Na grobach bohaterów spoczywających na sokólskich cmentarzach, dziś, w przeddzień 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zapłonęły znicze – symbol naszej pamięci. W ten sposób uczczono pamięć bohaterów walczących o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny.
Już po raz szósty Sokółka włączyła się do ogólnopolskiej akcji, zainicjowanej przez Stowarzyszenie Grupa Wschód z Białegostoku. Na grobach polskich bohaterów w Polsce, na Litwie, Łotwie, Ukrainie, Białorusi, Holandii, Włoszech, Belgii, Wielkiej Brytanii i w innych miejscach, gdzie walczyli i ginęli polscy żołnierze, zapłonęły “światełka pamięci”.
Na sokólskiej nekropolii, znicze zapaliła dziś młodzież z klas mundurowych @Liceum Ogólnokształcącego w Sokółce oraz mieszkańcy miasta. Przy każdej z mogił uczniowie oddali honory wojskowe.
Uczestnicy wydarzenia odwiedzili i oddali hołd Józefowi Xaweremu Michaelisowi, który zgłosił akces mieszkańców Sokółki do powstania kościuszkowskiego i Nikodema Hryckiewicza, jednego z budowniczego niepodległości w powiecie sokólskim. Znicze zapłonęły także na żołnierskich kwaterach poległych na Sokólszczyźnie w 1920 i 1939 roku. Błysk świec rozświetlił groby żołnierzy konspiracji niepodległościowej, Sybiraków i więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych.
Obecna na wydarzeniu młodzież dowiedziała się, że aby być bohaterem nie trzeba chwytać za broń, a walczyć można też słowem, jak to czynił Czesław Biziuk ps. Jurand, jeden z redaktorów prasy konspiracyjnej. Wielką odwagą, było też ratowanie obywateli polskich żydowskiego pochodzenia, jak to czynił doktor Antoni Docha z rodziną.
– To była nie tylko lekcja historii, ale i patriotyzmu. Dzięki takim inicjatywom łatwiej zrozumieć znaczenie słów: Bóg-Honor-Ojczyzna, które kiedyś wpajali nam nasi rodzice – powiedział Marek Bortnik, uczestnik dzisiejszej akcji.
Współorganizatorami 6 edycji akcji „Światło Pamięci Niezwyciężonym w dekadę odzyskania przez Polskę niepodległości” był Powiat Sokólski, Zespół Szkół w Sokółce, UKS Boxing Sokółka i nieformalna grupa Patriotyczna Sokółka.
Patronem medialnym wydarzenia był portal InfoSokółka.
Krzysztof Promiński
fot. Damian Szarkowski