Obława augustowska jest skrwawioną stronicą naszej historii. Wydarzenie, które jest nazywane „Małym Katyniem”, zabrało wiele niewinnych dusz. Wczoraj, 16 maja, parę kilometrów od miejscowości Giby, został odsłonięty i poświęcony Pomnik Tymczasowego Obozu Ofiar Obławy Augustowskiej. Obelisk upamiętniający największą zbrodnię popełnioną na Polakach po zakończeniu II Wojny Światowej składa się z trzech elementów – Chrystusa Frasobliwego z przerzuconym przez ramię płaszczem wojskowym, dzwonu pamięci i krzyża.
W tym roku mija 77 lat od kiedy w rejonie Augustowa sowieccy oprawcy dopuścili się straszliwej zbrodni na Polakach. Do dziś nie znana jest dokładna liczba ofiar które przepadły bez śladu. Wiadomo o torturach, nieludzkim traktowaniu, o przesłuchaniach i zastraszaniu. O tym, że aresztowanych wywieziono w nieznanym kierunku, mimo starań strony polskiej, rosyjskie władze nie wykazały chęci pomocy w ustaleniu losu ofiar obławy augustowskiej. Winni nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności, nie padły słowa skruchy czy ubolewania – tak brzmiały słowa prezydenta Andrzeja Dudy w liście, skierowanym do uczestników wydarzenia.
Po nabożeństwie Słowa Bożego odbyła się ceremonia złożenia wieńców, kwiatów i zapalenia zniczy, w której wzięła udział delegacja ze starostwa powiatowego w Sokółce. Ofiarom obławy oddali hołd Przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego Krzysztof Krasiński, Radny Krzysztof Pawłowski oraz Dyrektor Wydziału Promocji Zbigniew Dębko.
Pb
Wydział Promocji