O problemach osób niepełnosprawnych rozmawiano w Sokółce.

Dziś w kamienicy Tyzenhauza odbył się Subregionalny Konwent Osób z Niepełnosprawnościami 2024 pod hasłem: „Lokalne głosy – wspólna sprawa”.

Spotkania środowiska ludzi z niepełnosprawnościami są niezwykle ważnym wydarzeniem, które skupia się na diagnozie bieżącej sytuacji oraz podnoszeniu świadomości w zakresie praw niepełnosprawnych. Wydarzenie było także doskonałą okazją do wymiany spostrzeżeń, informacji oraz rekomendacji.

Konwent rozpoczął Rafał Gawkowski – wiceprezes zarządu Podlaskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, a jednocześnie prezes Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Podlaskiego, który przedstawił zgromadzonym działalność sejmiku, jego cele i zadania. Na zakończenie podkreślił, że Powiat Sokólski przoduje w województwie podlaskim w dziedzinie zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.

Z kolei Marcin Sidorczuk, zastępca dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego opowiedział o funduszach, na jakie mogą liczyć niepełnosprawni.

Kluczowym punktem programu dzisiejszego konwentu był panel dyskusyjny w którym udział wzięli: Piotr Rećko – starosta sokólski, Marta Półtorzycka  – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sokółce i Beata Tur ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami”.

Piotr Rećko w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie współpracy oraz zrozumienia wzajemnych potrzeb.

Jako społeczność lokalna mamy obowiązek podejmować inicjatywy, które poprawią jakość życia osób z niepełnosprawnościami. Już od chwili narodzin dziecka z niepełnosprawnością musimy podejmować działania, aby osoby tym dotknięte czuły nasze wsparcie – mówił starosta sokólski.

Podkreślił też wielką rolę pedagogów i psychologów z poradni specjalistycznych jaką odgrywają w okresie dzieciństwa osób niepełnosprawnych. Zwrócił też uwagę na obowiązek tworzenia osobom kończącym szkoły specjalne, odpowiednich warunków do samodzielnego życia w przyszłości, poprzez domy treningowe i Zakłady Aktywności Zawodowej, dzięki czemu osoby z niepełnosprawnością mogą samodzielnie wejść w dorosłe życie.

Przypomniał, że Powiat Sokólski wspiera osoby niepełnosprawne, czego dowodem jest Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Suchowoli, w którym zatrudnienie znalazło 14 osób z niepełnosprawnościami, a obecnie trwają prace remontowe nad uruchomieniem podobnej jednostki w Dąbrowie Białostockiej.

Starosta zwrócił także uwagę na wielkie znaczenie budowania świadomości społecznej, dzięki której osoby niepełnosprawne, będą traktowane jako pełnoprawni obywatele, którzy są częścią naszej wspólnoty.

Spotkanie środowiska osób z niepełnosprawnościami było nie  tylko okazją do diagnozy i wymiany informacji, ale przede wszystkim do budowania bardziej świadomego społeczeństwa.

Jak podkreślili uczestnicy wydarzenia, dzięki wspólnym działaniom możliwe jest wprowadzenie rzeczywistych zmian, które przyczynią się do poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami w najbliższym otoczeniu. 

Krzysztof Promiński

fot. Jarosław Stasiulewicz

Zostań naszym subskrybentem

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Sokółce
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 8,
16-100 Sokółkatel: +48 85 711 08 11
e-mail: starostwo@sokolka-powiat.pl

rachunek bankowy starostwa:
32 8093 0000 0013 9016 2000 0010

Godziny pracy urzędów

poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30

Klientów zgłaszających się w sprawach skarg i wniosków do Starostwa Powiatowego w Sokółce z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 8, przyjmuje:

Starosta Sokólski, Wicestarosta oraz Sekretarz:
w poniedziałki w godz. 08.00-12.00 oraz w godz. 15.30 – 17.00*

Dyrektorzy Wydziałów Starostwa lub wyznaczeni przez nich pracownicy:
w dniach pracy urzędu w godz. 7.30-15.30 oraz w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00*

W przypadku, gdy wyznaczony dzień przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, klienci są przyjmowani w następnym dniu roboczym.

Klienci przyjmowani są w sprawach skarg i wniosków po godzinach pracy Starostwa tj. w poniedziałki w godz. 15.30 – 17.00, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty pod nr tel. 85 711 08 76.

Scroll to Top