Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczął nowy rok akademicki.

Uroczystość, która odbyła się dzisiaj w Kinie Sokół, zgromadziła liczne grono studentów-seniorów, sympatyków oraz przedstawicieli władz lokalnych. Wśród obecnych gości był m.in. starosta sokólski, Piotr Rećko, który swoją obecnością podkreślił wagę inicjatyw skierowanych do osób starszych.

Inaugurację rozpoczęto od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego oraz uczczenia minutą ciszy pamięci o członkach Uniwersytetu, którzy zmarli w tym roku. Następnie głos zabrała prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW), Anna Maria Werner. W swoim przemówieniu podkreśliła rolę UTW w aktywizacji seniorów oraz korzyści płynące z kontynuowania edukacji w późniejszym wieku.

Uniwersytet został założony w 2008 roku, a obecnie zrzesza 205 członków. Rotacja jest dynamiczna, a grono słuchaczy nieustannie się powiększa, co nas ogromnie cieszy. Mamy możliwość uczestniczenia w wielu zajęciach i warsztatach organizowanych przez wyjątkowych ludzi, dzięki czemu możemy aktywnie i przyjemnie spędzać czas – podkreśliła Anna Werner, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Ceremonia inauguracyjna była nie tylko okazją do symbolicznego rozpoczęcia roku akademickiego, ale również do złożenia podziękowań za dotychczasowe osiągnięcia UTW oraz zaangażowanie zarówno studentów, jak i wykładowców. Podziękowano również wszystkim osobom, które wspierają pracę UTW. Jedną z nich był Piotr Rećko, starosta sokólski, który w swoim przemówieniu podkreślił, wagę wspierana inicjatyw skierowanych do seniorów. Zaznaczył, że osoby starsze, mimo upływu lat, powinny mieć możliwość dalszego rozwoju i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Jestem niezwykle wdzięczny zarządowi za zaproszenie na dzisiejszą inaugurację i za to, że zauważyliście państwo potencjał współpracy z Powiatem Sokólskim. Zachęcam do współdziałania. Nasze obiekty są do państwa dyspozycji, abyście mogli realizować swoje działania. Jako Powiat Sokólski jesteśmy otwarci na rozwój w wielu obszarach, a seniorzy stanowią dla nas priorytet. Uważam, że nasza współpraca powinna być jeszcze bliższa – mówił Piotr Rećko.

Starosta zachęcał studentów-seniorów do korzystania z możliwości Powiatowego Domu Kultury w Sokółce, Klubu Senior+, a także do wstępowania w szeregi powiatowych zespołów senioralnych – “Sokólskie Wrzosy” czy Powiatowego Zespołu Regionalnego Jemioła.

Na zakończenie, Piotr Rećko wręczył prezes Annie Werner bukiet kwiatów, podkreślając jej wyjątkową rolę w zaangażowane na rzecz lokalnej społeczności. Zaznaczył, że bez jej wkładu trudno byłoby sobie wyobrazić rozwój infrastruktury w powiecie sokólskim. Przypomniał, że podczas poprzedniej kadencji większość projektów drogowych była realizowana przy jej współpracy i nadzorze.

Pani Czesława, członkini Uniwersytetu Trzeciego Wieku od początku jego istnienia, zapytana o to, co daje jej udział w tej inicjatywie, podkreśliła, że Uniwersytet jest doskonałym sposobem na walkę z samotnością i pozwala spełniać ukryte marzenia.

– Dzięki Uniwersytetowi możemy realizować nasze pasje i cieszyć się wzajemnym towarzystwem. Zachęcam wszystkich, którzy spędzają czas w domu i mają wolne chwile, aby odnaleźli w sobie chęci i dołączyli do nas – dodała pani Czesława.

Uroczystość zakończyła się niespodziankowym koncertem, który dodatkowo uświetnił to wyjątkowe wydarzenie.

Sylwia Matuk, fot. Kacper Butwiłowski