręczając im podziękowania w formie listów gratulacyjnych.
– Te młode osoby, które stawały przed komisją, być może pierwszy raz miały kontakt z wojskiem. Mogliśmy im przekazać informacje, co proponuje polska armia, a tych możliwości jest bez liku. Mówimy o tym szeroko, w mediach społecznościowych i nie tylko. Wszędzie pokazujemy nas, czyli wojsko, które jest bardzo dobrze wyposażone, posiada szereg specjalistów – wyjaśnił podpułkownik Szorc.
Podkreślił, że Ministerstwo Obrony Narodowej wychodzi również do społeczeństwa z wieloma projektami. Najbliższy to bezpłatne szkolenie z samoobrony dla kobiet, który odbędzie się 22 i 23 lipca 2023 r. w Sokółce.
– Przez dwa dni żołnierze – instruktorzy będą uczyć uczestniczki podstawowych zasad codziennego bezpieczeństwa, sposobów wykrywania oraz unikania zagrożeń. Pokażą techniki walki wręcz przydatne w niebezpiecznych sytuacjach – dodał.
To okazja dla wszystkich chętnych pań, aby pod okiem doświadczonych instruktorów nauczyć się podstaw umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu, zwłaszcza wynikających z zastosowanej wobec nich przemocy fizycznej. Uczestniczki będą miały także okazję zapoznać się z zasadami zdrowego stylu życia oraz odświeżyć praktyczną wiedzę dotyczącą zasad udzielania pierwszej pomocy.
Należy pamiętać, że wojsko nie jest formą służby obowiązkowej. Można ją dobrowolnie zacząć i zakończyć w każdej chwili. A nawet przechodząc podstawowe szkolenie, czy to 16-dniowe w wojskach terytorialnych czy 27-dniowe w wojskach operacyjnych, ochotnik wzbogaci się o wiedzę, która przyda się w życiu codziennym.
– Służba ojczyźnie jest dla wszystkich. Nikt nie może powiedzieć, że się nie nadaje, bo o tym stwierdza dopiero komisja lekarska. Zapraszam wszystkich chętnych do kontaktu, wszystko wyjaśnimy odpowiemy na wszelkie interesujące pytania – zapewnił Szef WCR w Białymstoku.
Na zakończenie podkreślił, że współpraca wojska z władzami Powiatu Sokólskiego jest bardzo owocna i zawsze mogą na siebie liczyć. I ma nadzieję, że się to nie zmieni.
Sylwia Matuk
Fot. Jarosław Stasiulewicz