– Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa (DZSW) jest nowym rodzajem czynnej służby wojskowej, stanowiącej wstęp do ubiegania się o powołanie do innych form służby wojskowej, w tym do zawodowej służby wojskowej. Została wprowadzona ustawą o obronie ojczyzny. DZSW będzie pełniona przez okres do 12 miesięcy (szkolenie podstawowe w wymiarze do 28 dni oraz szkolenie specjalistyczne do 11 miesięcy) – powiedziała por. Edyta Łuczaj, oficer wydziału rekrutacji WCR w Białymstoku.
21 maja Ministerstwo Obrony Narodowej rozpoczęło nabór ochotników do nowego rodzaju służby w wojsku – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej można złożyć przez portal rekrutacyjny www. zostańżołnierzem.pl, gdzie należy podać niezbędne dane a następnie czekać na kontakt przedstawiciela właściwego terytorialnie Wojskowego Centrum Rekrutacji.
– Można go złożyć również osobiście w dowolnym Wojskowym Centrum Rekrutacji (WCR). W całej Polsce znajduje się ich 86, będących codziennie do dyspozycji osób chcących zasilić szeregi Wojska Polskiego – poinformowała porucznik Łuczaj.
Powiat sokólski obsługiwany jest przez WCR w Białymstoku, mieszczące się przy ul. Lipowej 35. Interesanci przyjmowani są tam w każdy poniedziałek w godz. 7:30-18:00, wtorek-piątek w godzinach 7:30-15:30. Wojskowe Centrum Rekrutacji wyszło naprzeciw osobom pracującym w tygodniu, nie mających czasu na ich odwiedzenie. Otóż są otwarci w każdą pierwszą sobotę miesiąca w godzinach 8:00-14:00.
Można ich znaleźć również w każdy poniedziałek w Starostwie Powiatowym w Sokółce, gdzie mieszkańcy powiatu sokólskiego zostaną szczegółowo poinstruowani co do zasad wstąpienia do wojska oraz będą mogli wypełnić stosowne wnioski.
– Organizujemy również weekendowe spotkania z Wojskiem Polskim, podczas których przedstawiciele Mobilnych Punktów Rekrutacyjnych Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku zapoznają uczestników z procesem rekrutacji i warunkami pełnienia służby wojskowej- skonkretyzowała.
Od dnia wejścia w życie ustawy o obronie Ojczyzny złożonych zostało 5000 wniosków. Jeżeli limit zostanie wykorzystany, będą proponowane kolejne terminy w roku 2023.
Jak wygląda droga od złożenia wniosku do zasilenia szeregów wojska?
Po pomyślnym przejściu badań psychologicznych i badań lekarskich, dotyczących osób które nie mają nadanej kategorii zdolności do służby wojskowej podczas kwalifikacji wojskowej, kandydat otrzymuje decyzję o powołaniu na szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej do wybranej jednostki wojskowej w dogodnym dla siebie terminie. Wyżej wymienione szkolenia są organizowane w 2022 roku co miesiąc począwszy od czerwca w różnych jednostkach wojskowych w całym kraju.
– Pierwszy etap to 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej, w trakcie którego ochotnicy zapoznają się np. z musztrą, regulaminami wojskowymi oraz obsługą wyposażenia osobistego. Zakończony jest uroczystą przysięgą wojskową w obecności sztandaru wojskowego oraz najbliższych. Ochotnicy stają się na tym etapie żołnierzami w stopniu szeregowego – wyjaśnia oficer wydziału rekrutacji.
Następnie ochotnicy przechodzą trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne. Ochotnik podczas służby otrzyma uposażenie w wysokości 4560 zł brutto. Młodzi do 26 roku życia zwolnieni są z podatku, taką kwotę otrzymają więc na rękę.
– Oprócz tego, przeszkoleni w ramach dobrowolnej służby wojskowej będą mieli pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz do zatrudnienia w administracji publicznej. Będą mogli również podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, tj. zrobić prawo jazdy, uzyskać uprawnienia dla operatora maszyn, spawacza, zrobić patent nurka czy skoczka spadochronowego. Po wstąpieniu do zawodowej służby wojskowej stosownie do zajmowanego etatu otrzymają wynagrodzenie z uwzględnieniem lat pracy i dodatków. Ci, którzy nie zdecydują się po cyklu szkoleniowym kontynuowania związków z wojskiem, przejdą do rezerwy – dodaje Edyta Łuczaj.
Oprócz wyżej wymienionych szkoleń i wynagrodzenia ochotnikom wstępującym do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej przysługiwać będzie:
– prawo do urlopu wypoczynkowego, możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia),
– prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym,
– pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska),
– na czas służby zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie. Jeżeli ma możliwość skorzystania z prywatnej kwatery odpłatnie czy bezpłatnie oczywiście może po realizacji procesu szkolenia każdego dnia wrócić do domu. Jeżeli takiej możliwości nie będzie miał, będzie mógł skorzystać z zakwaterowania w jednostce wojskowej,
– będzie mógł wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia,
– będzie mógł przerwać służbę w dowolnym momencie.
Należy pamiętać o tym, że pierwszy rok na uczelni wojskowej to również DZSW, czyli jeżeli student I roku odbywa DZSW ma od pierwszego miesiąca płatne 4560 zł netto.
Żołnierze rezerwy
– Żołnierz rezerwy wykonujący obowiązki w ramach Narodowych Sił Rezerwowych zgodnie z art. 797 ustawy o obronie Ojczyzny (D.U. poz. 655) w dniu wejścia w życie nowej ustawy staje się żołnierzem aktywnej rezerwy (AR), z zachowaniem ciągłości służby oraz z zachowaniem nadanego przydziału kryzysowego. Żołnierz ten może złożyć rezygnację z pełnienia służby w AR w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie ustawy o obronie Ojczyzny. Na tej podstawie szef wojskowego centrum rekrutacji właściwego ze względu na miejsce prowadzenia ewidencji wojskowej, przenosi żołnierza AR do pasywnej rezerwy oraz uchyla dotychczasowy przydział kryzysowy i nadaje przydział mobilizacyjny – wyjaśnia porucznik Łuczaj.
Za udział w ćwiczeniach żołnierz aktywnej rezerwy
Za każdy dzień pełnienia służby żołnierza w aktywnej rezerwie (żołnierza niezawodowego) – w myśl aktualnie obowiązujących przepisów – otrzyma następujące kwoty za 1 dzień:
- pułkownik (komandor) 7%, 319,2 zł
- podpułkownik (komandor porucznik) 5,9%, 269,04 zł
- major (komandor podporucznik) 5,1%, 232,56 zł
- kapitan (kapitan marynarki) 4,5%, 205,2 zł
- porucznik (porucznik marynarki) 4,25%, 193,8 zł
- podporucznik (podporucznik marynarki) 4,2%, 191,52 zł
- starszy chorąży sztabowy (starszy chorąży sztabowy marynarki) 3,95%, 180,12 zł
- starszy chorąży (starszy chorąży marynarki) 3,85%, 175,56 zł
- chorąży (chorąży marynarki) 3,7%, 168,72 zł
- młodszy chorąży (młodszy chorąży marynarki) 3,6%, 164,16 zł
- starszy sierżant (starszy bosman) 3,5%, 159,6 zł
- sierżant (bosman) 3,45%, 157,32 zł
- plutonowy (bosmanmat) 3,35%, 152,76 zł
- starszy kapral (starszy mat) 3,3%, 150,48 zł
- kapral (mat) 3,25%, 148,2 zł
- starszy szeregowy (starszy marynarz) 2,95%, 134,52 zł
- szeregowy (marynarz) 2,85%, 129,96 zł
– Wysokość dodatków do uposażenia zasadniczego – uwzględniające takie same rozwiązania dla wszystkich żołnierzy niezależnie od rodzaju odbywanej lub pełnionej służby wojskowej – Minister Obrony Narodowej określi w drodze rozporządzenia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy – informuje pani Edyta.
Żołnierzowi rezerwy aktywnej przysługują również zapomogi, będące skutkiem zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci członka rodziny oraz innych przyczyn powodujących istotne pogorszenie warunków materialnych. Warunkiem przyznania zapomogi żołnierzowi jest konieczność poniesienia wydatków pieniężnych spowodowanych ww. zdarzeniem oraz złożenie wniosku o jej przyznanie. Przy przyznawaniu zapomogi uwzględnia się okoliczności mające wpływ na sytuację materialną żołnierza. Minister Obrony Narodowej określi, w drodze rozporządzenia, sposób i terminy wypłaty zapomóg, dokumenty stanowiące podstawę przyznania zapomogi, uwzględniając okoliczności uzasadniające przyznanie nagrody lub zapomogi, właściwość przełożonych oraz konieczność zapewnienia sprawnego postępowania w tych sprawach.
Sylwia Matuk
WCR Białystok, Powiat Sokólski