Zapraszamy do Zespołu Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej w Sokółce!

Nie wybrałeś jeszcze szkoły? Mamy coś specjalnie dla Ciebie!

Zespół Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej w Sokółce jest bezpłatną placówką edukacyjną kształcącą młodzież w nowoczesnych i potrzebnych na rynku pracy zawodach. Tworzą ją Technikum nr1, Branżowa Szkoła I stopnia nr 1 i Branżowa Szkoła II stopnia.

O mocnych stronach placówki opowiedział nam Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej w Sokółce Grzegorz Zalewski.

Dlaczego „Zawodówka”?

Nasza szkoła powstała w 1959 roku, więc ma już ponad 60 lat. Początkowo kształciła głównie w zawodach budowlanych, stąd do dziś niektórzy mówią na nią „Budowlanka”. Dziś kształcimy w innych, nie mniej potrzebnych na rynku pracy nowoczesnych zawodach, w odnowionych budynkach i  doskonale wyposażonych pracowniach. Obecnie na poziomie pięcioletniego technikum kształcimy w zawodach: technik informatyk, technik mechanik, technik usług fryzjerskich ze specjalnością kosmetyczną i technik logistyk. Mamy również duży wybór zawodów w trzyletniej branżowej szkole I stopnia: mechanik pojazdów samochodowych,  elektryk, operator obrabiarek skrawających, mechanik-monter maszyn i urządzeń, ślusarz, sprzedawca, cukiernik, piekarz, stolarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, krawiec i kucharz. Jak widać, każdy może znaleźć coś dla siebie. A po ukończeniu branżowej szkoły I stopnia uczniowie kierunków mechanicznych mogą się kształcić dalej w dwuletniej branżowej szkole II stopnia, mając możliwość zdania egzaminu maturalnego i zdobycie tytułu technika mechanika.

Taka ilość zawodów wymaga chyba dużej ilości różnorodnego sprzętu?

Dzięki kilku projektom realizowanym przez Powiat Sokólski mamy bardzo nowoczesne wyposażenie we wszystkich pracowniach kształcenia zawodowego. m.in. posiadamy kilka maszyn sterowanych  numerycznie (CNC), pracownię fryzjerską, pracownię kosmetyczną, trzy pracownie komputerowe i pracownię logistyczną. Wszystkie szkolne sale są wyposażone w rzutniki multimedialne lub tablice interaktywne. Przed nastaniem pandemii nasza młodzież uczestniczyła też w różnego rodzaju wystawach i targach, a także wycieczkach do zakładów pracy, by lepiej poznać swój fach. Współpracujemy z wieloma zakładami pracy, w których nasi uczniowie pracują i odbywają praktyki, by wymienić chociażby Metal-Fach, Wramstal czy Jaskółkę.

Młodzież siedzi w szkole, czy ma możliwość wyjazdów?

Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w stażach i praktykach wakacyjnych w podlaskich firmach, dzięki projektom realizowanym przez Powiat Sokólski, oczywiście dostając za pracę wynagrodzenie. W ramach projektów chętni mogą również odbyć kursy specjalistyczne, np. obsługa koparko-ładowarki,  magazyniera z obsługą wózków jezdniowych, kurs kosmetyczny, kurs fryzjerski, kurs spawacza, kurs prawa jazdy kat. B czy kurs grafiki komputerowej, zdobywając dodatkowe kompetencje. Ale chlubą naszej szkoły są projekty zagraniczne. W styczniu 2018 roku w ramach projektu „Doświadczenie kluczem do sukcesu” z programu Erasmus+ odbyły się miesięczne praktyki zawodowe dla 30 uczniów naszej szkoły w zakładach przemysłowych w Bolonii we Włoszech. W grudniu 2018 roku w ramach projektu “Staże zagraniczne szansą na lepsze jutro” z programu Erasmus+ odbyły się miesięczne praktyki zawodowe dla 18 uczniów, tym razem na Malcie. Obecnie realizujemy trzeci projekt zagraniczny pn. „Europejskie staże szansa na zdobycie doświadczenia” w ramach programu Erasmus+, w którym weźmie udział 40 uczniów z zawodów technik mechanik, technik informatyk, technik usług fryzjerskich oraz technik logistyk. Wyjadą oni na czterotygodniowe staże do Włoch. Praktyki na Sycylii będą realizowane w latach 2021 oraz 2022.

Jak wygląda zdawalność egzaminów?

Egzaminy zewnętrzne to kolejny powód do dumy. W zeszłym roku zdawalność matury wyniosła u nasz 86%, zaś egzaminów zawodowych jest jeszcze wyższa. Przyczyny należy szukać nie tylko w  nowoczesnym wyposażeniu czy znakomitych kwalifikacjach kadry pedagogicznej, ale także rosnącej chęci uczniów do nauki. Należy tu także wspomnieć, że nasza placówka jest w gronie zaledwie pięciu ​szkół zawodowych z województwa podlaskiego, w których pisemny egzamin zawodowy odbywa się nie na wydrukowanych arkuszach, ale na komputerach. I to od siedmiu lat… Wzrost wyników nauczania i zdawalności egzaminów zewnętrznych sprawił, że już po raz drugi z rzędu Technikum nr 1 w Zespole Szkół Zawodowych im. E. Orzeszkowej w Sokółce pojawiło się w  ogólnopolskim rankingu najlepszych liceów i techników miesięcznika edukacyjnego „Perspektywy”. W  kategorii techników w województwie podlaskim nasza szkoła zajęła 25. miejsce. Ten wzrost poziomu  zaowocował też tym, w roku szkolnym 2020/2021 roczne stypendia naukowe w wysokości 120 zł  miesięcznie otrzymało aż 68 uczniów naszej szkoły.

„Po godzinach”. Czy uczniowie realizują się jakoś w klubach, kołach przedmiotowych?

W Zespole Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej w Sokółce uczniowie mogą rozwijać swoje  zainteresowania, uczestnicząc w rozgrywkach sportowych na poziomie wojewódzkim (futsal,  siatkówka, piłka ręczna, szachy, narciarstwo biegowe) – m.in. w tym roku szkolnym męskie  reprezentacje siatkówki i futsalu wywalczyły 4. miejsce w województwie. Młodzież projektuje i tworzy wydruki na drukarce 3D, wykonuje elementy z metaloplastyki, tworzy ekologiczne kosmetyki czy  świąteczne stroiki. Bardzo prężnie działa w szkole wolontariat, wspomagając m.in. sąsiedni Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, białostocki Szpital Onkologiczny czy sokólskie Schronisko dla  Zwierząt. Młodzież uczestniczy też w akcjach oddawania krwi i szpiku kostnego, jak również w różnego rodzaju zbiórkach dla potrzebujących pomocy. Mamy również koło teatralno-wokalne, w którym młodzież może realizować się artystycznie, uczestnicząc w wielu występach i festiwalach. Mamy też naszą cykliczną imprezę, jaką jest Powiatowy Festiwal Piosenki Walentynkowej – w tym roku czwarta edycja odbyła się niestety zdalnie, w formie nagrań umieszczonych na szkolnym kanale Youtube.

Zapraszamy serdecznie do podjęcia nauki w Zespole Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej w Sokółce!

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top