Wczoraj, w radosnej, pełnej ciepła i uśmiechu atmosferze, pod patronatem Piotra Rećko, Starosty Sokólskiego, w Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Sokółce odbył się 15. Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Podlasia „Wielkie Święto Małego Człowieka”. Wydarzenie połączono z obchodami 40-lecia utworzenia Szkoły Podstawowej Specjalnej. Była to doskonała okazja do wręczenia pamiątkowych nagród, wspomnień oraz spotkań z byłymi pracownikami placówki.
– Serdecznie witamy naszych absolwentów. To wielka radość gościć was po latach – powiedziała Elżbieta Szomko, dyrektor SOSW, dodając, że obecność dawnych uczniów jest świadectwem pamięci o nauczycielach i szkole, w której rozwijali swoje umiejętności.
Obchody uświetnili swoją obecnością byli nauczyciele i wychowawcy: Irena Bogdan, Zygmunt Szubzda, Bożena Wasilewska, Małgorzata Bułatewicz, Małgorzata Zarachowicz, Lucyna Taudul, Anna Teul, Barbara Kostadinova, Grażyna Tymoszuk oraz ks. prałat Józef Kuczyński, którzy podzielili się z zebranymi swoimi wspomnieniami.
Wielkie emocje towarzyszyły 15. Przeglądowi Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Podlasia „Wielkie Święto Małego Człowieka”. Plac, na którym odbywała się impreza, zamienił się w piękną, kolorową krainę. Po odśpiewaniu przez wszystkich hymnu przeglądu „Bo co może mały człowiek” na scenie swoje talenty wokalne i taneczne zaprezentowali podopieczni 13 szkół specjalnych i Środowiskowych Domów Pomocy z województwa podlaskiego.
Na stoiskach można było podziwiać prace wykonane przez uczniów tych placówek, co stanowiło dodatkową atrakcję dla uczestników wydarzenia. Nie zapomniano również o najmłodszych, na których czekały lody, wata cukrowa i inne słodkości. Elżbieta Rapiej zadbała o to, aby na twarzach dzieci pojawiły się kolorowe malowanki, co dodatkowo urozmaiciło dzień pełen radości.
Wszyscy artyści zostali uhonorowani nagrodami ufundowanymi przez hojnych sponsorów, co stanowiło wspaniałe uwieńczenie ich występów i wysiłków. Nagrody te były nie tylko symbolem uznania dla ich talentów i ciężkiej pracy, ale także dowodem na to, że każdy uczestnik, niezależnie od swoich możliwości, może osiągnąć coś wielkiego. Wydarzenie to pokazało, że każdy zasługuje na uznanie i szacunek, bez względu na swoje ograniczenia. Było to inspirujące doświadczenie, które pokazało, że determinacja i pasja mogą przynieść wyjątkowe rezultaty i wywołać ogromną radość zarówno wśród artystów, jak i widzów.
W związku z 40. rocznicą powstania placówki w uroczystości wzięli udział: Urszula Januszkiewicz, Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Sokółce, Anna Karina Smaka ,wizytator Kuratorium Oświaty w Białymstoku, Dorota Pieńkowska i Iwona Rogowska – przedstawiciele Podlaskiego Oddziału PFRON w Białymstoku, Alicja Rysiejko, Dyrektor PCPR w Sokółce, Anna Fidziukiewicz, Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Sokółce, Elżbieta Rapiej, Dyrektor Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Czuprynowie.
Jubileusz był doskonałą okazją do wyrażenia wdzięczności za zaangażowanie i wieloletnią służbę na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Zasłużeni pracownicy zostali uhonorowani kwiatami i pamiątkowymi nagrodami, co podkreśliło ich nieoceniony wkład w rozwój placówki. Uroczystość uświetnił także urodzinowy tort, który dodał świątecznej atmosfery temu wyjątkowemu dniu.
Urszula Januszkiewicz, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Sokółce, wręczyła Elżbiecie Szomko pamiątkowy grawerton. W imieniu Starosty Sokólskiego Piotra Rećko, złożyła życzenia dalszych sukcesów oraz satysfakcji z pracy, podkreślając tym samym uznanie władz powiatowych dla jej wysiłków.
Gospodarzami „Wielkiego Święta Małego Człowieka” byli Elżbieta Szomko, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, oraz Beata Tur, wicedyrektor i prezes Stowarzyszenia Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami”. Dzięki ich zaangażowaniu i współpracy, wydarzenie to było nie tylko piękną okazją do celebracji, ale również dowodem na to, że wspólnym wysiłkiem można osiągnąć wiele wspaniałych rzeczy na rzecz społeczności osób z niepełnosprawnościami.
Organizatorem przeglądu byli: Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im J. Korczaka w Sokółce i Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami”.
Zadanie zostało współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego, który przekazał dotację na realizację projektu Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” w Sokółce pn. „Wielkie Święto Małego Człowieka -– Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Podlasia”. Głównym celem zadania była: popularyzacja kultury, upowszechnianie i podtrzymywanie tradycji lokalnych i ponadlokalnych, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.”
Województwo Podlaskie, Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych “Pod Skrzydłami”
—————————————————————-
Historia szkolnictwa specjalnego w Sokółce sięga lat 60-tych. W 1962 roku powstała pierwsza klasa Szkoły Podstawowej Specjalnej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sokółce, by zapewnić naukę dzieciom z lekką niepełnosprawnością intelektualną. W 1968 roku klasy specjalne przeniesiono do nowo powstałej Szkoły Podstawowej nr 4 na Zielonym Osiedlu, obecnie Szkoła Podstawowa nr 3, sąsiadująca z SOSW. W 1974 roku w klasach specjalnych uczyło się już 106 osób. Lata 1974-1978 przyniosły gwałtowny rozwój, a następnie spadek liczby uczniów. Przełomem w edukacji specjalnej był rok 1984, kiedy staraniem kadry i ówczesnego dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4, Stanisława Omachela, powołano Szkołę Podstawową Specjalną nr 5. Pierwszym dyrektorem szkoły była Zoja Ancypo, a następnie Irena Bogdan, Walentyna Tur, Maria Taudul i Jan Łaciński. To dzięki staraniom Jana Łacińskiego w 1996 roku utworzono Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sokółce, który funkcjonuje do dziś. Siedzibą placówki został były internat Zespołu Szkół Zawodowych. W latach 2003-2018 ośrodkiem kierowała Marta Tolko-Kuziuta, pod której kierownictwem utworzono szkołę przysposabiającą do pracy, Zasadniczą Szkołę Zawodową Nr 3 Specjalną oraz Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące. Powstało także przedszkole specjalne. Od 2018 roku dyrektorem SOSW im. Janusza Korczaka jest Elżbieta Szomko. Dzięki jej staraniom ośrodek stał się jedną z najdynamiczniej rozwijających się placówek tego typu w kraju.
Krzysztof Promiński
fot. Damian Szarkowski