XL Sesja Rady Powiatu Sokólskiego – rozpatrzenie projektów uchwał…

Punkt – Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie uchwalenia Powiatowego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Powiecie Sokólskim na lata 2021-2028 zreferowała Dyrektor PCPR Alicja Rysiejko.

Uzasadnienie do projektu: “Do zadań własnych powiatu należy w szczególności opracowywanie i realizacja, zgodnych z Powiatową Strategią Rozwiązywania Problemów Społecznych, Powiatowego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, w zakresie: 

  1. a) rehabilitacji społecznej, 
  2. b) rehabilitacji zawodowej i zatrudnienia, 
  3. c) przestrzegania praw osób niepełnosprawnych. 

,,Powiatowy Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Powiecie Sokólskim na lata 2021-2028″ jest dokumentem mającym ułatwić realizację aktywnej polityki społecznej, której celem jest wspomaganie funkcjonowania osób niepełnosprawnych i ich rodzin poprzez umożliwienie im jak najszerszego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym. Uchwalenie niniejszego Programu jest podstawą do przygotowania adekwatnych i celowych działań ukierunkowanych na pełniejsze zaspokajanie potrzeb osób niepełnosprawnych zamieszkałych na terenie powiatu sokólskiego, oraz pozwoli na pozyskiwanie środków finansowych z programów celowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji i Osób Niepełnosprawnych oraz innych źródeł.”

“Program ma charakter otwarty, umożliwia w przyszłości podejmowanie różnorodnych inicjatyw oraz włączania n a różnych etapach jego realizacji nowych podmiotów, realizatorów i uczestników. Program został poprzedzony diagnozą i analizą środowiska lokalnego w zakresie zjawiska niepełnosprawności w powiecie sokólskim w obszarach sytuacji osób dorosłych i dzieci niepełnosprawnych…”– mówiła Dyrektor Alicja Rysiejko.

Link do Powiatowego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Powiecie Sokólskim na lata 2021- 2028 

https://ssl.esesja.pl/zalaczniki/131633/projekt-uchwaly-w-sprawie-uchwalenia-powiatowego-programu-dzialan-na-rzecz-osob-niepelnosprawnych-w-powiecie-sokolskim-na-lata-2021-2028_1229908.pdf  

Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały. Uchwała została przyjęta 17 głosami za.

Kolejny punkt – Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie uchwalenia a ,,Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Powiecie Sokólskim na lata 202l-2027″ również zreferowała Dyrektor PCPR Alicja Rysiejko.

Uzasadnienie do projektu: “Przemoc w rodzinie jest problemem trudnym do zdiagnozowania a jednocześnie szczególnie ważnym problemem społecznym. Wymaga podjęcia szerokich, dobrze zorganizowanych i zaplanowanych na wiele lat działa, na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Wychodząc temu naprzeciw i działając zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r., o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2020 r. poz.218, 956) art.6, ust.3, pkt. l ,,Do zadań własnych powiatu należy w szczególności: opracowywanie i realizacja powiatowego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie”, obliguje powiat do opracowywania i realizacji powiatowego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Wypełniając powyższe zadania dla Powiatu Sokolskiego został przygotowany ,,Powiatowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie dla Powiatu Sokólskiego na lata 2021 -2027″.

“Okres pandemii, lockdownu, nakazu domowej izolacji z powodu zagrożenia koronawirusem sprawiły, iż osoby doświadczające przemocy zostały zamknięte pod jednym dachem ze swoimi oprawcami, a w wielu domach istniejące już konflikty eskalowały. Założenia Programu są spójne z założeniami Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w województwie podlaskim i jednocześnie skorelowane z lokalnymi potrzebami i działaniami zawartymi w Powiatowym Programie oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych. Celem głównym programu jest zwiększenie skuteczności działania rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ograniczenie przyczyn i skutków stosowania przemocy w powiecie sokólskim. Program realizowany będzie w zakresie czterech obszarów: 

1.Profilaktyka i edukacja społeczna – obszar ten kierowany jest do ogółu społeczeństwa, zwłaszcza do osób i rodzin zagrożonych przemocą w rodzinie. 

  1. Ochrona i pomoc osobom dotkniętym przemocą w rodzinie – obszar ten kierowany do osób doznających przemocy w rodzinie. 
  2. Oddziaływanie na osoby stosujące przemoc w rodzinie – obszar ten kierowany jest do osób stosujących przemoc w rodzinie, jak również do służb lub podmiotów zajmujących się oddziaływaniem na osoby stosujące przemoc. 
  3. Podnoszenie kompetencji służb i przedstawicieli podmiotów realizujących działania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie – obszar ten kierowany jest do przedstawicieli instytucji i podmiotów realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. 

Opracowaliśmy obszerny dokument. Jest to dokument otwarty, który może podlegać zmianom i uzupełnieniom. Program składa się ze wstępu i dziewięciu części. W pierwszej części wymieniono wykaz aktów prawnych, w drugiej charakterystyka powiatu. Następnie w trzeciej ujęto zadania samorządów terytorialnych, służb społecznych oraz organizacji pozarządowych działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W czwartej części ujęto diagnozę zjawiska przemocy i działania realizowane w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie. W piątej części określono cele, założenia oraz adresatów Programu. Szósta część zawiera obszary, kierunki działań oraz wskaźniki realizacji Programu. Następnie przewidywane rezultaty z realizacji programu określono w części siódmej. W części ósmej wskazano źródła finansowania. Monitoring i ewaluacja Programu zawarte są w części dziewiątej programu. Program będzie realizowany we współpracy ze wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w działania na rzecz rodzin. Zawiera obszerna charakterystykę i badania własne przeprowadzone przez osoby, które ten program opracowały. Została włożona duża praca aby zdiagnozować to zjawisko w naszym powiecie. 

Powyższe badania z diagnozy potrzeb wykazały konieczność zwiększenia działań w powiecie sokólskim z zakresu: 

  1. Dostępności do różnych form pomocy dla osób doznających przemocy (poradnictwa prawnego, psychologicznego, socjalnego, terapeutycznego). 
  2. Umożliwienie uczestnictwa w grupach wsparcia. 
  3. Zwiększenia dostępności do leczenia uzależnień. 
  4. Umożliwienie dla kadr pracujących na ustawie o przeciwdziałania przemocy w rodzinie systematycznego podnoszenie kwalifikacji i, kompetencji. 
  5. Większą liczbę patroli policji,. 

Program skierowany jest zarówno do sprawców przemocy, jak też do ofiar, oraz instytucji prowadzących działania w zakresie przeciwdziałania przemocy. Gl6wny cel programu został sformułowany w oparciu o diagnozę i zgłoszone potrzeby mieszkańców powiatu sokólskiego oraz w nawiązaniu do Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Województwie Podlaskim na lata 2016-2021, Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na rok 2021. Celem głównym programu jest zwiększenie skuteczności działań na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ograniczenie przyczyn i skutków stosowania przemocy w powiecie sokólskim. Cele szczegółowe 

  1. Podniesienie poziomu wiedzy i świadomości społecznej poprzez podejmowanie działań profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
  2. Zwiększenie dostępności do ochrony i pomocy osobom dotkniętym przemoce w rodzinie poprzez utrzymanie i rozwój specjalistycznego poradnictwa, wsparcia oraz usług świadczonych w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. 
  3. Zwiększenie skuteczności oddziaływań  wobec osób stosujących przemoc w rodzinie. 
  4. Zwiększenie poziomu kompetencji oraz wsparcie służb realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Zakładamy że zadania realizowane w ramach Programu doprowadzi do zwiększenia skuteczności pomocy i wsparcia osobom i rodzinom zagrożonym i dotkniętym przemocą poprzez:

1.Wzmocnienie i upowszechnienie działań profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

  1. Podniesienie świadomości społecznej w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w tym:
  2. a) Zmiana postaw społecznych wobec zjawiska przemocy w rodzinie.
  3. b) Zwiększenie zaangażowania społeczności w sprawy przeciwdziałania przemocy.
  4. Usprawnienie systemu pomocy rodzinom dotkniętym przemocą, w tym:
  5. a) udzielenie profesjonalnej pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie i osobom

stosującym przemoc w rodzinie,

  1. b) zwiększenie dostępności do pomocy specjalistycznej osobom i rodzinom doświadczającym przemocy, w tym zapewnienie miejsc w całodobowych placówkach udzielających pomocy,
  2. c) zmniejszenie liczby osób i rodzin dotkniętych przemocą,
  3. d) dostosowanie istniejącej infrastruktury instytucjonalnej do potrzeb osób dotkniętych przemocą w rodzinie.
  4. Podniesienie jakości udzielanej pomocy, w tym: 
  5. a) Podniesienie, jakości usług świadczonych przez przedstawicieli instytucji realizujących zadania z zakresu interwencji kryzysowej w tym przeciwdziałania przemocy w rodzinie. 
  6. b) Zintensyfikowanie i podniesienie, jakości działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie.
  7. c) Wzrost liczby os6b profesjonalnie zajmujących się świadczeniem usług na rzecz osób stosujących przemoc w rodzinie. 
  8. Wzmocnienie systemu współpracy między instytucjami i organizacjami pozarządowymi.

Działania zawarte w Programie finansowane będą ze środków budżetu państwa, środków własnych powiatu oraz dotacji celowych – środków pozabudżetowych pozyskanych z programów (krajowych i unijnych) i innych źródeł.” – Mówiła Alicja Rysiejko Dyrektor PCPR w Sokółce.

Link do Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Powiecie Sokólskim na lata 2021- 2027

https://ssl.esesja.pl/zalaczniki/131633/projekt-uchwaly-w-sprawie-uchwalenia-powiatowego-programu-przeciwdzialania-przemocy-w-rodzinie-oraz-ochrony-ofiar-przemocy-w-rodzinie-w-powiecie-sokolskim-na-lata-2021-2027_1229904.pdf

Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały. Uchwała została przyjęta 17 głosami za.

Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie uchwalenia ,,Powiatowego Programu Profilaktycznego w Zakresie Promowania i Wdrożenia Prawidłowych Metod Wychowawczych w Stosunku Do Dzieci w Rodzinach Zagrożonych Przemocą w Rodzinie w Powiecie Sokólskim na lata 2021-2027″ również zreferowała Dyrektor PCPR Alicja Rysiejko: “Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz Krajowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na rok 2021 nakłada na powiaty następujące zadania:

1) opracowanie i realizacja powiatowego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie; 

2) opracowanie realizacja programów służących działaniom profilaktycznym mającym na celu udzielenie specjalistycznej pomocy, zwłaszcza w zakresie promowania i wdrożenia prawidłowych metod wychowawczych w stosunku do dzieci w rodzinach zagrożonych przemocą w rodzinie; 

3) zapewnienie osobom dotkniętym przemocą w rodzinie miejsc w ośrodkach wsparcia;

4) zapewnienie osobom dotkniętym przemocą w rodzinie miejsc w ośrodkach interwencji kryzysowej. 

Głównym celem niniejszego programu jest ograniczenie skali przemocy i skutków stosowania przemocy w Powiecie Sokólskim poprzez prowadzenie działań profilaktycznych mających na celu udzielanie specjalistycznej pomocy, zwłaszcza w zakresie promowania i wdrożenia prawidłowych metod wychowawczych w stosunku do dzieci w rodzinach zagrożonych przemocą w rodzinie.

W dokumencie tym zawarto m.in. diagnozę potrzeb w zakresie profilaktyki, określono cele i zadania Programu, wskazano adresatów i realizatorów. Ponadto określono w nim również podział zadań pomiędzy poszczególne organizacje i instytucje oraz wskazano źródła ich finansowania, przewidywane efekty realizacji, a także określono procedury monitorowania i ewaluacji Programu. Dokument został szczegółowo opisany, przeprowadzone zostały badania własne. Opisane są w nim zrealizowane działania. Zawiera diagnozę potrzeb w zakresie profilaktyki. Opisane są liczby wszelkich wszczętych procedur Niebieskiej Karty… 

Głównym celem Programu jest podniesienie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy w rodzinie a tym samym ograniczenie skali przemocy i skutków jej stosowania w Powiece Sokólskim poprzez prowadzenie działań profilaktycznych mających na celu udzielanie specjalistycznej pomocy, zwłaszcza w zakresie promowania i wdrożenia prawidłowych metod wychowawczych stosunku do dzieci w rodzinach zagrożonych przemocą w rodzinie. Główny cel Programu realizowany będzie poprzez cele szczegółowe, tj prowadzenie działań o charakterze profilaktyczno-wychowawczo-edukacyjnych skierowanych do rodziny; propagowanie prawidłowych metod wychowawczych i postaw rodzicielskich poprzez zwiększenie świadomości na temat negatywnych skutków wynikających ze stosowania przemocy wobec dzieci; zwiększenie świadomości na temat dostępnych form wsparcia oraz informacji o instytucjach pomocowych; zapewnienie specjalistycznej pomocy dzieciom w rodzinach zagrożonych przemocą w rodzinie. 

Opracowany został harmonogram działań programowych w latach 2021-2025. Opisane zostały główne cele i działania jak również realizatorzy tych działań oraz terminy realizacji i wskaźniki działań. 

Program skierowany jest do 

  1. Rodzin i dzieci zagrożonych przemocą w rodzinie; 
  2. Rodzin dotkniętych przemocą: osób doświadczających przemocy, osób stosujących przemoc, świadków przemocy; 
  3. Osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i niedostosowanych społecznie; 
  4. Rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych; 
  5. Przedstawicieli władz lokalnych, instytucji i służb pracujących na rzecz dzieci i rodzin; 
  6. Społeczności lokalnej. 

Realizatorami Programu są:

  1. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce, 
  2. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sokółce, 
  3. Szkoły z terenu Powiatu Sokólskiego, 
  4. Komenda Powiatowa Policji w Sok6lce,
  5. Rodzinny Dom Dziecka we wsi Nierośno w gminie Dąbrowy Białostockiej, 
  6. Ośrodki Pomocy Społecznej w Powiecie Sokólskim, 
  7. Placówki ochrony zdrowia z terenu Powiatu Sokólskiego. 

Przewidywane efekty realizacji programu:

  1. Zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zagrożeń płynących z przemocy; 
  2. Wzrost świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania wsparcia i pomocy ze strony instytucji i placówek świadczących rodzinie na terenie powiatu pomoc w sytuacjach kryzysowych; 
  3. Nabycie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych; 
  4. Poszerzenie wiedzy na temat skutków przemocy;
  5. Zapobieganie powielaniu złych wzorców rodzinnych i środowiskowych; 
  6. Poprawa umiejętności wychowawczych i opiekuńczych u rodziców;
  7. Udzielanie specjalistycznej pomocy dzieciom zagrożonym przemocą
  8. Poprawa warunków rozwoju dzieci w rodzinach dotkniętych zagrożonych przemocą;
  9. Zmiana postaw społecznych wobec zjawiska przemocy w rodzinie; 
  10. Spadek przypadków przemocy w rodzinie.

Źródła finansowania zadań Programu: 

l) z budżetu Powiatu Sokólskiego, 

2) z budżetu państwa w ramach dotacji na dofinansowanie zadań własnych, 

3) ze środków pozyskanych z Unii Europejskiej.

Link do “Powiatowego Programu Profilaktycznego w Zakresie Promowania i Wdrożenia Prawidłowych Metod Wychowawczych w Stosunku Do Dzieci w Rodzinach Zagrożonych Przemocą w Rodzinie w Powiecie Sokólskim na lata 2021-2027″

https://ssl.esesja.pl/zalaczniki/131633/projekt-uchwaly-w-sprawie-uchwalenia-powiatowego-programu-profilaktycznego-w-zakresie-promowania-i-wdrozenia-prawidlowych-metod-wychowawczych-w-stosunku-do-dzieci-w-rodzinach_1229909.pdf

Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały. Uchwała została przyjęta 17 głosami za.

Patrycja A Zalewska

 

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top