Wycieczka w przeszłość, do syberyjskiej tajgi, niemal namacalnie pozwoliła im poczuć to, czego doświadczali zsyłani w bydlęcych wagonach na mroźny Sybir rodacy. Uczniowie w białostockim muzeum zmierzyli się z naszą historią
– Słysząc słowo „Sybir”, z jednej strony widzę piękną krainę geograficzną, z drugiej tragiczną historią polskiego narodu. To słowo kojarzy mi się z sytuacją, kiedy polscy obywatele byli wywożeni na nieludzką ziemię, tak naprawdę tylko za to, że byli Polakami – mówiła Barbara Czechowicz, Wicedyrektor ZSR w Sokółce.
Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce poznali jedną z tragiczniejszych kart polskiej historii, dotyczącą wywózki na „nieludzką ziemię”, której doświadczyli polscy obywatele w latach 1940 – 1941.
W ubiegły czwartek odwiedzili miejsce pamięci, obok którego nie można przejść obojętnie. Mowa o Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Wrażenia, jakie wywarła na nich ta wyprawa, trudno było im opisać.
W muzeum 45 młodych ludzi przeszło trasą składającą się z ekspozycji o tytułach: Sybir, Niepodległa, Wojna, Zbrodniczy system, Deportacje, Pamięć, Drogi (bez) wyjścia, Łagrowy system, W sowieckim piekle, Na Syberii carów. Na koniec odwiedzili Memoriał Zbrodni Katyńskiej, który znajduje się w budynku muzeum.
Barbarę Czechowicz najbardziej poruszyły pierwsze momenty zwiedzania muzeum. Mówi, że atmosfera była przytłaczająca, do tego wokół panowała ciemność.
– Byliśmy niewielką grupą, a kiedy musieliśmy przejść przez wagon, było nam ciasno. Wyobrażenie sobie tego, co przeżywali wówczas ludzie stłoczeni w pociągach, jest nie do opisania – dodała.
Obiekt zrobił też ogromne wrażenie na uczniach. Przyznają, że pojawił się smutek i przygnębienie, szczególnie na myśl o dzieciach, które w łagrach zmuszane do ciężkiej pracy traciły swoje dzieciństwo.
– Czuję ogromną wdzięczność, że żyjemy w takich czasach, w których nie musimy martwić się o swoją przyszłość. Sybiracy nie mieli nawet pewności czy w nieludzkich warunkach dożyją kolejnego dnia – kontynuowała poruszona Martyna Ignatowicz, uczennica ZSR.
Społeczność szkolna wraz z kadrą nauczycielską składają serdeczne podziękowania Piotrowi Rećko, Staroście Sokólskiemu oraz Powiatowi Sokólskiemu za wsparcie finansowe i organizacyjne wyjazdu.
Sylwia Matuk
Fot. Mateusz Matyszczyk